Savjet Radio-televizije Crne Gore (RTCG) jednoglasno je usvojio ocjenu Komisije za prigovore da RTCG nije profesionalno postupala u slučaju objavljivanja informacija i snimka u vezi sa napadom na novinara „Dana”
Vladimira Otaševića. Takođe, Savjet je usvojio preporuku generalnom direktoru
Božidaru Šundiću da sankcioniše odgovorna lica zbog propusta. Podsjetimo, RTCG je na televiziji i portalu objavila montirani snimak na kojem se ne vidi cijeli video-zapis napada na našeg novinara, na osnovu čega se mogla stvoriti zabuna u javnosti u vezi sa težinom incidenta. Javni servis je poslednji objavio informaciju o napadu na Otaševića, iako su imali priliku da u Jutarnjem programu u pregledu štampe upoznaju javnost sa tim događajem.
Savjet je, nakon incidenta u Delta sitiju početkom decembra, ocijenio da je RTCG kasnila u izvještavanju, te da nakon toga nije sprovela adekvatne profesionalne postupke provjeravanja naknadnih saznanja i materijala u vezi sa incidentom.
Predsjednik Komisije za predstavke i prigovore slušalaca i gledalaca i član Savjeta RTCG
Milan Radović kazao je da je to tijelo zaključilo da je došlo do kršenja programskih principa i standarda u slučaju napada na Otaševića, te da informacija nije dovoljno provjerena i da je trebalo da stupe u kontakt i sa drugom stranom.
Direktor RTCG
Slavko Đurđić tvrdi da u objavljivanju video-snimka nije bilo nikakvih loših namjera i da su mislili da je ono što su pustili u etar cijeli događaj. Naveo je da se iznenadio što su se pojedini članovi ogradili od uređivačke politike RTCG i davali izjave za druge medije. Đurđić je kazao i da je snimak dobio od novinara, koji u skladu sa zakonom nije želio da oda izvor za kojeg je tvrdio da je kredibilan. Istakao je da se sa više osoba konsultovao, koje su mu potvrdile da snimak nije montiran i sječen.
– Na osnovu same Otaševićeve izvjave smatrali smo da je ono što se vidi na snimku cijeli događaj – rekao je Đurđić, dodajući da smatra neprimjerenim svaki napad na novinare, ali i „da je samo tužilaštvo odbacilo prijavu”.
Članica Savjeta
Bojana Jokić je, kako je kazala, primijetila da direktor TVCG nije pokušao da provjeri snimak.
– Čini mi se da pokušavate da prebacite odgovornost na novinara i da ima 200 novinara, ne mogu da vjerujem da tih 200 ljudi nijesu u stanju da provjere. Vi ste se više bavili samim napadom nego svojim propustom, a jasno se vidi da je snimak isječen i to znači da je montiran – kazala je Jokićeva.
Direktor portala RTCG
Ilija Šuković kazao je da su i oni objavili snimak vjerujući da je autentičan jer, po njegovom mišljenju, na njemu nema nikakvih intervencija.
– I na objavljenom snimku se vidi da je novinar napadnut. Oni njemu prilaze, unose mu se u lice, jedan ga hvata za vrat, fotografišu ga, to su sve napadi. Smatrao sam da se objavljivanjem snimka daje doprinos da se slučaj istraži do kraja, a i sami materijal smo dobili od dobrog novinara koji je dosad uvijek donosio dobre i tačne informacije – naveo je Šuković.
Za sudske sporove 735.000 euraSavjet RTCG usvojio je juče i budžet te kuće za narednu godinu, koji je planiran na iznos od preko 19 miliona eura. Kako je saopšteno na sjednici, 735.000 eura je rezervisano za plaćanje sudskih sporova koji su u toku ili su završeni. Ukupni troškovi proizvodnje iznose preko 5,5 miliona eura, dok je za plate opredijeljeno 9,3 miliona eura.
Član Savjeta
Pavle Radovanović je tražio više informacija o troškovima spoljnih saradnika, otpremninama, iz Službe za finansije saopštili su da je za spoljne saradnike namijenjeno oko 580.000 eura, a navode da je neophodan njihov angažman zbog planova koji, između ostalog, uključuju i veliki broj novih emisija.
Generalni direktor Božidar Šundić kazao da sudski sporovi u slučaju kancelarije
Martinović iznose 255.000 eura, a u slučaju
Rada Vojvodića 190.000, te da još ne zna za troškove sporova u slučaju
Andrijane Kadije,
Vladana Mićunovića i Saša Mirkovića. Šundić je kazao da su dva generalna direktora dala punomoćje kancelariji Martinović da zastupa radnike protiv RTCG.