Vlada je u poslednje tri godine uvodila niz nameta usled kojih je cijena goriva povećavana i u gotovo svakom momentu bila jedna od najvećih u regionu.
Tako je u 2015. godini neustavno uvedena taksa od sedam centi po litru, koja je bila na snazi pola godine i zbog čega je Vlada neustavno prihodovala deset miliona eura. To je bilo u vrijeme kada je premijer bio Milo Đukanović. Taman kada smo zaboravili kako je Vlada uvela neustavnu taksu, Vlada njegovog naslednika Duška Markovića uvela je akcize na gorivo od devet centi po litru. Tako je početkom prošle godine zabilježen najveći rast cijena goriva od 12 do 15 centi po litru. Sve je začinjeno sa rastom poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa 19 na 21 odsto, čime su cijene goriva od 1. januara povećane za po dva centa, a od juče su po novom obračunu ponovo uvećane za dva do četiri centa.
Prema dostupnim podacima, od cijene goriva po litru državi ide od 50 do 55 odsto. Nakon poslednjeg skoka cijena usled povećanja PDV-a cijene goriva u Crnoj Gori su najskuplje u regionu. Eurodizel je jedino skuplji u Srbiji.
Prije dvije godine, tačnije 25. januara 2016. godine, cijene goriva su bile na najnižem nivou u poslednjih nekoliko godina. Tada je BMB 98 koštao 1,06 eura po litru, a BMB 95 euro i dva centa, dok je eurodizel koštao samo 82 centa.
Dvije godine kasnije, nakon uvođenja dodatnih akciza na gorivo, povećanja PDV-a i kretanja cijena na svjetskom tržištu BMB 98 je 1,34 eura, što je 26 centi više, a BMB 95 je 1,3 eura, što je rast od 28 centi.
Najviše je u dvogodišnjem periodu poskupio eurodizel, čak 38 centi. Litar eurodizela od juče košta 1,2 eura, a početkom 2016. godine je bio 82 centa, pa su najgore prošli vozači automobila na dizel.
Cijene goriva su bile najveće u septembru 2012, kada je BMB 95 koštao 1,5 eura, a eurodizel 1,38 eura po litru.
Koliko su cijene goriva veće u odnosu na region i koliko su visoke za naš standard govore i podaci o tome koliko je potrebno da se radi da bi se napunio pun rezervoar.
Tako, građanin Crne Gore sa prosječnom platom od 511 eura mora da radi skoro tri dana da bi zaradio da napuni pun rezervoar od 50 litara benzina. Za automobil na dizel potrebno je da radi dva i po dana.
Kada je u pitanju region, daleko smo iza Slovenije i Hrvatske, koje su u Evropskoj uniji, kojoj Crna Gora teži. Naime, u Sloveniji je za pun rezervoar potrebno raditi 11 sati, a u Hrvatskoj 14 sati. U Bosni i Hercegovini, gdje je gorivo najjeftnije, treba da se radi 20 sati da bi se napunio rezervoar. Kod njih je satnica manja i iznosi 2,5 eura, ali je cijena goriva po litru niža oko 30 centi. Gori od nas su jedino Srbija i Makedonija, takođe, zbog manje prosječne plate. U Srbiji je satnica oko 2,3 eura, pa im za pun rezervoar treba 26 sati rada, dok je u Makedoniji satnica dva eura, pa im za pun rezervoar treba 27 sati rada.
Od ostataka Evrope valja navesti primjer Norveške, gdje je satnica oko 50 eura. Kod njih je litar goriva 1,6 eura, pa im treba sat i po rada da napune rezervoar, dok bi po cijenama iz BiH to uradili za samo sat rada. Kod nas bi radili malo preko jednog sata da napune rezervoar.D.M.