Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) založio je za kredit od 60 miliona eura kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) šest trafostanica, 250 hiljada kvadratnih metara zemljišta i skoro 10 hiljada kvadrata poslovnog prostora, kazali su za „Dan” iz elektroenergetske kompanije. Na kojim su lokacijama zemljište i koji su poslovni prostori u pitanju, nijesu precizirali.
Imovina CGES-a založena je kao kolateral u korist Vlade, koja je za kredit CGES-a kod EBRD-a dala garancije. Kredit od 60 miliona eura CGES je dobio za izgradnju trafostanice u Lastvi Grbaljskoj, postavljanje 150 kilometara visokonaponskog 400 kilovoltnog kabla između Lastve i Pljevalja, kao i rekonstrukciju trafostanice u Pljevljima. Poslovi koje CGES treba da odradi dio su projekta podmorskog kabla do Italije koji finansira Terna sa preko 800 miliona eura.
CGES je kao kolateral za kredit kod EBRD-a pod hipoteku stavio trafostanice Podgorica 1, Podgorica 2, Pljevlja 2, Mojkovac, Ribarevine i Danilovgrad, sa pripadajućim zemljištem i građevinskim objektima.
– Potpisan je i ugovor o zalozi za opremu koja se nalazi u tim objektima, koji tretira cjelokupnu energetsku opremu u trafostanicama, uključujući pojedinačno višemilionske vrijedne transformatorske snage – naveli su iz CGES-a.
Shodno Zakonu o budžetu, oni su imali obavezu da u 2015. godini obezbijede kolateral za garancije Vlade. To su uradili tek u poslednjem mjesecu prošle godine, a Vlada je usvojila informaciju o obezbjeđenju garancije na zadnjoj sjednici Vlade.
Prema podacima iz informacije Vlade, vrijednost ukupne imovine CGES-a koja služi za obezbjeđenje garancije i potraživanja države, po ugovoru o hipoteci i ugovoru o zalozi, iznosi ukupno 40.002.343 eura. Nepokretnosti koje su pod hipotekom vrijedne su 22,5 miliona, dok su pokretne stvari koje su date pod zalog procijenjene na 17,5 miliona eura.
CGES je za projekat podmorskog kabla podigao 85 miliona eura kredita, 60 miliona kod EBRD-a i 25 miliona kod njemačke KfV banke. Postavljanjem podmorskog kabla, kako piše u dokumentu Vlade, biće zatvoren krug snabdijevanja strujom u domaćoj prenosnoj mreži (Lastva–Pljevlja–Ribarevine–Podgorica).
– Izgradnjom trafostanice u Lastvi riješiće se i izvjesne smetnje koje prenosni sistem ima na Primorju, naročito u ljetnjoj sezoni – naveli su iz Vlade.
Ugovorom je predviđeno, da se na imovini, koja je predmet hipoteke, uspostavi zabrana otuđenja i opterećenja, kao i davanja u zakup bez pisane saglasnosti države.
Većinski vlasnik CGES-a je država koja ima 55 odsto akcija. Terna ima 22 odsto dionica.D.M.
Italijani upozoravali
Na skupštini akcionara CGES-a početkom decembra predstavnik Terne Klaudio Markiori upozorio je da bi potpisivanje ugovora o hipoteci i zalozi moglo dovesti do rizičnih situacija za poslovanje CGES-a.
Oni su na sjednici zamolili izvršnog direktora Ivana Bulatovića i predsjednika odbora direktora Dragana Laketića da sagledaju situacije koje bi mogle biti problematične prije nego što bi se primijenila odluka.
– Bez obzira što dajemo podršku za usvajanje ugovora o hipoteci i zalozi, ostajemo po strani u vezi sa svakom mogućom štetom koja bi se mogla desiti potpisivanjem takvog ugovora, posebno ako se sa pravnog aspekta ne bude time vodilo i rukovodilo na pravi način – rekao je Markiori akcionarima.