Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vozač otkrio šemu šverca duvana * Umjesto dječaka, dali im djevojčicu * Nema vanrednih parlamentarnih izbora * Venecijanci sahranili vladin zakon * Vozač otkrio šemu šverca duvana * U ratu poginulo 360.000 ljudi * Štulić i njegove pjesme tema doktorata
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zarija Franović, izvršni direktor Luke Bar:
- Ne pada mi na pamet da podnesem ostavku.

Vic Dana :)

Ruski arheolozi iskopali telefonski kabl star hiljadu godina i zaključili da je još tada u Rusiji moglo da se telefonira. Američki arheolozi pronašli optički kabl star dvije hiljade godina i zaključili da je još tada u Americi postojao internet. Čuli to crnogorski arheolozi pa počeše i oni da kopaju neku rupetinu na Cetinju. Pošto nijesu ništa našli, zaključili su da su još prije 5.000 godina Crnogorci imali mobilne telefone!
– Zašto Crnogorac živi u jednosmjernoj ulici?
– Da ne bi morao da okreće glavu na obje strane dok prelazi ulicu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2018-09-13 MEĐUNARODNA FINANSIJSKA KORPORACIJA (IFC) JEDAN JE OD VLASNIKA AERODROMA U ZAGREBU
Nurković sa vođom tima IFC-a za Crnu Goru Najgore koncesionare izabrali za savjetnike To što je IFC vlasnik skoro petine akcija društva koje upravlja Aerodromom Zagreb, problematično je iz razloga što analitičari iz avio-industrije taj koncesioni akt ocjenjuju kao najgori u regionu, kao i zbog blizine aerodroma u odnosu na zračne luke u Crnoj Gori
Dan - novi portal
Međunarodna finansijska korporacija (IFC), koja savjetuje Vladu u vezi sa davanjem aerodroma Tivat i Podgorica pod koncesiju i izradom akata, jedan je od vlasnika firme Međunarodna zračna luka Zagreb (ZAIC) koja je pod koncesiju uzela Aerodrom Zagreb. To što je IFC vlasnik skoro petine akcija društva koje upravlja Aerodromom Zagreb, problematično je iz razloga što analitičari iz avio-industrije taj koncesioni akt ocjenjuju kao najgori u regionu, kao i zbog blizine aerodroma u odnosu na zračne luke u Crnoj Gori. Tu se postavlja pitanje da li IFC kao jedan od vlasnika Aerodroma u Zagrebu ima interes da se razvijaju aerodromi u Tivtu i Podgorici i u teoriji utiču na razvoj Aerodroma Zagreb, to jest na eventualni dolazak avio-kompanija u tu zračnu luku.
Zanimljivo je da je u koncesionim aktima za aerodrome u Beogradu i Zagrebu unijeto ograničenje radijusa ili udaljenosti u kojem mogu da se jave koncesionari na tender, dok kod nas to nije slučaj. U prevodu, za koncesiju nad aerodromima u Beogradu i Zagrebu nisu se mogli javiti koncesionari koji imaju koncesije nad aerodromima u državama bivše Jugoslavije, dok za Crnu Goru to nije slučaj. Pa se, na primjer, kao koncesionar može pojaviti i firma koja upravlja aerodromima u Zagrebu ili Skoplju. Izostanak ograničenja udaljenosti jedna je od primjedbi koja je tokom javne rasprave iznijeta na račun koncesionog akta i ugovora o koncesiji koju je radio IFC.
Na prezentaciji studije o Aerodromima Crne Gore, u utorak, predstavnici IFC-a su se dotakli Aerodroma Zagreb. Predstavnik IFC-a Endi Kaver je, komentarišući navode o lošem koncesionom aktu za Aerodrom Zagreb, rekao da oni nisu bili konsultanti, a da jesu, ne bi predložili model koji je na kraju primijenjen. Podsjetimo, IFC je jedan od vlasnika firme koja ima koncesiju nad Aerodromom Zagreb.
„Dan“ je u vezi sa ovim pitanjima juče kontaktirao Ministarstvo saobraćaja, ali nam nije odgovoreno na upite. Pitali smo da li Vlada zna da je IFC jedan od vlasnika Aerodroma Zagreb, te da li su zbog toga u konfliktu interesa.
Koncesijom za Aerodrom Zagreb bavio se specijalizovani portal „Tango 6“, prema čijoj ocjeni je za tu zračnu luku potpisan ubjedljivo najgori ugovor.
– Koncesija je bitno duža nego u Skoplju ili Prištini, terminal je za manje putnika, a neuporedivo skuplji, dok Zagreb dobija manju koncesionu naknadu. Realizacija ugovora je kasnila dodatne dvije godine zbog pregovaranja i ucjenjivanja od strane jedinog kandidata za koncesiju. Prvo se kasnilo sa potpisivanjem ugovora, a potom i sa preuzimanjem zračne luke Zagreb. Danas se zna da je dvogodišnje kašnjenje rezultiralo ucjenama koncesionara prema Vladi i da su bile stalne prijetnje da će se od ugovora odustati. Iako je Vlada tvrdila da će koncesionar sam snositi rizik poslovanja, aneksom je dozvolila da koncesionar ne plaća naknadu u slučaju neprofitabilnosti poslovanja ili smanjenja prometa tri godine. Takođe, ZAIC je nekoliko puta podigao aerodromske takse, sigurnosne takse, cijenu parkiranja, najma na terminalu i ostale troškove prema putnicima i prevoznicima. Uz to, Vlada je nakon godinu i po „pregovaranja“ po potpisivanju ugovora podlegla ucjeni i pristala biti garant kredita koji je digao ZAIC – piše u tekstu portala „Tango 6“.
U koncesionom aktu za aerodrome u Tivtu i Podgorici predviđa se da Vlada bude garant za kredit koncesionara, ali je ministar saobraćaja Osman Nurković ove sedmice u dva navrata ponovio da Vlada neće biti garant, te da će sve dobre stvari pokušati da inkorporiraju u akt o koncesiji.
Zbog dizanja cijena aerodromskih usluga, Zagreb je izgubio neke avio-kompanije poput niskotarifnog Izi džeta.
IFC će od Vlade za konsultantske usluge dobiti 200 hiljada eura, dok će u slučaju da se potpiše ugovor o koncesiji dobiti i jednokratnu uplatu od koncesionara. IFC je dio Svjetske banke, a po njihovoj studiji o aerodromima u Tivtu i Podgorici, potrebne su hitne investicije u tim zračnim lukama. Naveli su da infrastruktura nije u skladu sa međunarodnim standardima, da se mora proširiti pista koja je uzrok 23 odsto nsereća u avio-saobraćaju, da nije adekvatan nivo usluga... Tim IFC-a u Crnoj Gori predvodi regionalni menadžer za Evropu i centralnu Aziju Georgi Petrov.
Ministarsto saobraćaja će akte o koncesiji predložiti Vladi na usvajanje, nakon čega će se raspisati pretkvalifikacioni tender, a zatim i tender po čijem završetku bi trebalo da se izabere budući koncesionar. Nurković je najavio da će se dobiti avansna uplata do 100 miliona, a da će se investirati u aerodrome 200 miliona.
Protiv davanja aerodroma pod koncesiju je većina političkih partija. Najglasniji protivnik Vlade je SD, koalicioni partner DPS-a, čiji kadrovi vode Aerodrome.
D.M.

