Piše: dr Vojislav Miljanić
Kompletirane švapske jedinice su po pretpostavci poslednjih dana druge dekade januara 1918. godine zaposjele predviđene položaje, od Trepača su prema Busku, zahvatajući i dio Ljuti, dok je druga, brojčano nešto manja jedinica došla iz pravca Cerovice sa zadatkom da izvrši napad preko Jasenove glavice i Konština ispod Jelovica s tim da se njeno lijevo krilo spoji s desnim krilom jedinice iz Bileće. Dolaskom u Dubočke, jedinica iz Bileće je dobila zadatak da preko površi Zlata ovlada Bukorovim Dolom, Zlatnom stranom i preko Mramorja se spusti u Muževice radi spajanja sa ostale dvije jedinice.
Kada su branioci preko noći saznali da će pored napada od Trepača uslijediti i napad s druge dvije strane izvršili su preraspodjelu snaga radi pružanja otpora na svim pravcima. Pri rasporedu ljudstva vodilo se računa da se branioci nađu ispred svojih kuća kako bi ih bolje branili. Dogovoreno je i to, s obzirom na snagu protivnika, da se branioci (mještani i komiti) u slučaju neuspjeha ne žrtvuju nepotrebno, već da se ljudstvo čuva, a da se povlačenje vrši prema Njegošu i Ciganki, prema kojima su već bila upućena djeca i žene.
Osvanuo je i odlučujući dan koji su švapske jedinice dočekale u pripremama za napad, dok su ih na suprotnoj strani očekivali branioci s namjerom da im zagorčaju dolazak u Muževice. Uslijedio je i taj trenutak kada su jutarnju tišinu poremetili puščani i mitraljeski rafali uz glasnu viku s obje strane. Kako su se protivnici prilično razumijevali, sočnih psovki nije nedostajalo. Poslije više pokušaja znatno brojnije švapske snage su postepeno potiskivale branioce, koji su se, s obzirom na poznavanje terena, povlačili na nove položaje. Uz to, oni su poznatim stazama zaskakali švapska odjeljenja i iznenadnim udarima nanosili im znatne gubitke. Švapske snage koje su nastupale od Dubočaka uspjele su ovladati Bukorovim Dolom i Mramorjem i spojiti se s lijevim krilom jedinice koja je nastupala preko Konština, ali nijesu uspjeli zauzeti vrh Zlatne strane, iako su to uporno nastojali.
Iako su nešto ispred noći združene švapske jedinice ovladale selom, svoj zadatak nijesu ispunili: pretrpjeli su znatne gubitke, a nijesu pohvatali pobunjenike, pobili komite, zarobili nejač i plijenili stoku. Zato su svoj bijes iskalili pljačkajući i paleći sve pred sobom – kuće, štale, sijeno i drugo.
Pošto su spalili sve što je moglo gorjeti, povukli su se, imali su oko 40 mrtvih i ranjenih, mada tačan broj nije utvrđen. Ovo iz razloga što su austrougarsku vojsku činile jedinice iz Nikšića i Bileće, pa u svoje mrtve i ranjene povukli sobom.
Na strani branilaca ranjeni su Simo Markov Radović u obje noge, tako da je ostao doživotni invalid; komita Obran Lalić iz Trepača teško je ranjen i ranama podlegao poslije nekoliko dana, dok se komita Obren Kilibarda od rana izliječio, mada je krajem godine umro od „španjolice”. Pored njih je i nekoliko branilaca s lakšim ozljedama, mada nijesu napuštali položaje. Ranjenike je rizikujući vlastiti život liječio narodni vidar Gajo Perović iz Macavara.
Povlačeći se prema Njegošu, da bi s porodicama preživjeli surove zimske dane, branioci nijesu klonuli duhom. Takvi su bili i tokom borbi kada su gledali smrti u oči i kako im Švabe pale kuće i uništavju imovinu. Upamćen je i jedan detalj iz vremena borbi kada se stari Spasoje Stevanov Miljanić s položaja počeo grohotom smijati kada je vidio kako mu gori kuća, što je iznenadilo njegove saborce. Na pitanje zašto se tako smije kada mu kuća gori, Spasoje je kroz smijeh odgovorio: „Kada im ja nijesam mogao ništa, platiće sada Švabama”, aludirajući na miševe, kojih je vjerovatno u kući i štalama bilo. Spasoje je smijehom nastojao da utiče na saborce da ne klonu duhom, da se ne demorališu gledajući kako im kuće gore, te da ih ne zaokupe zle misle kako će s porodicama preživjeti zimske dane u ledenom Njegošu, već da hrabro nastave borbu u čemu je i uspio. (Nastaviće se)