Vlada Crne Gore, odnosno, Ministarstvo finansija platilo je 360 miliona eura duga po osnovu euroobveznica, koje su emitovane prije nekoliko godina. Vlada je taj novac isplatila od depozita, čime je u državnoj kasi ostalo još 120 miliona eura depozita, potvrđeno je „Danu” iz više izvora. Iz redakcije su prošle nedjelje poslata pitanja Ministarstvu finansija kako bi zvanično potvrdili tu informaciju, međutim, odgovor iz resora ministra
Darka Radunovića nije stigao do zaključenja ovog novinskog broja. Rok da se plati dug za euroobveznice istekao je 17. marta. Dio ekonomske javnosti ranije je naveo da bi bilo dobro da država iskoristi depozite i upumpa ih u privredu, kako bi preživjela krizni period zbog posledica pojave pandemije novog korona virusa. Nakon što je potrošeno 360 milina za tu svrhu, na raspolaganju je ostalo oko 120 miliona depozita, koje nadležni, ukoliko uspiju da odlože obaveze za plaćanje ranijih dugova, mogu da preusmjere na spas privrede.
Depoziti od ukupno oko 480 miliona eura koje je imala država Crna Gora prošle godine su pozajmljeni emitovanjem obveznica.
Vlada Crne Gore formirala je radnu grupu koja će ove sedmice da razgovara sa ekonomskim ekspertima, poslanicima i socijalnim partnerima, nakon čega će, najvjerovatnije u četvrtak, na sjednici Vlade da budu usvojene nove mjere za pomoć privredi u ovom kriznom periodu. Vlada je do sada donijela jedan paket mjera 19. marta. Za sada je, između ostalog, odloženo plaćanje poreza, dok je Investiciono-razvojni fond (IRF) raspisao novu kreditnu liniju za preživljavanje privrednih subjekata pogođenih posledicama pojave korona virusa. Drugim planiranim mjerama predložene su, između ostalog, subvencije za zaposlene. Ekonomisti i opozicioni predstavnici u Crnoj Gori smatraju da su do sada predložene i realizovane mjere nedovoljne da se privreda oporavi i da se spasu preduzeća i radna mjesta.
Vl.O.–D.M.
Fideliti konsalting: Najmanje 14.248 novih nezaposlenih zbog korona virusaAgencija IPSOS prošle sedmice sprovela je istraživanje u Crnoj Gori, uz podršku Unicefa. Jedno od pitanja bilo je i u vezi radnog odnosa u vremenu krize zbog korona virusa. Podatke iz tog istraživanja analizirali su iz konsultantske kuće Fideliti konsalting.
– Na pitanje o radnom odnosu, u pomenutoj anketi čak sedam odsto anketiranih je odgovorilo da je ostalo bez posla.
Hajde da to prevedemo u brojeve. Prema podacima Monstata, na kraju 2019. godine u Crnoj Gori radilo je 203.545 ljudi. Sedam odsto od ovog broja iznosi 14.248, što je zapravo broj novih nezaposlenih zbog korona virusa.
Još gori je podatak ako pogledamo Monstatovu anketu o radnoj snazi prema kojoj na kraju 2019. godine u Crnoj Gori radi 287.300 ljudi. Sedam odsto od ovog broja iznosi 20.111 ljudi, što je po ovom metodu broj novih nezaposlenih zbog korona virusa. Prema zvaničnim podacima Zavoda za zapošljavanje, nezaposlenost u Crnoj Gori na kraju 2019. godine iznosi 16,21 odsto. Dakle, za nepunih mjesec dana, ako ćemo vjerovati istraživanju, stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori se popela za sedam odsto, i sada iznosi 23,21 odsto. Nadamo se da je sada jasno zašto se ovom podatku nije pridala pažnja koju zaslužuje. I zašto tražimo da mjere Vlade budu snažne, pravovremene i sveobuhvatne kako bi se ovaj tragičan trend zaustavio – naveli su iz konsultantske kuće.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.