Državna revizorska institucija (DRI) odmah će početi sa kontrolnom revizijom registra ugovora o koncesijama, a u 2016. godini ponovo će vršiti reviziju Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), kazao je u intervjuu za „Dan” senator DRI Branislav Radulović. DRI je reviziju finansijskog izvještaja ANB-a radila 2012. godine.
– Senat DRI je u decembru usvojio godišnji plan revizija za 2016. godinu. Revizija sudskih troškova je već u toku i očekujem da bude okončana krajem prvog kvartala. Kontrolna revizija za koncesije počeće prvog radnog dana u 2016. godini, dok je odluka o vršenju revizije ANB već donijeta. Ove godine imaćemo povećan broj revizija uspjeha, a novitet će biti izvođenje paralelne revizije sa Uredom za reviziju Hrvatske. Kada su u pitanju druge planirane revizije koje će se sprovesti u 2016. godini o njima će javnost biti informisana u skladu sa pravilima DRI, to jest kada nadležni kolegijum donese odluke o otpočinjanju predmetnih revizija – rekao je Radulović.
●Da li ste zadovoljni kako Skupština i tužilaštvo reaguju na nepravilnosti koje utvrdi i javno objavi DRI?
– Skupštinski odbor za ekonomiju već je ranije donio odluku da razmatra izvještaje DRI u kojima je izraženo negativno mišljenje i tim povodom je u 2015. godini održano više kontrolnih saslušanja, a u februaru imamo najavu da će biti nastavljeno sa kontrolnim saslušavanjima u vezi sa poreskim dugom i radom javnih preduzeća koja su dobila negativno mišljenje. Izvještaji DRI razmatrani su i na odborima nadležnim za bezbjednost i odbranu i rad i socijalno staranje, koji su takođe u formi svojih zaključaka naložili subjektima revizije da isprave nepravilnosti i postupe po nalazima DRI.
Kada je u pitanju saradnja s VDT, njima su procesuirani svi izvještaji s negativnim mišljenjima, za koje je tužilaštvo otvorilo postupke izviđaja, što je i samo nedavno saopštilo.
●Smatrate li da bi Skupština i tužilaštvo trebali da osnuju posebne odbore, odnosno odjeljenja, koja bi se bavila isključivo nalazima DRI?
– Većina članica EU u parlamentima imaju posebne odbore za budžet i budžetsku kontrolu. U našoj skupštini razmatrano je ovo pitanje i postoji inicijativa za formiranje pododbora, ali izvjesno ne prije konstituisanja novog saziva parlamenta. Budžetska i finansijska kontrola i revizija su visoko stručne i zahtjevne oblasti i ukoliko Skupština ili tužilaštvo ocijene potrebnim DRI može pružiti stručnu pomoć kako bi bolje apsorbovali rezultate rada DRI i unaprijedili svoj rad.
U Evropskoj komisiji postoji posebna Kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF), koja štiti finansijske interese EU istražujući prevare, korupciju i druge nezakonite aktivnosti. U Crnoj Gori se formiraju novi državni organi i tijela po uzoru na OLAF, ali vrijeme tek treba da potvrdi njihovu učinkovitost.
●Za razliku od poglavlja 23 i 24, kada je u pitanju pregovaračko poglavlje 32 Finansijski nadzor Crna Gora dobija pozitivne ocjene. U čemu je razlog takvog odnosa EK prema DRI?
– DRI nastoji da profesionalno ispunjava svoje ustavne nadležnosti vrhovnog organa državne revizije, a rezultati dolaze kao posledica toga. Nesporno je da imamo jako dobru saradnju sa Evropskom komisijom i koristimo pozitivne instrukcije koje nama pružaju. Unaprijedili smo finansijsku nezavisnost DRI, uveli nove tipove revizija, nadgradili metodologije vršenja revizija, donijeli novi etički kodeks i uveli kontrolu kvaliteta. Ova 2016. godina nosi nove izazove i stoga prestoji vrlo naporan rad da održimo stečeni kredibilitet kod naših partnera u EU.
●Kako ocjenjujete rad medija i njihovo izvještavanje o radu DRI?
– Svi mediji imaju jednak tretman i pristup podacima DRI, a svaki ponaosob, shodno svojoj uređivačkoj politici, prati naš rad. Generalno cijenim da smo imali dobro i profesionalno izvještavanje medija, što je umnogome pomoglo vidljivosti rada DRI i pristupačnosti naših nalaza građanima i ukupnoj javnosti.
D. MILAČIĆ
Limitirani bez petog člana
●Koliko na rad DRI utiče nedostatak petog člana Senata?
– Za više od 10 godina postojanja vrhovne državne revizije u Crnoj Gori, Senat DRI je samo dvije i po godine bio u punom sastavu. Na taj način čitav jedan sektor je bez rukovodioca i ovaj nedostatak vidno limitira rad DRI.
Međutim, Senat iz godine u godinu planira i sprovodi sve veći broj revizija na način da članovi Senata preuzimaju obaveze u dijelu koji je nadležnost nedostajućeg senatora. Sam izbor člana Senata nije u nadležnosti DRI, već je težište za rješenje ovog pitanja u kompentencijama Skupštine.
Subjekti odgovorniji
●Da li se nakon izmjene Zakona o DRI podigao stepen odgovornosti subjekata revizije u dijelu ispunjavanja nepravilnosti i realizacije preporuka?
– Po ovom pitanju imamo vidno poboljšanje jer su subjekti revizije sada dužni da DRI u roku od šest mjeseci podnesu izvještaj o realizaciji preporuka. Generalno, subjekti revizije pokazuju visok stepen odgovornosti i ažurnosti, a u slučajevima gdje nijesmo zadovoljni kvalitetom ili stepenom uvjeravanja sprovodimo kontrolne revizije.
U 2016. godini planirali smo dvije kontrolne revizije, i to u oblasti koncesija i kod jedinica lokalne samouprave. Kontrolne revizije trebaju da egzaktno pokažu stepen ispunjenosti naših preporuka, to jest validnosti sadržaja izvještaja koje nam podnose subjekti revizije.