Iako državna administracija važi za izuzetno sporu, to nije bilo slučaj kad je trebalo da se pribavi potrebna dokumentacija za Predlog zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegroerlajnza (MA), kojim se predviđa pomoć države za crnogorskog nacionalnog avio-prevoznika od 155 miliona eura.
Premijer
Duško Marković i ministar saobraćaja
Osman Nurković potrebnu dokumentaciju dobili su za jedan dan i istog tog dana Vlada je dokumentaciju odobrila i poslala Skupštini Crne Gore.
„Dan“ je došao do podataka da je ministar Nurković 9. decembra poslao dopis glavnom pregovaraču sa Evropskom unijom (EU)
Aleksandru Drljeviću, kojim je tražio njegovo mišljenje da li je predlog zakona o MA usklađen sa pravnom tekovinom EU. Istog dana Drljević mu je odgovorio pozitivno. Vlada je kasnije tog dana – 9. decembra – održala sjednicu na kojoj je dala odobrenje na predlog zakona, koji je nakon toga poslat u parlament, gdje je zaveden istog dana. Sjednica Vlade počela je kasnije popodne tog dana, a informacija da je usvojen zakon medijima je poslata oko 23 časa.
„Dan“ je pokušao da dobije odgovor od Nurkovića da li je dopis Drljeviću mogao da se pošalje ranije, prije 9. decembra, s obzirom na tvrdnje da je ministarstvo dugo razmatralo model pomoći za državnog avio-prevoznika.
Ipak, odgovor nije stigao do zaključenja ovog novinskog broja.
Interesantno je i to da je Vlada dala pozitivno mišljenje na Predlog zakona četiri dana prije nego što je agencija „Deloit“ uradila Analizu opravdanosti predloženog ulaganja u MA, a osam dana prije nego što je analiza 17. decembra 2019. potpisana i poslata Vladi. To može da znači da su Nurković i Marković znali unaprijed šta piše u toj nezavršenoj analizi ili da nisu ni marili šta analiza može da pokaže, u želji da se državna pomoć realizuje.
Odobrena pomoć MA donijeće u narednoj godini i probleme sa državnim budžetom. To je potvrdio i ministar finansija
Darko Radunović, koji je prije nekoliko dana rekao da će Vlada u 2020. godini, i pored ranije planiranog suficita budžeta, ostvariti deficit zbog postojanja oko 100 miliona eura raznih troškova koje izvršna vlast nije projektovala.
U predlogu budžeta Vlada je projektovala deficit budžeta na 0,99 odsto BDP-a ili 50 miliona, što bi značilo da će deficit sa 100 miliona dodatnih troškova biti 150 miliona eura.
– Imaćemo oko 100 miliona raznih troškova koje nijesmo projektovali. Imaćemo opterećenje i fiskalni uticaj Montenegroerlajnza (MA) u narednoj godini od 22 miliona eura, zatim povećanje plata u zdravstvu i prosvjeti oko 20 miliona, povećanje budžeta Ministarstva zdravlja 25 miliona, a prenosimo i za oko 30 miliona za radove na autoputu koji nijesu izvršeni u ovoj godini ili nijesu naplaćeni, ali će biti u narednoj – rekao je Radunović na sjednici Odbora za ekonomiju koji je podržao predlog budžeta Vlade.
Vl.O.
Zbog državne pomoći nema novca za povećanje plata i penzija
Raško Konjević (SDP) kazao je ranije da davanjem 155 miliona jednoj kompaniji Vlada gubi na argumentaciji da nema novca za povećanje penzija i zarada prosvjeti, zdravstvu i policiji.
– Ako oni svi pitaju gdje je novac za povećanje zarada, ja im poručujem da je otišao za Montenegroerlajnz – izjavio je Konjević prije nekoliko dana na skupštinskom Odboru za ekonomiju.