Neto vrijednost imovine zatvorenog i otvorenog fonda Trend na kraju prošle godine iznosila je oko 34 miliona, kazao je u intervjuu za „Dan” izvršni direktor Društva za upravljanje fondom Trend Butterfly Finance Nedeljko Šuškavčević.
– Shodno Zakonu o investicionim fondovima, Društvo za upravljanje fondom Trend podijeljeno je na otvoreni i zatvoreni fond. U trenutku podjele vlasnička struktura bila je identična, svaki akcionar je zadržao isti broj akcija u zatvorenom fondu i dobio isto toliko investicionih jedinica u otvorenom. Imovina je podijeljena onako kako to zakon nalaže. U trenutku podjele Fonda, prije nešto više od godinu, tržišna vrijednost akcije bila je osam centi, dok u ovom trenutku kumulativno (kad se saberu otvoreni i zatvoreni fond) ta vrijednost iznosi 12 centi, što predstavlja tržišni rast od 50 odsto. Takođe, u odnosu na ukupan broj emitovanih akcija, zatvoreni i otvoreni fond Trend su najlikvidnije hartije od vrijednosti sa godišnjim prometom od 14 odsto, odnosno 44 odsto ukupnog broja akcija u 2015. Poređenja radi, tokom cijele godine ukupno je prometovano svega 14 odsto akcija Prenosa, četiri odsto akcija Telekoma, četiri odsto akcija Jugopetrola – kazao je Šuškavčević.
●Kako komentarišete trenutno stanje na tržištu kapitala?
– Krajem godine tržište kapitala je malo živnulo, mada je godina bila prilično mirna. Berzanski indeks govori da je tržište poraslo iznad pet odsto u toku godine, dok je promet za 40 odsto niži u odnosu na godinu ranije. Inače, važi pravilo da je berza ogledalo privrede, što je kod nas školski primjer. Izdvojilo se nekoliko hartija koje dominiraju na tržištu i za koje su investitori zainteresovani, a to su uglavnom akcije najkvalitetnijih firmi. S ponosom ću istaći da su investicione jedinice OIF Trend po količini trgovanih hartija na prvom mjestu na Montenegroberzi i u ukupnom broju hartija koje su promijenile vlasnika učestvuju sa oko 40 odsto. Investicione aktivnosti kao indikator govore da interesovanje na tržištu postoji, te da možemo očekivati pozitivne trendove u ovoj godini. Novi investitori su nam i te kako potrebni i mi posebno vodimo računa da koliko je u našoj moći stvorimo dobre uslove investiranja. U tom smislu oba fonda kojima upravljamo umaju najmanju proviziju za upravljanje na tržištu.
●Da li je protivzakonito, konflikt interesa ili uobičajena pojava u svijetu da društva ili lica povezana sa fondovima, učesnicima na tržištu kapitala, imaju udio u vlasničkoj strukturi berze, kao što je slučaj u Crnoj Gori?
– Akcije berze su slobodno prenosive i kod nas nema zakonskog ograničenja u smislu sticanja istih. U svijetu je vlasništvo nad berzom regulisano na različite načine, međutim, nije baš uobičajena praksa da kontrolni paket berze posjeduje jedna grupacija, koju na kraju kontroliše jedno lice. Kroz dugogodišnje iskustvo na tržištu kapitala, takav slučaj, osim u Crnoj Gori, sreo sam jedino u Moldaviji. Povjerenje investitora je ipak veće kada berza nema dominantnog vlasnika.
●Šta fond Trend ima od imovine i da li ste uspjeli da preuzmete kompletnu imovinu?
– Podjelom, otvorenom fondu su pripale akcije onih kompanija u kojima je fond imao vlasništvo ispod 40 odsto, tako da u portfoliju otvorenog fonda Trend dominiraju akcije Jugopetrola, Prenosa, Telekoma, Plantaža, Ulcinjske rivijere, Luke Bar. U svom portfelju otvoreni fond u ovom trenutku ima akcije 40 crnogorskih kompanija. U vlasništvu zatvorenog fonda nalazi se 67 odsto akcija PLC Morača (bivši Titeks), 95 odsto vlasništva Trend Korala, zemljište od 160.000 metara kvadratnih na Velikoj plaži u Ulcinju i 32.000 kvadrata u stambenoj zoni Zaprešića, kod Zagreba. Od prethodnih vlasnika i menadžmenta naslijedili smo kreditni dug u zavisnoj kompaniji Trend Korali, u vrijednosti od 6,7 miliona. Novi menadžment Trend Korala, uz pomoć novog menadžmenta Fonda Trenda, uz pregovore sa povjeriocima, u potpunosti je izmirio ovu obavezu, tako što smo uplatili iznos od 4,1 milion eura i na taj način uštedjeli akcionarima 2,5 miliona eura. Bilo je poteškoća prilikom preuzimanja upravljanja nad zavisnim društvima u smislu opstrukcija od strane bivšeg menadžmenta, koji su, koristeći zakonske vakuume, na svaki način pokušavali da zadrže upravljanje.
●Da li su državni organi preduzeli korake u vezi sa krivičnim prijavama koje ste podnosili protiv bivših vlasnika?
– Prema informacijama kojima raspolažemo, nadležni državni organi su prilično inertni u preduzimanju radnji po određenim prijavama, kako onima koje smo mi podnijeli, tako i onima po kojima se goni po službenoj dužnosti. Kako se u našem pravosudnom sistemu stvari, konačno, kreću sa mrtve tačke, nadam se da će slučajevi za koje smo mi direktno zainteresovani konačno doći na dnevni red tužilaštva.
Jelena Veljović
Sporovi riješeni u korist akcionara
●Da li su riješeni sudski sporovi sa prethodnim vlasnicima fonda?
– Sudski sporovi su riješeni u korist novih akcionara fonda, što podrazumijeva i nesmetano upravljanje fondom od strane DZU Butterfly finance a.d. Ne samo da su pomenuti sporovi vođeni s namjerom sabotiranja upravljanja Fondom, već je krajnji cilj bio povratak fonda u stanje likvidacije. Takav scenario bi najviše štete nanio akcionarima fonda kojih je blizu deset hiljada. Trenutna situacija ide u korist kako akcionarima tako i kompletnom tržištu kapitala, što se na kraju može vidjeti i kroz berzanske aktivnosti zadnjih dana godine za nama.