Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zakoni opet usvojeni, na potezu krnji Ustavni sud * Zakoni opet usvojeni, na potezu krnji Ustavni sud * Izviđaju Hrapovića zbog duga i vakcina * Protestuju jer iz Vlade ne odgovaraju * Ministri na sve strane traže vakcinu, Radulović pomoć EU * Ne ispituju tvrdnje o paravojnim formacijama * Budžetu prijeti šteta od 60 miliona dolara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Vukas Radonjić:
Pratimo medije i javne nastupe funkcionera i po službenoj dužnosti reagujemo kada ocijenimo da su u izvještavanjima i nastupima iznijeti ne samo osnovi sumnje, već i indicije da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.

Vic Dana :)

U zoološkom vrtu uginuo je slon, pored njega čuvar se rasplakao.
Direktor vrta mu prilazi pa ga tješi: „De, de, nemoj tako, i slonovi na žalost umiru…Tješite se da je ipak, dugo živio, nemojte plakati za njim. Zar ste ga toliko voljeli?”
Čuvar: „Ama, ne plačem ja što je on uginuo, nego što moram da iskopam toliku raku.”


​Kaže žena: Ja sam od svog muža napravila milionera.
Upitaše ženu: A šta je bio prije nego ste se vjenčali?
Ona odgovori: Milijarder!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo SAGOVORNICI "DANA" UPOZORAVAJU DA U SUDOVIMA NEMA OSUĐUJUĆIH PRESUDA ZA KRIVIČNA DJELA U OBLASTI UNIŠTAVANJA ŽIVOTNE SREDINE
Uginula riba u Ćehotini (arhiva) Za ekološke katastrofe kazne izostaju Ispuštan je cijanid u Taru, kaustična soda u Moraču i Skadarsko jezero, otpadne vode iz Termoelektrane su trovale ribu u Ćehotini, ali osuđujućih presuda za odgovorne nema, upozorio je izvršni direktor „Breznice“ Milorad Mitrović
Dan - novi portal
Nakon što je obustavljen sudski postupak protiv Elektroprivrede, kao i protiv osumnjičenih lica u slučaju trovanja ribe u Ćehotini u julu 2017. godine, iz ekoloških udruženja upozoravaju da se nastavlja sa starom praksom u Crnoj Gori, da nema osuđujućih presuda za krivična djela počinjena u oblasti ugrožavanja životne sredine. Ekolozi upozoravaju da su sudstvo i tužilaštvo bili ažurni samo u slučaju progona ekologa, ali podvlače da je neprihvatljivo i ponašanje sudskih vještaka koji sa svojim stavovima omogućavaju da odgovorni za uništavanje životne sredine prođu bez kazni. Podsjećaju da je u prošlosti bilo više slučajeva gdje su osumnjičeni za izazivanje ekoloških incidenata oslobođeni.

– Incident sa ispuštanjem koncentrovanog cijanida u Taru iz napuštenog skladišta rudnika olova i cinka Brskovo u Mojkovcu, kao i ispuštanje kaustične sode iz pogona KAP-a u Moraču i Skadarsko jezero prošli su nekažnjeno. Ni za prekoračenje u ispuštanju emisija štetnih gasova u vazduh niko ne odgovara i to je postalo nekažnjivo djelo za sve zagađivače – kazao je za „Dan” izvršni direktor Ekološkog društva „Breznica” Milorad Mitrović.

Podsjetio je da je samo u jednom slučaju izrečena ozbiljnija kazna, i to je, prema njegovom mišljenju, urađeno u slučaju ispuštanja nafte u more, kada je kažnjen kapetan broda koji nije bio državljanin Crne Gore.

– Ispuštanje nafte iz broda u Luci Bar prilikom pretakanja nafte desio se incident. To je jedini ekološki incident za koji je neko kažnjen – kazao je Mitrović.

On je pojasnio da je zakonodavstvo u Crnoj Gori usklađeno sa evropskim, ali da je problem u sudstvu i tužilaštvu.

– Problem je što se zakonski propisi obesmisle u sudskom postupku. Ranije su u tom poslu prednjačile sudije i tužioci, a sada su im se pridružili i vještaci – kazao je Mitrović podsjetivši da su se sudije i tužioci drugačije ponašali u sudskim postupcima koji su vođeni protiv ekologa, podsjetivši da je i on u više navrata bio osuđen zbog pokušaja da se odupre sili mnogih lobija, koji su uništavali zdravu životnu sredinu.

