Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Policija tražila zakopano oružje „zagoričkog klana” * Saradnik „škaljaraca” ubijen u Beogradu * Plaćamo najskuplju struju u regionu * Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Atva * Vašar u Argentini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goranka Vučinić, predsjednica Savjeta ASK:
– U Crnoj Gori i regionu ne postoji transparentnija institucija od Agencije za sprečavanje korupcije.

Vic Dana :)

- Svaka udata žena mora znati 70 stvari:
- Da kuva i 69.

Djeca pitala učitelja koji je sjedio pored peći razne stvari. Njemu dosadilo pa im kaže:
- Kad hoćete nešto da mi kažete prvo u sebi izbrojte do 100.
Mali Mujo to ozbiljno shvati pa ga učitelj vidi da miče ustima i pita ga šta mu je?
A Mujo:
-..., 97, 98, 99, 100, učitelju gori vam kaput.

Pita Ciganka Cigu:
- U koji WC ja treba da uđem?
- Jesi ti ženo glupa. Ti trebaš ući u M jer si MADAM, a ja u Ž jer sam ŽENTLMEN!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija JAVAŠLUK DRŽAVNIH ENERGETSKIH KOMPANIJA TERET GRAĐANA
Ines Mrdović Plaćamo najskuplju struju u regionu Računi za struju potrošača u Crnoj Gori su izuzetno visoki zato što kroz njih plaćaju raznorazne ugradnje i javašluk državnih energetskih kompanija. Samo trećina iznosa računa za struju je stvarna potrošnja električne energije,  ali su kupci primorani da kroz ostatak plaćaju različite naknade, ogromne gubitke na mreži.., rekla je Ines Mrdović
Dan - novi portal
Građani u Crnoj Gori plaćaju najskuplju struju u regionu, pokazuju podaci Eurostata. Radi se o cijeni od 10,2 centa po kilovat satu, koja je evidentirana u prvoj polovini ove godine. To je gotovo duplo skuplje nego što plaćaju potrošači na Kosovu – skoro šest centi po kilovat satu.
Ines Mrdović, koordinatorka Programa za javne finansije Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), kazala je da je cijena previsoka i da građani plaćaju javašluk energetskih kompanija.
– Računi za struju potrošača u Crnoj Gori su izuzetno visoki zato što kroz njih plaćaju raznorazne ugradnje i javašluk državnih energetskih kompanija. Samo trećina iznosa računa za struju je stvarna potrošnja električne energije, ali su kupci primorani da kroz ostatak plaćaju različite naknade, ogromne gubitke na mreži... – rekla je Mrdovićeva.
Dok je Regulatorna agencija za energetiku (RAE) definisala cijenu električne energije, uvijek je to radila, smatra Mrdović, na štetu kupaca, a u korist energetskih kompanija.
– Tako je odobravala ogromne stope za tehničke gubitke u mreži, koje plaćaju potrošači, iako sa druge strane EPCG nije ni padalo na pamet da značajnije uloži u energetsku mrežu i na taj način ih smanji. EPCG je godinama držala desetine miliona eura u privatnim bankama, dominantno Prvoj banci da bi je spasila od bankrota, umjesto da investira taj novac. Zapravo, EPCG je bila dužna da taj novac uloži, ali nije bilo regulatora i Vlade da je na to obavežu zato što je interes Prve familije bio preči – kazala je Mrdovićeva.
Istakla je da zbog toga imamo situaciju da je na kraju prošle godine stopa tehničkih gubitaka bila čak 15 odsto, od čega potrošači pokrivaju gotovo devet odsto.
– Podsjećanja radi, donedavni partner A2A se bio obavezao da na kraju 2014. godine oni budu smanjeni na 11 odsto. Stoga smo danas došli u jednu paradoksalnu, a sramnu situaciju da A2A izazli iz EPCG sa 250 miliona eura i, gle čuda, Vlada se naprasno dosjetila da visoko u agendi popne ulaganja u distributivnu mrežu, pa će CEDIS morati da uzima nove kredite da bi to finansirao – rekla je Mrdovićeva.
Zapitala se zašto su se tek sad toga sjetili, nakon što su godinama zabijali glavu u pijesak.
– U pogledu investicija važno je ukazati da EPCG i CEDIS na godišnjem nivou realizuju poslove vrijedne po desetine miliona eura kroz postupke javnih nabavki. Osnovno je pitanje ko kontroliše te investicije i koliko su cijene po kojima se ugovaraju poslovi realne ili su napumpane, kakav je recimo projekat daljinskih brojila, ugovoren na oko 80-ak miliona eura. Jer, što su veće cijene ugovorenih poslova, to utiče na rast računa za struju – kazala je Mrdovićeva.
Objasnila je da su, takođe, i naknade koje plaćamo za korišćenje mreže enormne ili neopravdane i bukvalno kreirane u korist kompanija.
– Radi se o kompanijama koje, sa druge strane, ne preduzimaju ništa da unaprijede kvalitet usluge, već su nestanci struje i ispadi iz sistema uobičajena stvar. Treba li podsjećati i da kroz račune za struju plaćamo i profit vlasnicima malih hidroelektrana, odnosno domaćim tajkunima.
Danas je tržište električne energije u Crnoj Gori navodno liberalizovano, ali EPCG i dalje ima monopol i potrošači su bukvalno primorani da ih ona snabdijeva. A tu gdje je monopol i gdje nema konkurencije, naravno da najdeblji kraj izvlače kupci – zaključila je Mrdovićeva.
Vl.O.

Pejović: Tolika cijena nije opravdana

Ekonomski analitičar Zarija Pejović kazao je da je činjenica da je cijena električne energije u Crnoj Gori najvisočija u regionu pitanje za Regulatornu agenciju za energetiku.
– Regulatorna agencija za energetiku odobrava inpute i ulazne cijene koje čine stavke cijene električne energije, odnosno odobrava cijenu koštanja. Smatram da ta cijena nije opravdana. Dobar dio električne energije se proizvodi i potiče iz hidroelektrana, dok dio dolazi iz termoelektrane, gdje treba prihvatiti da je ugalj roba koja ima svoju cijenu i koja je ponekad podložna i poskupljenju. Međutim, to nije dovoljan razlog da objasni ovako visoku cijenu električne energije – rekao je Pejović.
Dodao je da se radi i o pitanju koje treba postaviti i upravnom odboru EPCG, odnosno državi, koja je većinski vlasnik EPCG.
– Moramo dobiti odgovor šta je razlog za ovako visoku cijenu. Tu svakako treba spomenuti i cijene naftnih derivata, koje su među najvećim u regionu, što značajno umanjuje kupovnu moć građana i ugrožava životni standard. Sa druge strane, činjenica da imamo dvostruko visočiju cijenu od jedne susjedne zemlje kao što je Kosovo govori da je ta cijena neodrživa i da se mora uzeti u obzir i koliki su stvarni troškovi funkcionisanja EPCG. Tu, svakako, moraju da se uzmu u obzir i naknade za hidroelektrane i plaćanja subvencija na računima za struju. Cijena se mora prilagoditi cijenama u regionu – zaključio je Pejović.

CIJENE STRUJE U REGIONU
DRŽAVA CIJENA
CRNA GORA 10,2 centa kilovat-čas
BIH 8,6 centa kilovat-čas
ALBANIJA 8,4 centa kilovat-čas
MAKEDONIJA 7,8 centa kilovat-čas
SRBIJA 7 centi kilovat-čas
KOSOVO 5,9 centi kilovat-čas
Podaci Eurostata za prvu polovinu ove godine

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"