Državna pomoć od 12,8 miliona eura koju je prethodna vlada isplatila Montenegroerlajnzu (MA) u 2018. i 2019. godini nije bila usklađena sa Zakonom o kontroli državne pomoći, utvrdila je Agencija za zaštitu konkurencije (AZK). Vlada je u 2018. godini dodijelila 7,3 miliona, a u 2019. godini pet i po miliona eura nacionalnom avio-prevozniku koje je od prije tri dana u stečaju. Vlada
Duška Markovića je dala saglasnost za isplatu sredstava na osnovu predloga Ministarstva saobraćaja i pomorstva na čijem čelu je bio
Osman Nurković.
– Zadužuje se Ministarstvo kapitalnih investicija (kao pravni sledbenik Ministarstva saobraćaja i pomorstva) da bez odlaganja, a najkasnije u roku od četiri mjeseca od dana prijema ovog rješenja, preduzme mjere neophodne za povraćaj sredstava pomoći od preduzeća Montenegroerlajnz u ukupnom iznosu od 12.766.658 eura. U cilju povraćaja sredstava iz stava 1 ovog rješenja, Ministarstvo kapitalnih investicija je dužno da u roku od dva mjeseca od dana prijema ovog rješenja, sačini i Agenciji za zaštitu konkurencije, dostavi plan povraćaja sa mjerama i rokovima za njegovu realizaciju ili obavještenje o preduzetim mjerama za povraćaj. Preduzeće Montenegroerlajnz dužno je da vrati neusklađenu državnu pomoć, u iznosu od 12.766.658 eura. Na iznos pomoći koju je korisnik dužan da vrati obračunava se kamata za period od dodjele pomoći do dana donošenja rješenja o povraćaju i plaća zatezna kamata u skladu sa zakonom kojim se uređuje zatezna kamata – piše u rješenju koje je Agencija donijela na sjednici od 19. aprila, a koje je tek juče objavila na svom sajtu.
U rješenju nijesu obrazložili na koji način će Montenegroerlajnz koji je praktično ugašen od 26. decembra da vrati novac koji je nezakonito dobio od države.
Privredni sud je u srijedu uveo stečaj u Montenegroerlajnz, na zahtjev Uprave prihoda i carine, kojima MA duguje oko 12 miliona eura. S obzirom na to da je uveden stečaj, da MA nema svojih sredstava, rješenje AZK da to preduzeće vrati nezakonitu pomoć nema gotovo nikakvu snagu. Odnosno, nemoguće ga je primijeniti.
U rješenju Agencije ne spominju se nikakve potencijalne kazne za ljude koji su odgovorni za nezakonito pomaganje avio-prevoznika koji je godinama loše poslovao i u koji je prethodna Vlada godinama sipala višemilionske iznose bez prijave pomoći Agenciji, što se tretira kao nezakonita pomoć.
MA je od države kroz plan restrukturianja iz 2012. godine dobio 35,6 miliona eura pomoći. Taj plan uopšte nije poštovan, a nakon toga je da bi održala preduzeće u životu država nesebično pomagala svake godine MA, naravno nezakonito.
Sve to je dovelo do ukupnog gubitka MA od preko 110 miliona eura. Preduzeće je odavno steklo uslove za uvođenje stečaja, ali je Vlada pomagala i sprečavala likvidaciju.
Kada se promijenila vlast, nova vlada je donijela odluku da ne nastavi sa nezakonitim pomaganjem MA. Nije imala zakonsko rješenje da pomogne MA, pa je preduzeće pustila niz vodu, a osnovala novog avio-prevoznika u koji je dosad uložila oko 20 miliona eura.
D.M.
Nijesu dobili plan restrukturiranjaAgencija je u obrazloženju navela da joj Ministarstvo saobraćaja nije dostavilo plan na osnovu kojega je dodijelila pomoć od 7,3 i 5,5 miliona eura, odnosno nije mogla cijeniti da li su postoje zakonske pretpostavke za dodjelu pomoći.
– Agencija je obavijestila ministarstvo, u vezi sa dopisom koji se odnosi na sredstva u iznosu od 5,5 miliona eura iz 2019. godine, da s obzirom na to da nije prošlo deset godina od usvajanja plana restrukturiranja Montenegroerlajnza, odnosno da je u pravnom smislu isti još uvijek na snazi, kompaniji se može odobriti samo isplata polugodišnjeg finansijskog lizinga prema BNDES banci u iznosu koji ne smije preći utvrđeni iznos sadržan u rješenju Komisije za kontrolu državne pomoći, br. 01-36/1 od 20. juna 2012. godine, jer je navedena mjera bila predviđena planom restrukturiranja – piše u rješenju.