Iz Sportskog ribolovačkog kluba „Lipljen”, koji gazduje pljevaljskim vodama, i juče su oštro reagovali na odustajanje tužioca u traženju odgovornosti Elektroprivrede i njenih prestavnika u slučaju trovanja ribe u Ćehotini.

– Ako je sudski vještak promijenila iskaz na sudu, tužilaštvo je moglo da angažuje i supervještačenje – tvrdi prvi čovjek ove organizacije Vaso Knežević.

Iz Ekološkog pokreta „Ozon” saglasni su u ocjeni sa kolegama iz „Breznice” da je glavni problem kada se dođe do sudskog postupka. U poslednjem slučaju, gdje je zbog promjene stava sudskog vještaka Snežane Didanović tužilaštvo odustalo od daljeg krivičnog gonjenja Elektriprivrede, vide novu praksu da se izbjegne utvrđivanje odgovornosti.

– Mislim da bi se, u slučaju kada sudski vještak tokom sudskog postupka promijeni mišljenje i obesmisli taj sudski postupak, trebalo ići na oduzimanje licence za rad tom vještaku – smatra prvi čovjek ovog pokreta Aleksandar Perović. Poručio je da se iz Crne Gore čitavom svijetu, sa novim dešavanjima u pljevaljskoj sudnici, šalje jako loša slika i da je to još jedno ohrabrenje onima koji ne poštuju zakonske propise u zaštiti životne sredine.
U slučaju trovanja ribe u rijeci Ćehotini 5. jula 2017. godine odgovornim licima iz Termoelektrane, Ratomiru Debeljeviću i Draganu Babiću, da se krivica dokazala u sudskom postupku, prijetila je zatvorska kazna u trajanju do pet godina, a bivšem direktoru Termoelektrane Vladimiru Šestoviću i Slavku Vukašinoviću do tri godine. Promjenom stava sudskog vještaka ovaj slučaj je prekinut bez sudske presude.

B.Je.


Ruganje pravu i pravosuđu
Odustajanje osnovnog državnog tužioca u Pljevljima od krivičnog gonjenja EPCG i rukovodilaca TE Pljevlja u slučaju pomora ribe u Vezišnici i Ćehotini nije ništa drugo do skandalozan čin i ruganje u lice pravu kao nauci, pravdi, crnogorskom pravosudnom sistemu i Crnoj Gori kao deklarativno ekološkoj državi, smatraju u Demokratama.

– Nakon što je vještak, na čijem se tumačenju umnogome temeljila optužnica, naprasno promijenila iskaz, pa je u novom saslušanju izjavila da ne ostaje pri stavu koji je imala samo godinu ranije, svakom dobronamjernom građaninu je jasno da su predstavnici EPCG umiješali prste u ovaj slučaj, pokušavajući da speru krivicu sa svog imena i da minimiziraju sopstvenu odgovornost – poručuju Demokrate.

Oni zaključuju da je više nego vidljiva slabost pravosudnih institucija koja uliva nesigurnost građanima i pokazuje nemoć da se kazne oni koji su izazvali ekološku katastrofu.

– Ovim putem pozivamo nadležne institucije da detaljnije ispitaju i posvete se ovom slučaju jer postoji sumnja na tešku korupciju, konstruisanje i izvrtanje činjeničnog stanja zarad aboliranja odgovornosti predstavnika EPCG – navode iz Demokrata.

M.D.S.


EPCG priznala krivicu
– Najbolje objašnjenje kakav je sudski epilog, paradoksalan, jeste činjenica da je Elektroprivreda u javnosti priznala krivicu i javno se izvinila Pljevljacima, i ne samo to, nego je i dobrovoljno vansudskim poravnanjem isplatila nadoknadu za pričinjenu štetu korisniku voda u iznosu od 343.000 eura, koju je procijenila komisija formirana od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja. A nakon godinu i po sudskog procesa, sudski vještak i tužilaštvo oslobađaju krivice Elektroprivredu koja je javno priznala krivicu. To je čisti apsurd i vrijeđa zdrav razum, i na štetu je Crnoj Gori koja je na putu EU i zatvaranja poglavlja 27. Tim gore što je Crna Gora deklarisana kao ekološka – kazao je predsjednik Sportskog ribolovačkog kluba „Lipljen” Vaso Knežević.

Osvrnuo se i na postupak sudskog vještaka Snežane Didanović.
– Snežana Didanović je zaposlena kao šef Direkcije za komunalni razvoj u Ministarstvu ekologije, i ako se ovako čuva i brani država i državno dobro od onih koji urušavaju životnu sredinu, kao što ona to odbrani, onda ćemo daleko dogurati kao ekološka država – zaključio je Knežević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"