Izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti još nijesu ni usvojene, poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) najavili su da će izmijeniti taj akt brzih dana, jer, kako kažu, on predstavlja uvođenje teokratskog režima u Crnoj Gori, kraj građanske države i okupaciju Crne Gore. Na drugoj strani, iz redova vlasti kažu da se novim aktom, za koji je predloženo da se izmijeni po hitnoj proceduri, navode da se njim sve vjerske zajednice dovode u ravnopravan položaj i ukidaju antiustavne odredbe koje su usvojene krajem prošle godine, a što je izazvalo protestne litije i nezadovoljstvo stotina hiljada građana.
Ministar pravde
Vladimir Leposavić je, obrazlažući predlog izmjena, rekao da su razlozi za izmjenu ti što u važećem zakonu postoje norme koje su nelegalne i nelegitimne. Kako je objasnio, nelegitimne su u smislu neodobravanja i jasnog protivljenja ogromne većine građana. Istakao je da su tretirana dva glavna pitanja, prvo se tiče imovinsko-pravnog spora, a drugo registra vjerskih zajednica. Leposavić je kazao da predložene norme u izmjenama i dopunama vraćaju pravnu sigurnost crkava i vjerskih zajednica. Naglasio je da akt vraća pravnu sigurnost svakoj vjerskoj zajednici.
Izmjenama zakona najžustrije se usprotivila
Draginja Vukasanović Stanković koja je nakon poruke da će sledeća parlamentarna većina mijenjati opet zakon, u kojoj su je podržale koleginice iz DPS-a
Jovanka Laličić i
Suzana Pribilović, demonstrativno napustila salu. Ona je prije toga tražila da se o izmjenama odlučuje dvotrećinskom većinom, te ocijenila da se njima „oduzimaju prava pravoslavnim Crnogorcima, a prethodnim se zakonom ničija prava ugrožavala nijesu”. Istakla je da je predlog zakona antiustavan i okupatorski.
Na sjednici je došlo do polemike između Vuksanović Stanković i poslanika Nove srpske demokratije
Marka Kovačevića. Naime, Vuksanović Stanković je u toku rasprave rekla da je njena majka „izvorna pravoslavna Srpkinja iz Užičke Požege, ne posrbica”, a da je nju vaspitavala da je „pravoslavna Crnogorka, da govori crnogorskim jezikom i da je njena crkva Crnogorska pravoslavna”. Kovačević je dva puta od nje tražio da ne upotrebljava termin posrbica, te da ne vrijeđa Srbe. Ukazao je da ne treba da se koristi ni termin poturica ili slično.
Vuksanović Stanković je kazala i da je, ukoliko se usvoje izmjene zakona, „gotovo je sa građanskom Crnom Gorom, jer se uvodi teokratija”, te nazvala SPC „Srpska pravoslavna okupatorska crkva u Crnoj Gori”. Marko Kovačević je opomenuo i rekao joj da ne vrijeđa, jer neko može za Islamsku zajednicu isto da kaže jer su Turci vladali oko 500 godina.
Poslanik
Dragutin Papović je u ime DPS-a kazao da je dokaz da je SPC pisala zakon to što je episkop
Joanikije izjavio da su njihovi pravnici učestvovali u izradi akta. On je istakao da ministar ne može ocjenjivati da li je nešto neustavno, jer je to posao Ustavnog suda.
– Zakon je predložila SPC, a Vlada se ponašala kao sekretarijat za zakonodavstvo, a Leposavić je danas njihov zastupnik. Ovo je pravno nasilje nad ustavnim poretkom Crne Gore – kazao je on i pozvao minstra da podnese ostavku ocjenjujući predložene izmjene neustavnim.
Papović je rekao da se zakonom uvodi teokratija i istakao da bi DPS opet usvojio isti zakon, te „da se sve ponovi, sve bi isto uradili”.
– To da bude jasno novoj vazalnoj većini – poručio je Papović.
Zbog njegovog izlaganja reagovao je poslanik Nove
Milun Zogović koji je istakao da je vladika Joanikije pod našim pravnicima mislio na naše crnogorske pravnike. Poslanik Demokrata
Momo Koprivica odgovorio je Papoviću da je kontradiktoran jer ministru spočitava da ne može reći da je zakon neustavan, dok on u isto vrijeme tvrdi isto.
M.S.
Smanjuje se teritorija državePoslanik Liberalne partije
Andrija Popović je kazao da se izmjenama zakona dio teritorije daje Srbiji, odnosno srpskoj crkvi.
– CPC kao treća po veličini vjerska zajednica nije konsultovana o izmjenama zakona. Crna Gora je ponovo pred ogromnim izazovom ukoliko se usvoje izmjene. Ovo će biti čin veleizdaje. Otuđuje se imovina vrijedna više milijardi eura tako što se prepisuje na crkvu strane države. Izmjenama zakona se namjerava legalizovati najveća pljačka u istoriji – rekao je Popović.Ministar neće da odgovaraMinistar Leposavić juče nije odgovarao na pitanja opozicije, DPS-a i SDP-a, već je kazao da će to uraditi na plenumu. To je izazvalo revolt opozicije iz koje su poručili da se mora odgovoriti predstavnicima građana, jer Vlada odgovara Skupštini. Poslanik Marko Kovačević je istakao da ministar po poslovniku nema obavezu da odgovori na pitanja pred odborom. Na to je poslanik DPS-a
Marta Šćepanović kazala da „iz Vlade sledeći put pošalju ikebanu”, da ćutanje znači odobravanje i ponižavajući odnos prema parlamentu.
Na konstataciju kako je moguće da poslanici vlasti to dozvoljavaju, poslanik Demokrata
Vladimir Martinović je rekao da oni nisu imali nijedno pitanje za ministra.