Nezavisni revizor dao je mišljenje sa rezervom firmi Port of Adrija (PoA) sa sjedištem u Baru iz razloga što nisu u finansijskim izvještajima prikazali obezvrijeđenu vrijednost imovine, odnosno nekretnina, potrojenja i opreme u vrijednosti od 27 miliona eura.
Revizorska kuća TPA je u izvještaju navela da su na kraju prošle godine nekretnine, postrojenja i oprema procijenjeni na 61,7 miliona eura. Ta stavka je dio stalne imovine, koja je na dan 31. decembar 2019. godine procijenjena na 71,25 miliona.
– Tokom revizije ustanovili smo da je u prethodnim godinama, nakon promjene vlasničke strukture u društvu novembra 2013. godine, društvo odredilo nadoknadivu vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme što je na taj dan ukazalo na obezvrjeđenje nekretnina, postrojenja i opreme u iznosu od 27 miliona eura. Međutim, društvo nije iskazalo iznos obezvrjeđenja u finansijskim iskazima u prethodnim godinama niti u narednim godinama. Finansijski rezultati društva ne ukazuju na značajne promjene u godinama koje slijede tako da nema indikacija za dodatno obezvrjeđenje nekretnina, postrojenja i opreme. Odredbe Zakona o računovodstvu u Crnoj Gori propisuju da je, u ovim okolnostima, društvo dužno da procijeni nadoknadivu vrijednost sredstava i iskaže obezvrjeđenja sredstava gdje je to potrebno. Društvo nije izvršilo takvu procjenu, niti je iskazalo obezvrjeđenje po tom osnovu što predstavlja odstupanje od odrebi Zakona o računovodstvu koji se primjenjuje u Crnoj Gori. Nismo bili u mogućnosti da utvrdimo finansijske efekte ovog odstupanja na iznose prikazane u finansijskim iskazima uključujući potrebne korekcije iznosa za nekretnine, postrojenja i opremu, akumulirani gubitak, odloženi porez na dan 31. decembar 2019. i 31. decembar 2018, obezvrjeđenja, trošak amortizacije, porez na dobit kao i gubitak za godinu koja se završava na taj dan – piše u obrazloženju mišljenja sa rezervom.
Revizori su skrenuli pažnju na napomenu u finansijskim iskazima u kojoj je objelodanjeno da je društvo ostvarilo gubitak od 1,655 miliona eura u 2019. godini, kao i da su kratkoročne obaveze veće od kratkoročnih sredstava na dan 31. decembar 2019. godine u iznosu od 397 hiuljada eura.
– Društvo ima kontinuiranu finansijsku podršku od matičnog društva Global Liman Isletmeneri koja je neophodna za nastavak poslovanja društva. Matično društvo je dostavilo 7. januara pismo podrške u kome iskazuje namjeru da obezbijedi finansijsku podršku društvu potrebnu za neometano poslovanje u periodu od 12 mjeseci od datuma izdavanja izvještaja revizora. Dodatno između Global ports holding, koje je matično društvo Global Liman Isletmeneri, i Evropske banke za obnovu i razvoj potpisan je akt o garanciji i obeštećenju po kome je Global ports garant da će izmiriti obaveze društva prema EBRD ukoliko ono ne bude u mogućnosti – piše u izvještaju.
Turci su 62 odsto akcija u Kontejnerskom terminalu kupili za oko osam miliona krajem 2013. godine.
D.M.
Akumulirani gubitak 28,55 milionaPort of Adrija je lani poslovala sa minusom od 1,7 miliona eura, čime je ukupan gubitak na kraju 2019. godine dostigao 28,55 miliona eura.
Prihodi su lani iznosili 6,6 miliona, što je za 1,9 miliona manje nego u 2018. godini. Na zarade je utrošeno četiri miliona eura, isto kao i u 2018. godini.
Port of Adrija je na kraju 2018. godine bila dugoročno kreditno zadužena 18,8 miliona, a u 2019. godini dug po osnovu kredita je smanjen na 18 i po miliona eura.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.