U tim teškim danima ni mještani Muževica nijesu sjedili skrštenih ruku. Izvršavali su dio švapskih naređenja, ali i sudjelovali s komitima u raznim akcijama. Iz sela su se tokom 1917. godine odmetnuli u komite braća Ilija i Savo Radović, sinovi pok. komandira Marka, da bi im se ubrzo pridružila čitava porodica – braća Simo i Žarko, majka Anđa i sestre Sinđa i Joka. Svoju kuću su zamijenili skloništem na vrhu Njegoša u tzv. Vilinoj pećini i odatle u grupama ili skupno učestvovali u raznim akcijama oko Gacka i dalje po Hercegovini. Njihovo sklonište bilo je istovremeno i sklonište raznih komitskih grupa koje su po sili ili radi zajedničkih akcija dolazili kod njih. Komitskoj grupi Radović ubrzo su se pridružili Miljanići – kmet Stevan Lazarev, Mitar Zekov i Vasilj Petrov, a povremeno i brojni drugi. Za vođu te komitske grupe izabran je Ilija Markov Radović, narednik crnogorske vojske, vrlo hrabar i odlučan komita koji je kroz više uspješnih akcija stekao povjerenje i kod drugih komitskih grupa tako da je na komitskom zboru u Dubočkama u proljeće 1918. godine u prisustvu oko 50 komita, izabran u prijeki komitski sud zajedno sa studentom Mitrom Kovačevićem i Đorđijem Markovićem.
Poznato je da su uzbro poslije okupacije Crne Gore austrougarske vlasti pristupile, u interesu svog kapitala i lakšeg manevrsanja terenom, i naravno, uz korišćenje jeftine radne snage, izgradnji puteva kroz Crnu Goru. Za taj posao su planirali svu za rad sposobnu radnu snagu koja bi po smjenama i uz neznatnu zaradu obavljali teške poslove. Radovi su izvođeni po dionicama tako da je Miljaniće zapala dionica kod Osječenice na trasi Podbožur – Vilusi – Bileća. Radilo se primitivnim sredstvima bez obzira na vremenske uslove, a radovi su izvođeni na tvrdom i kamenitom terenu. Pri takvom stanju, bez skoro ikakvog smještaja, loše ishrane (supa od repe bez mesa i hljeba) i pristojnog odmora teško je bilo izdržati pa smrtni slučajevi na trasi nijesu bili rijetki. Kako ni od kuća, zbog sušnih 1916. i 1917. godine, nijesu mogli dobiti kakvu pomoć, to su Muževičani, koji su se januara 1918. godine zadesili na Osječenici dogovorili da krijući pođu kućama svjesni šta će ih zadesiti ukoliko budu uhvaćeni. Ipak, su se dogovorili da im izgovor bude da su pošli kućama da bi s porodicama proslavili svoju krsnu slavu Sv. Jovana Krstitelja. Desilo se da su tih dana dobjegli u Muževice mještani koji su prije toga bili uhapšeni i stražarno povedeni prema Nikšiću, da bi zbog malog broja pratilaca uspjeli skoro svi pobjeći. Tako su se odbjegli mještani, bilo s puta ili hapšeni, našli u istoj opasnosti, te su se dogovorili da, ukoliko žandarmi budu došli da ih uhapse, da im se odupru oružjem. Njih su podržali svi, pa i one porodice iz kojih nije bilo bjegunaca, čime je ispoljeno jedinstvo u ovako kritičnim vremenima. O odluci mještana da se suprotstave Švabama, obaviješteni su komiti.
Nakon dogovora da se Švabe bez otpora ne puštaju u selo, organizovane su danonoćne straže kako ih Švabe ne bi iznenadile. Mještani su bili dobro naoružani i s dosta municije s obzirom da su prilikom raspuštanja dijela crnogorske vojske (21. januara 1916) u Nikšiću, protivno naređenju zadržali svoje oružje i s njim pošli kućama uz napomenu da su čak s gomile uzimali novije puške s dosta municije kako bi snabdjeli mlađe i starije koji su se nalazili kod kuća. Do tada je oružje bilo dobro ukriveno, da bi tih dana bilo pripremljeno za upotrebu. Određene su grupe s grupovođom i predviđen teren koji će koja grupa braniti, ukoliko Švabe budu frontalno napadale. Izabran je prevoj Busak preko kojeg se očekivao napad od Trepača sa osiguranjem lijevog krila prema teže prohodnoj gorovitoj Ljuti i Jasenove glavice i Konština s desne strane, ukoliko Švabe razviju svoja krila. Predviđena je i mogućnost da se u slučaju neuspjeha povlačenje vrši postepeno, kako bi se nejač povukla prema Njegošu i teško prohodnoj Ciganki u kojima su pored ljetnjih katuna pripremana i druga skloništa.
I Švabama se žurilo pa je jednog jutra skupina od oko četrdesetak žandarma pošla iz Trepača prema Muževicama. Prikupljeni mještani su imali dva mrtva i jednog ranjenog, dok mještani nijesu imali gubitaka. Žandarme su sahranili na livadi nedaleko od kuće Vasa i Ćetka Perovića u kojoj je bila smještena žandarmerijska stanica, gdje se i danas, prema izjavi epskog pjesnika Dragutina Perovića, nalaze njihove humke. Žandarmi su sa pojačanjima iz Nikšića napadali i narednih dana, ali utvrđene položaje na Busku nijesu mogli zauzeti, pa su se svakog dana ispred noći povlačili prema Trepčima. Kada su se uvjerili da s postojećim snagama ne mogu savladati organizovane mještane pomognute komitima, zatražili su veća pojačanja. Pojačanja su dobili od Gonećeg odreda „štrajhcung” pukovnika Hospodarca, kojega je po zlu zapamtilo stanovništvo nikšićkog i kolašinskog sreza. U pomoć im je predviđena i jedna jedinica vjerovatno uvećana četa iz Bileće koja je preko Vučjeg Dola stigla u Dubočke.
(Nastaviće se)
Piše: dr Vojislav Miljanić
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.