Nekoliko desetina građana protestovalo je juče ispred hotela „Splendid” u kojem se održavao Samit o nafti i gasu, jer ne žele da se eksploatišu nafta i gas iz Jadranskog mora. Oni su nosili transparente sa natpisima: „Stop bušenju Jadrana”, „More nije privatna prćija”, „Ne damo Jadran za privatnu eksploataciju”, „Đe ćeš da se kupaš i đe školjke da skupljaš”, a pojedini su bili obučeni u uniforme umrljane crnom bojom. Kako su kazali, one slikovito predstavljaju crnogorsku privredu, ukoliko dođe do eksploatacije nafte.
Građani, koje je okupio Grin houm, tražili su da se raspiše referendum na kojem bi se građani izjasnili da li su za ili protiv eksploatacije nafte i gasa iz podmorja.
Predstavnica Grin houma Nataša Kovačević kazala je da građani žele da Vladi poruče kako neće sjedjeti skrštenih ruku kada je u pitanju istraživanje nafte i gasa.
– Ne želimo da gledamo uništavanje naše životne sredine, ribarstva, turizma za šta su se naši preci, a nakon toga i mi decenijama zalagali. Ne želimo da se uništi ideja ekološke države i hoćemo da nam se omogući zakonom, odnosno ustavom, zagarantovana kategorija iz člana 23, a to je pravo na zdravu i nezagađenu životnu sredinu. Eksploatacija nafte, odnosno linija istraživanja podrazumijeva da se ona nalazi na manje od tri kilometra udaljenosti od naše obale i to se mora vidjeti – rekla je Kovačevićeva.
On je istakla da turizam kao najvažnija privredna grana direktno ili indirektno generiše između 17 i 23 odsto BDP-a i obezbjeđuje 15 hiljada radnih mjesta u malim preduzećima i da je to scenario koji mladi žele da vide, a ne naftne platforme u moru.
– Pozivamo Vladu da poništi javni tender i omogući demokratski proces, u kome će građani moći da se izjasne o ovom pitanju koje pogađa cjelokupni društveni sistem – poručila je ona.
Predstavnica MANS-a Ines Mrdović saopštila je da Ministarstvo ekonomije projekat sprovodi netransparentno krijući elementarne informacije.
– Radi se o projektu u koji je Vlada ušla kao grlom u jagode. Ovo je uvod u uništenje crnogorskog mora kao jedinog preostalog resursa koji nije devastiran. Proces bi mogao biti teg o vratu ne samo sadašnjim, već i budućim generacijama i stoga opasnu avanturu Vlade treba zaustaviti. Naftnim kompanijama se daje rok od devet godina da mogu da istražuju naftu u podmorju, a nemamo procjenu kolika bi dobit bila od projekta, kao ni kolike bi bile štete ukoliko dođe do havarija na naftnim platformama – istakla je Mrdovićeva.
Predstavnik NVO iz Hrvatske SOS za Jadran Luka Tomac kazao je da bitka za Jadran treba biti jedna i zajednička.
– U Hrvatskoj je upravo završena procjena uticaja na okolinu i stručnjaci ekologije, ribarstva i turizma se protive projektu. Proces donošenja odluke o tome je bio apsolutno netransparentan, odnosno farsa, jer građane, stručnjake, a ni ribare niko ništa nije pitao. Nastavićemo borbu za Jadran bez naftnih platformi – poručio je Tomac.
Sa druge strane, ministar Vladimir Kavarić je poručio da su takve optužbe besmislene. On je kazao da bušotine neće biti na tri kilometra od obale.
– Nijesam saglasan sa optužbama. U svakoj državi, ovi procesi se sprovode kroz proceduru u parlamentu i u Vladi. Proces kod nas teče i javnost je dobro upoznata. Ne postoji zemlja koja se svjesno odrekla istraživanja nafte i gasa, čak ni mnogo bogatije države od naše – kazao je Kavarić novinarima na Samitu nafte i gasa koji se danas završava u Budvi.B.Ma.
Pregovori u završnoj fazi
Kavarić je rekao da bi pregovori Vlade i kompanija koje su dostavile ponude na tender za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u podmorju trebalo da budu završeni narednih sedmica.
– Nalazimo se u završnoj fazi razgovora. To je faza u kojoj pokušavamo da, u direktnoj komunikaciji sa potencijalnim koncesionarima, definišemo bolje ponude nego što su bile u momentu dostavljanja – rekao je Kavarić.
Vlada bi početkom aprila trebalo da dostavi parlamentu predlog ugovora i odluke o dodjeli koncesija na osnovu ponuda dostavljenih na tender, koji je zatvoren 15. maja prošle godine.
Pitanje Prevlake riješiti nakon istraživanja
Vrdoljak je, komentarišući kako će se eksploatisati dio oko Prevlake, neriješenog dijela sa Crnom Gorom, rekao da bi prvo trebalo da se obavi istraživanje.
– Ne možete eksploatisati ništa što ne znate da li imate. Treba dug period da bi se došlo do toga da se dokaže da tamo ima potencijala. Tri do pet godina ne može ispod toga – kazao je Vrdoljak.
Sada, kako je dodao, treba krenuti sa procesom istraživanja i pustiti firme neka rade i istražuju, a do tada će dvije države od kojih je jedna član Evropske unije, a druga želi to da postane, riješiti granični spor.
– Tada ćemo, kada sve istražimo, znati kome pripada ono što se treba eksploatisati, ako uopšte ima – rekao je Vrdoljak.
Referenduma o nafti neće biti u Hrvatskoj
Ministar ekonomije u Vladi Hrvatske Ivan Vrdoljak kazao je da je zahtjev za referendum o nafti bespredmetan. On je istakao da će Hrvatska do kraja maja potpisati ugovor za eksploataciju nafte i gasa, što će biti korak dalje ka energetskoj nezavisnosti koja će omogućiti zadovoljavanje sopstvenih potreba uz stvaranje mogućnosti za izvoz.
– Referendum o tome da smanjimo broj tankera koji ulaze u Jadran sa uvoznom naftom bih svakako podržao jer mi je želja da smanjimo rizike u zaštiti okoline. Svaki drugi je bespredmetan. Nema mogućnosti da se u Hrvatskoj održi referendum prije potpisivanja ugovora sa kompanijama – rekao je Vrdoljak. On je naglasio da se eksploatacija nafte neće odraziti na turizam jer u Istri, najpoznatijoj turističkoj destinaciji, ima najviše istraživanja gasa.