Nadležni u Crnoj Gori, povodom početka istražnog bušenja nafte i gasa, tvrde da su potencijalna ležišta vrijedna milijarde eura, dok ekolozi protestuju, piše Dojče vele (DW). Crna Gora je, prema očekivanjima nadležnih, na korak od pronalaska nafte i gasa u svom podmorju. To bi, kako tvrde, moglo da bude sudbonosno da zemlja izađe iz ekonomske krize. Konzorcijum italijanske kompanije Eni i ruskog Novateka 25. marta je počeo istražno bušenje kod Ulcinja. Državni sekretar crnogorskog Ministarstva kapitalnih investicija
Marko Perunović kazao je za DW da je bušenje u početnoj fazi i još je rano za donošenje bilo kakvih zaključaka.
– Ipak, dosadašnji rezultati ukazuju da su bile tačne geološke prognoze koje su rađene interpretacijom seizmičkih podataka – rekao je Perunović. To u prevodu znači da u crnogorskom podmorju vjerovatno postoje djelovi u kojima ima nafte i gasa za komercijalnu upotrebu. Kao i prije nekoliko godina, kada je Crna Gora pokrenula prve korake u potrazi za naftom u podmorju, ekološke organizacije protestuju i traže da se odustane od projekta. Perunović je odgovorio da razumiju strah javnosti i ekoloških organizacija, ali uvjeravaju da je mogućnost ekoloških incidenata izuzetno mala i mjeri se promilima. On je dodao da su se, u slučaju da dođe do neželjenog scenarija, koncesionari ugovorom obavezali da saniraju posljedice, odnosno da obeštete, kako državu, tako i treća lica koja bi pretrpjela štetu.
Vl.O.
Kovačević: Država nema kapacitete za posaoDirektorka ekološke organizacije Grin houm
Nataša Kovačević kazala je da je prethodna Vlada napravila licemjeran potez potpisavši ugovore o koncesiji, jer se 200 zemalja svijeta obavezalo da će do 2050. godine ići ka postepenom napuštanju korišćenja fosilnih goriva. Kovačević, s druge strane, smatra da država nema kapaciteta za takav posao, pa se svjesno oslanja na koncesionare.
– Eni ima 400 izlivanja u redovnim operacijama širom svijeta, a Novatek je na ‘crnoj listiâ i pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD), i Crna Gora je prepuštena takvim investitorima. Takođe, mi nemamo specijalizovana plovila, već samo par čamaca za spasavanje, dok jedini inspektor za tu oblast nema licence koje mu omogućavaju da pristupi platformi, a time ni da obavlja kontrole – tvrdi Kovačević.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.