Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Osuđenom za utaju poreza dali posao od 400 hiljada * Svaki ministar da sam bira svoj tim * Još šest žrtava korone, u KCCG 28 životno ugroženih * Preko onlajn kurseva do policijskih funkcija * Sprečavanje korupcije i krađe glasova ubrzava put ka EU * Simoviću dodatni prihod od 4.800 * Luka Bar dobila dva miliona pred izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Skupštine Crne Gore:
– Neophodno je ispoštovati izbornu volju građana i što prije krenuti u rješavanje nagomilanih problema.

Vic Dana :)

Kažite mi koje stimptome imate?
- Doktore, kašljem, kijam, boli me grlo.
- A jel pijete nešto?
- Pa, ajde može, jedna rakijica, na brzaka.
Gleda Mujo fudbal, dođe Fata i počne i ona da gleda sa njim. Zaspi Fata u jednom momentu, fudbal se završi, Mujo prebaci na tenis. Trgne se Fata i pita:
- Šta, ostala samo dvojica.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo OMBUDSMAN U IZVJEŠTAJU UPOZORAVA DA JE SKORO DUPLIRAN BROJ PRITUŽBI
Bjeković Zboh diskriminacije 140 žalbi Ombudsmanu je do kraja jula podnijeto 140 pritužbi zbog diskriminacije, a u istom periodu prošle godine bilo ih je 80
Dan - novi portal
Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, za period od 1. januara do 31. jula, u oblasti zaštite od diskriminacije podnijeto je čak 140 pritužbi, što predstavlja znatno uvećanje jer je u istom periodu prošle godine taj broj iznosio 80, saopšteno je za „Dan” iz te institucije. Kako navode, kao mogući razlog za to povećanje vide rast znanja i svijesti građana o fenomenu diskriminacije, situaciju uslovljenu virusom Kovid-19, ali i moguće faktičko povećanje diskriminacije.

– Najveći broj pritužbi i dalje je u oblasti rada i zapošljavanja, a za naznačeni period bilo je šest pritužbi po osnovu pola, među kojima su u dva slučaja utvrđene povrede prava – navode u instituciji ombudsmana.

Na pitanje o mogućem neprijavljivanju slučajeva diskriminacije smatraju da je bojazan, nažalost, vjerovatno opravdana jer iskustva pokazuju da se građani najčešće odluče da prijave problem tek onda kada ostanu bez posla. Oni i ovom prilikom pozivaju sve one koji se osjećaju diskriminisano ili sumnjaju na diskriminaciju da im se obrate za pomoć.

– Institucija zaštitnika ukazuje na nepotpune statističke podatke iz kojih se ne može stvoriti jasna slika o položaju žena i muškaraca u Crnoj Gori u svim oblastima: obrazovanju, medijima, kulturi i sportu, ravnopravnost u procesu odlučivanja u političkom i javnom životu itd., te je upravo nedostatak istih prepreka za kreiranje politike rodne ravnopravnosti. U cilju veće zastupljenosti žena na tržištu rada nužno je potražiti nova i bolja rješenja kroz dodatne inicijative upućene prema očevima za uključivanje u porodični život, kao i razvijanje socijalnih usluga, ali i mijenjanje ukupne svijesti – navode u instituciji na čijem je čelu Siniša Bjeković.

Prema poslednjim sociološkim istraživanjima nevladinog sektora, uključujući i ono koje je krajem 2018. godine sproveo zaštitnik, svega 11 odsto građana Crne Gore poznaje zakonodavnu osnovu, a time i sistem zaštite od diskriminacije.

Svaka nejednakost, najčešće socijalna, manjak izvora prihoda, stanje socijalne potrebe, nekonkurentnost na otvorenom tržištu rada, ekonomske nejednakosti i druge okolnosti koje mogu dovesti do povrede prava izjednačavaju se sa diskriminacijom i po tom osnovu traži se zaštita. Nepoznavanje diskriminacije otežava njeno procesuiranje u postupcima građansko-pravne, krivično-pravne i prekršajno-pravne odgovornosti, te ograničava mogućnost postupanja po službenoj dužnosti inspekcijskih i drugih organa koji se nalaze na prvoj liniji dodira sa diskriminacijom. O tome svjedoči i relativno mali broj prijavljenih slučajeva diskriminacije i još manji broj procesuiranih slučajeva. Dovoljno je osvrnuti se samo na jedno područje kakvo je pristupačnost objekata i površina u javnoj upotrebi i utvrditi očiglednu diskrepancu između de fakto stanja i broja postupaka koji bi trebalo da slijede pravni put zaštite od diskriminacije kada su inspekcije i drugi mehanizmi zaštite u pitanju.

M.S.




​Polovina građana ne zna svoja prava
Rezultati dostupnih istraživanja stavova javnog mnjenja o diskriminaciji pokazali su da je najčešća asocijacija na diskriminaciju odbacivanje ili isključivanje iz zajednice, pravljenje razlika/nepoštovanje ličnosti i ugrožavanje/uskraćivanje ljudskih prava. Više od polovine građana ne smatra sebe dovoljno informisanim o pravima koja imaju kad je u pitanju zaštita od diskriminacije, dok oko trećina njih tvrdi da su dovoljno informisani na tu temu. Više od polovine ispitanih smatra da je diskriminacija u crnogorskom društvu prisutna i da postaje sve učestalija. Tri od pet građana smatra da je diskriminacija najprisutnija pri traženju posla i zapošljavanju, dok jedna četvrtina smatra da se diskriminacija najviše pojavljuje na poslu, u školi ili na fakultetu. Kod pitanja koje grupe su u najvećoj mjeri izložene diskriminaciji, prema percepciji građana, Romi ostaju na vrhu liste, zatim slijede osobe sa invaliditetom, siromašni, seksualne manjine/LGBT populacija, te politički neistomišljenici.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"