Mađarska kompanija „Day One Capital” koja je dijelom u vlasništvu
Eleka Štrauba, aktera crnogorske afere „Telekom”, poslovno je aktivna u regionu, plasirajući milionska sredstva u vremenu dok se Štraubu sudilo za korupciju u SAD, a crnogorsko tužilaštvo provjeravalo njegovu ulogu u sumnjivoj privatizaciji u Podgorici. Ta kompanija je u posljednjih nekoliko godina uložila oko 1,3 miliona eura u hrvatsku startap kompaniju „Orqa”, koja proizvodi naočare za upravljanje dronovima. Firma „Day One Capital” raspolaže s fondom vrijednim 34 miliona eura, a Štraub, koji je desetak godina od 1996. do 2006. godine bio izvršni direktor „Mađar telekoma”, u njoj se vodi kao partner osnivač i predsjednik borda direktora.
Sa druge strane, afera „Telekom” se u Crnoj Gori istražuje od 2012. godine. U Makedoniji je dobila 2017. godine sudski epilog. Dvojica bivših direktora „Mađar telekoma”, koji je većinski vlasnik Makedonskog telekoma, saglasili su se 2017.godine da plate novčanu kaznu u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zbog potkupljivanja makedonskih političara, da bi izbjegli suđenje. Štraub je platio 250 hiljada, a bivši direktor za strategiju
Andraš Balog 150 hiljada dolara. Njima je tada izrečena i petogodišnja zabrana rada i obavljanja funkcija u akcionarskim društvima, što je tada objavila i Američka komisija za hartije od vrijednosti (SEK). Direktori „Mađar telekoma” su pred njujorškim sudom bili optuženi da su, s ciljem da spriječe konkurenciju na tržištu, pravili tajne pregovore s tadašnjim premijerom Makedonije
Vladimirom Bučkovskim i s drugim političarima. Direktor Odjeljenja za istragu Komisije za hartije od vrijednosti
Stefan Avakian, rekao je da se u februaru 2017. godine i treći direktor „Mađar telekoma” dogovorio sa sudom da plati novčanu kaznu od 60.000 dolara.
Prethodno je u prvom sudskom postupku u Njujorku „Mađar telekomu” decembra 2011. dosuđeno da plati 95 miliona dolara kazne. Sud u Njujorku je potom nastavio da goni direktore „Mađar telekoma”, koji je vlasnik najveće telekomunikacione kompanije u Makedoniji. Iako je u sudskom postupku dugo vremena bila obuhvaćena i korupcija u Crnoj Gori, od toga se vremenom odustalo.
Vlasti SAD su utvrdile i da je „Mađar telekom” pri kupovini Crnogorskog telekoma podmitio više crnogorskih zvaničnika sa ukupno 7,35 miliona eura. SEK je u tužbi protiv direktora „Mađar telekoma” naveo da je 7,35 miliona prilikom privatizacije crnogorskog Telekoma isplaćeno kroz više lažnih ugovora državnim zvaničnicima i „advokatici - sestri najvišeg državnog funkcionera”. Šef države
Milo Đukanović je, nakon objave podataka u medijima, saopštio da se vjerovatno radi o njegovoj sestri
Ani Đukanović, ali je tvrdio i da je američka tužba notorna glupost. Đukanovićeva je negirala da ima bilo kakve veze sa prodajom akcija „Mađar telekomu” i dodala da je nakon prodaje učestvovala kao advokat u prestrukturiranju kompanije. „Mađar telekom” je ranije priznao i prihvatio odgovornost za postupanje svojih zvaničnika, uključujući i odgovornost za potpisivanje ugovora sa kompanijom „Sigma”preko koje su vršena plaćanja Ani Đukanović, što se može vidjeti iz Sporazuma o odloženom krivičnom gonjenju koji je, zbog korupcije prilikom kupovine telekomunikacionih kompanija u Crnoj Gori i Makedoniji, potpisao sa američkim pravosudnim organima. Ipak, to nije bilo dovoljno da Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čelu sa
Milivojem Katnićem, podigne optužnicu protiv sestre predsjednika države.
Zbog ove privatizacije tužilaštvo je saslušavalo bivšeg predsjednika Odbora direktora „Telekoma”
Olega Obradovića i člana uprave tog preduzeća Miodraga Ivanovića. Njih dvojica su jedini okrivljeni za zloupotrebu službenog položaja, a tužilaštvo ih tereti da su tokom privatizacije Telekoma sebi i drugima nezakonito pribavili 2,3 miliona eura, što oni negiraju. Suđenje vezano za aferu „Telekom” je u toku u Višem sudu u Podgorici.
Vl.O.-M.V.
Vrijednost kompanije dostiže 13,2 miliona euraPočetkom februara ove godine, u javnosti su se pojavili podaci da je hrvatska kompanija „Orqa”, koja je osnovana 2018. godine, osigurala finansiranje kojim vrijednost te kompanije dostiže oko 100 miliona kuna, odnosno 13,2 miliona eura.
Radi se o kompaniji koja je pobjedom na Idea Knockoutu 2018, sa „FPV.One” naočarima za upravljanje dronovima, osvojila putovanje u Las Vegas i izlagački štand na najpoznatijim sajmovima u 2019.godini. Portali su prenijeli da je nakon nastupa na tom sajmu krenuo njihov „streloviti internacionalni uspon”.