Fiskalni efekat paketa pomoći građanima i privredi u drugom kvartalu iznosi 166 miliona eura, a njime je predviđeno smanjenje računa za struju od 40 odsto u naredna tri mjeseca penzionerima sa primanjima ispod 222 eura i nezaposlenim licima koja se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje. Novim paketom je predviđena kreditna podrška privredi od 110 miliona, sa „mekšim” kolateralom, odloženo plaćanje carinskog duga, pomoć autobuskim prevoznicima, turističkim vodičima... Takođe, promijenjen je model subvencioniranja, tačnije pravo na subvencije će imati svako preduzeće koje je u prošloj godini imalo prihode umanjenje preko 50 odsto, nezavisno od djelatnosti.
Vlada je za realizaciju ovog paketa, koji je usvojen na jučerašnjoj sjednici, opredijelila 43 miliona direktnih izdvajanja iz budžeta i 120 miliona za smanjenje i odlaganje poreskih i drugih obaveza poreskih subjekata.
Podrška ranjivim kategorijama je pet miliona, kreditna podrška privredi 110 miliona, subvencioniranje zarada 15 miliona, odlaganje plaćanja carinskog duga 30 miliona, jednokratna podrška za elektronsku fiskalizaciju 450 hiljada, podrška poslodavcima za refundacije milion i po, pomoć prevooznicima pola miliona, kao i povraćaj akcize. Za podršku turističkim vodičima opredijeljeno je 75 hiljada eura.
Novi paket mjera, peti po redu otkako je ekonomska aktivnost smanjena zbog pandemije virusa korona, juče su predstavili premijer
Zdravko Krivokapić, državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja
Milena Lipovina Božović i državni sekretar Ministarstva finansija
Janko Odović.
Lipovina Božović je pojasnila da će EPCG umanjiti račune za struju po osnovu podataka koje će im poslati Fond PIO i Zavod za zapošljavanje, te da će umanjenje od 40 odsto biti za april, maj i jun. Smanjenje računa za struju će biti za lica na koja se vodi brojilo.
Ključna je novina, kako je kazala, dodatna podrška privredi sa kreditnim sredstvima zbog problema sa likvidnošću.
– Model se sastoji iz četiri faze. Prva faza je već započeta posredstvom Investicionog razvojnog fonda (IRF) gdje će privredi, a posebno mikro, malim i srednjim preduzećima biti opredijeljeno 20 miliona eura sredstava, putem četiri kreditne linije. Radi se o kreditima u iznosu od 10 do maksimalnih 150 hiljada eura, sa kamatnom stopom od 1,5 do 3,5 odsto u zavisnosti od kreditne linije. Novina je da će krediti do 20 hiljada eura kredita imati „meka” sredstva obezbjeđenja za mikro i mala preduzeća, što je bio problem ranije – izjavila je Lipovina Božović.
Drugi važan segment, kako je navela, odnosi se na 40 miliona sredstava kreditne podrške koje je Vlada obezbijedila kroz kreditni aranžman sa CEB-om, razvojnom bankom Savjeta Evrope, treći se odnosi na pregovore IRF-a sa EBRD-om o kreditnom aranžmanu od 150 miliona, dok se četvrta faza tiče pokretanja kreditno-garantnog fonda, gdje će država garantovati za određena sredstva mikro i malim preduzećima. Ona nije mogla precizirati tačan rok kada će se formirati kreditno-garantni fond, jer je to proces koji će zahtijevati zakonske izmjene.
– Prije sezone se neće moći formirati – kazala je Lipovina Božović i dodala da turistička preduzeća mogu da uzmu kredit kod IRF-a sa grejs periodom od godinu dana.
Subvencije za zarade se nastavljaju po inoviranom modelu.
– Po prvi put ćemo targetirati svaki subjekat posebno. Neće biti važno kojoj djelatnosti pripada, već da li je prihod opao preko 50 odsto u 2020. godini. Uz to, uslov je i da je izmirio sve poreske obaveze na 30.9.2020. godine i da nije smanjivao broj zaposlenih. U zavisnosti od pada prihoda, zaposleni će imati pravo na subvencije od 50, 75 i 100 posto minimalne bruto zarade – pojasnila je državna sekretarka.
Kazala je i da će se nastaviti sa subvencijama za plaćeno odsustvo roditeljima djece i osobama koje su u karantinu ili izolaciji.
Ovim paketom je povećan limit za kovid podršku sa 800 hiljada na 1,2 miliona po korisniku. Odlaganje carinskog duga je povećano sa 30 na 60 dana.
D.M.
Turistički vaučeri se mogu koristiti do 31. decembraOdović je kazao da će svakom poreskom obvezniku odobiriti po 50 eura za uspostavljanje sistema elektronske sistematizacije do 31. maja. Jednokratna podrška prevoznicima koji obavljaju prevoz u drumskom i javnom saobraćaju će iznositi 500 eura po licenciranoj voznoj jedinici.
– Svim licenciranim turističkim vodičima, koji su na evidenciji Zavoda biće isplaćena pomoć od 300 eura. Takođe, Vlada je odlučila da turističke vaučere za radnike u prosvjeti i zdravstvu produži do 31. decembra 2021. godine – rekao je Odović.
Istakao je da je Vlada dala preporuke opštinama da u skladu sa finansijskim mogućnostima oslobodi privredu plaćanja komunalnih taksi, kroišćenja puteva i drugih nameta.
– Preporuka lokalnim upravama je i da nezaposlenima i penzionerima sa primanjima ispod 222 eura smanje račune za vodu i kanalizaciju – rekao je Odović.