Dr Jovan Erdeljanović je dobar dio svoje istraživačke karijere „potrošio“ u revnosnom istraživanju plemena u Crnoj Gori. On je, takoreći, u jednom istraživačkom dahu, tj.od 1906–1910. godine ispitao brdska plemena Kuči, Piperi i Bratonožići, kao i plemena u Staroj Crnoj Gori: Cetinjsko pleme, Njeguši, Ćeklici, Bjelice, Cuce, Kčevo (Čevo), Pješivci, Zagarač (Zagarače), Komani, Ceklin, Ljubotinj, Kosijeri, Dobrsko selo, Građani, Podgor, Brčeli, Dupilo, Gluhi Do, Sotonići. Limljani i Boljevići. Kao finalni proizvod ovih zaista zamašnih istraživačkih projekata oblikovane su 4 naučne studije sa oko 1600 strana. Ovako obimne i sadržajne projekte teško bi realizovao jedan institut sa svim svojim istraživačkim potencijalom. Zaista je nevjerovatno da je tako složeni istraživački zadatak, i to u rekordnom roku okončao samo jedan istraživač. To je mogao samo naučni istraživač sa nevjerovatnom istraživačkom energijom. Takav istraživač je bio neponovljivi dr Jovan Erdeljanović. Zaista se treba diviti čovjeku koji potiče iz sredine u kojoj nije bilo plemenskih organizacija, da se za relativno kratko vrijeme prilagodi predmetu istraživanja i obavi ogroman posao. I pored toga što je uspio da dublje pronikne u suštinu plemenskog života u Crnoj Gori, ipak je on osjećao potrebu da se duže istraživač zadrži u mjestima gdje obavlja istraživanja. Tako je jednom prilikom eksplicirao da je neophodan duži boravak u jednoj sredini ako se želi dublje i svestranije istražiti pojava koja je određena kao predmet istraživanja. Ovo iz razloga što se mnogo toga dešava iza kulisa javnosti. Osim toga, treba imati u vidu da patrijahalna (plemenska) sredina, a naročito porodica, skriva svoje intime pred jabancem, odnosno gostima koji dolaze iz druge sredine.
Svaka od već notiranih studija može se tretirati kao svojevrsna monografija. U svakoj od studija je zahvaćen skoro cijeli društveni život određene društvene zajednice. Tako, na primjer, studija „Kuči pleme u Crnoj Gori“ sadrži teme i to od porijekla plemena, bratstava i porodica preko naselja, toponima, privrede, običaja, političkih i ratnih dešavanja, pa sve do jezika i elemenata duhovne kulture. Tako se na osnovu ovih studija može steći potpuna slika društvenog života u određenoj društvenoj (plemenskoj) zajednici.
Erdeljanović je veoma eksplicitno saopštio što ga je motivisalo da prvo otpočne istraživanja u Kučima: „Misao da je postanak i suština srpskih plemena do sad još nedovoljno proučena, pokretala me je, da doprinesem štogod poznavanju tih pojava. Što sam baš svoj prvi smer baš Kuče izabrao ima poviše razloga: 1) Kuči su na etničkoj granici arbanaškog naroda, pa se proučavanjem njihova plemena može započeti i rad na ispitivanju uzajamnih uticaja među Srbima i Arbanasima. Toliko vjekova traje etnografska uzajamnost između srpskog i arbanaškog naroda i toliko su oni poprimili jedan od drugog da će, nema sumnje, ispitivanje tih odnosa biti i ubuduće od velikog interesa. 2) Kuči su tek prije 28 godina se sjedinili sa Crnog Gorom, a pre toga su bili vrlo malo izloženi spoljašnjim uticajima. Dotle su oni živeli ponajviše samostalnim plemenskim životom, ne samo unutrašnjem nego dugo vremena i spoljašnjem. Imali su svoje osobito uređenje, kome u cjelini možda nema ravna ni u kom srpskom plemenu u Crnoj Gori. 3) Kuči su jedno od najvećih srpskih plemena u Crnoj Gori. 4) Već je prošlo 4 i po stoleća, od kada je Kučima, kao i svuda oko njih turska sila prekinula kulturni razvitak srpskog naroda. Zanimljivo je bilo sada vidjeti, do kakvog je stanja bio došao jedan deo naroda, koji je bio ostavljen samom sebi“. (Dr Jovan Erdeljanović, „Kuči, Bratonožići, Piperi“, Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“, Podgorica, 1977.g., str.8)
Skoro ista motivacija važi kao kad su u pitanju Bratonožići i Piperi. Naravno, ovdje treba isključiti etničku granicu kao motivacioni faktor.
Nešto je drukčija motivacija kad je riječ o plemenima u Staroj Crnoj Gori. Plemena u Staroj Crnoj Gori su privlačila Erdeljanovića iz razloga što je Stara Crna Gora bila jezgro organizovanja države Crne Gore. U Staroj Crnoj Gori pleme je brže gubilo izvorne plemenske osobenosti upravo zbog jačeg uticaja države na društveni, plemenski život. To je Erdeljanovića posebno zainteresovalo. Ovo tim prije ako se ima u vidu da je u dužem vremenskom periodu država Crna Gora više ličila na labavi savez plemena, nego na uređenu i organizovanu državu. Kao potvrda da je država Crna Gora bila labavi i klimavi savez plemena, govori i činjenica da se na primjer, Sveti Petar Cetinjski, služio kletvom kao sredstvom u mirenju zavađenih i sukobljenih plemena u Crnoj Gori. To znači da država u to vrijeme nije raspolagala sa autentičnim državnim sredstvima da rješava probleme koji su bili u njenoj nadležnosti. No, vremenom se i to mijenjalo i ponekad dobijalo sasvim drukčija obilježja. Kao potvrdu ovoga, dovoljno je napomenuti Drugu poharu Kuča.
(Nastaviće se)
PIŠE: Novo Vujošević