PIŠE: Novo Vujošević
Dr Jovan Erdeljanović je jedan od najpoznatijih pripadnika škole legendarnog dr Jovana Cvijića. On je bio jedan od onog korpusa Cvijićevih dosljednika koji nose epitet istinskih i strastvenih istraživača.
Dr Jovan Erdeljanović je rođen 30.9.1874. godine u Pančevu, a upokojio se Gospodu u Beogradu 1944.godine. U svom autobiografskom zapisu je, pored ostalog, konstatovao: „Otac mi se zvao Dimitrije, a mati Persida. Otac mi je posle završene austrijske škole trebalo da postane oficirom, ali je usled nepravde, koja mu je kao Srbinu učinjena, napustio austrijsku vojsku i prešao u građansku službu. Godine 1877. došao je u sukob sa Mađarima i usled toga je prešao u Srbiju i učestvovao kao dobrovoljac u srpsko-turskom ratu 1877–1878. godine. Mene su roditelji preneli 1877. godine u Srbiju, u Smederevo. U selima smederevske Šumadije, Drugovcu i Mihajlovcu, u kojima mi je otac bio sa službom, učio sam osnovnu školu, a u varoši u Smederevu dovršio osnovnu školu i počeo gimnaziju. Zatim sam u Beogradu izučio gimnaziju i završio istorijsko-filološki odsek na Velikoj školi“. (J.E., „Kuči, Bratonožići, Piperi“, str.621, Podgorica, 1997.g.)
Nekoliko godina je Erdeljanović boravio u inostranstvu radi stručnog usavršavanja. Tako je boravio na Bečkom univerzitetu, zatim u Berlinu, Lajpcigu i Pragu. Doktorirao je u Pragu na Karlovom univerzitetu kod prof. Lubar Niderlea, jednog od najboljih poznavalaca slovenske prošlosti, slovenske kulture. Studija „Kuči pleme u Crnoj Gori“ prihvaćena je kao doktorska disertacija. Za ovu studiju se može reći da je jedna od najboljih etnoloških knjiga na slovenskom jugu, pa i šire. U 1906. g. izabran je za docenta za predmet etnologija na Beogradskom univerzitetu, a prije toga je bio asistent kod čuvenog Dr Jovana Cvijića. Tokom 1918. g. izabran je za vanrednog, a 1922. g, za redovnog profesora univerziteta.
Neprevaziđeni terenski istraživač
Bez pretjerivanja se može reći da je Jovan Erdeljanović zadužio modernu etnologiju u nas. To se prvenstveno misli na kreativne rasprave iz domena opšte etnologije, teorijske rasprave o aktuelnim etnološkim pojavama i procesima njegovog vremena. Posebnu pažnju je posvetio uređivačkom radu. Tako je učestvovao u uređivanju brojnih knjiga, izdavačkih poduhvata, među kojima posebno ističemo „Pleme Kuči“ od Stevana Dučića. Dr Jovan Erdeljanović se posebno istakao kao profesor univerziteta unoseći u svoja predavanja najnovije tekovine etnološke nauke, naročito kad je u pitanju metodologija etnoloških ispitivanja.
Ono po čemu je dr Jovan Erdeljanović neprevaziđen i osobito poznat, jeste njegovo umijeće u terenskim istraživanjima. Ovo se posebno odnosi na Crnu Goru, odnosno na 24 plemena, od čega je 21 pleme u Staroj Crnoj Gori, a tri plemena u Brdima: Kuči, Bratonožići i Piperi. U okviru plemena terenski je istražio ukupno 221 naselje: u Staroj Crnoj Gori 171, u Kučima 22, u Piperima 18, a u Bratonožićima 10. Ako se ovome dodaju zaseoci, onda se broj naseobina rapidno uvećava. Erdeljanović se nije samo zadržavao u selima i zaseocima, već je posjećivao planine, brda, katune, katuništa, selišta, kućišta, pasišta, „živa“ i napuštena groblja i sve ono što mu je moglo dati određenu informaciju o narodnom životu.
Volio da posjeti
narodne pametare
U posjećivanju raznih lokaliteta, plemenskih i bratstveničkih skupina, porodica, odnosno kuća i domova, koristio je svaku priliku za razgovor, za pitanja, za objašnjenja. On bi se zaustavio kod svakog putnika namjernika, kod svakog čobana i čobanice, kod kosača i berača lista, kod drvarica na počivalima, kod kopača i orača da bi sa njima vodio ljudski, odnosno istraživački razgovor. Iznad svega je volio da posjeti narodne pametare i pamtiše i da sa njima vodi duge razgovore. Razgovore je, naravno, vodio prema uputstvima koje bi unaprijed pripremio i zapamtio.
Njegova omiljena „terenska tema“, bila je kazivanje pasova (koljena). Vodio je računa da u ukazivanju pasova učestvuju pripadnici svih dobnih skupina, kao i predstavnici sela, bratstava i porodica. Podaci koje je na ovaj način dobijao, imali su višestruku namjenu u njegovom istraživačkom opusu. Tim je dobijao dragocjene podatke u objašnjavanju dalje prošlosti i o porijeklu bratstava i porodica. Osim toga, ove podatke je koristio u otkrivanju i pobijanju grešaka koje su prethodni istraživači i pisci činili.
(Nastaviće se)