Konsultativno saslušanje sledeće sedmice

Članovi odbora za ekonomiju trebalo bi danas da se izjasne o inicijativi SD za konsultativno saslušanje ministra saobraćaja, predsjednika borda Aerodroma i direktora Aerodroma u vezi sa davanjem pod koncesiju aerodroma Tivat i Podgorica, prenosi TV Vijesti. Prema njihovim informacijama iz Ministarstva saobraćaja, konsultativno saslušanje će se održati naredne sedmice, dok poslanik SD Boris Mugoša očekuje da poslanici DPS-a imaju razumijevanja za njegovu inicijativu i da je usvoje.
– Očekujemo da Vlada ozbiljno razmotri naše sugestije – rekao je Mugoša.

Zarada kroz veće cijene karata

Iako nije ni vidio analize SD u vezi sa Aerodromima, Nurković je kazao da su naše analize „neosnovane, neutemeljene, aproksimacije neke koje zbilja nemaju utemeljenje u podacima”, naveli su iz te partije.
– Iako analize naše partije nije ni vidio, mi ćemo dobijene podatke koje smo javno objavili uporediti sa podacima iz izuzetno dobro plaćene analize konsultanata IFC-a, angažovanih od strane ministarstva na ovom projektu. Mi smo rekli da će država zaraditi između 300 i 700 miliona eura, a IFC konsultanti su napravili projekciju da je zarada države do 500 miliona. Prema našoj analizi, država će od poreza zaraditi 40 do 70 miliona, a IFC konsultanti u njihovoj analizi navode 30 do 65 miliona. Iz ovoga, svako iole pismen vidi da nam se podaci gotovo poklapaju. Toliko i o ovoj istini koju je saopštio uvaženi ministar Nurković – naveli su iz SD.
Istakli su i da nisu uračunali, poput njihovih konsultanata, da će preko zarade države potencijalni koncesinar zaraditi do 500 miliona, a vjerovatno i više, a to će uraditi, između ostalog, i povećanjem taksi koje će građani morati da plate kroz veće cijene karata.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"