Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Žešća odbrana svetinja ako se ne povuče zakon * Objelodanili imena vlasnika * Prebili ga u policiji da bi priznao ubistva * Ministarstvo kulture pokazalo neznanje * Iz „Koverte" u opštinski odbor * U Srbiji je postalo opasno misliti slobodno i drugačije * Preko godinu ne plaćaju rate za 49 kredita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
VLADIMIR JOKIĆ GRADONAČELNIK KOTORA :
DPS u Kotoru u potpunoj nemoći sada fabrikuje novu gomilu neistina.

Vic Dana :)

Sudija pita okrivljenog kojeg su uhvatili na djelu kako krade:
- Jeste li oženjeni?
- Ne, nisam i nikada neću biti!
- Toliko pametan čovjek, a krade!

Mujo ode kod zubara na kontrolu, a ovaj ga pregleda, klimne glavom i reče:
- Dobro je... a sad, molim vas, urlajte što jače možete...
Mujo se zbuni:
- Ovaaaj... doktore, al’ mene ništa ne boli?!
Zubar uzdahne:
- Ma znam, al’ čekaon’ca mi je puna, a men’ se žuri na večeru sa ženom...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ISTRAŽIVANJA POKAZUJU DA JE ŽENSKI POL U BIZNISU VIŠE DISKRIMINISAN U ODNOSU NA MUŠKARCE
Zvezdana Oluić Svako četvrto preduzeće u vlasništvu žene Prema podacima Poreske uprave, žene su vlasnice 25 odsto preduzeća, dok podaci Eurostata pokazuju da žene u Crnoj Gori zarađuju 13,9 odsto manje od muškaraca
Dan - novi portal
-Ženama je mnogo teže pokrenuti biznis nego muškarcima zato što u svom vlasništvu imaju samo četiri odsto ukupne imovine, pa im je veoma teže zadobiti kreditnu podršku od komercijalnih banaka. Takođe, Crna Gora je i dalje patrijarhalna sredina u kojoj se ženama dodjeljuju poslovi podizanja i čuvanja djece, pa ukoliko žele da pokrenu privatni biznis, moraju da usklade porodični i poslovni život, s tim što je porodični primaran.

Savjetnica za žensko preduzetništvo u Uniji poslodavaca Zvezdana Oluić kazala je da podaci iz brojnih istraživanja koja su rađena u Crnoj Gori i svijetu ukazuju na prisustvo rodne diskriminacije u biznisu. Takođe, razlika u zaradama za isti posao ili posao iste vrijednosti jedan je od vidova diskriminacije od koje ni Crna Gora nije imuna.

– Podaci Eurostata pokazuju da žene u EU, u prosjeku, zarađuju 16 odsto manje od muškaraca, iako i među samim državama članicama postoje znatne razlike po ovom pitanju. Prema ovom izvještaju, rodne razlike u primanjima prisutne su u mnogim zemljama navedenog regiona i kreću se od 5,3 odsto u Sloveniji do otprilike 50 odsto u Tadžikistanu i Azerbejdžanu. Kada je Crna Gora u pitanju, podaci koji se odnose na 2014. godinu govore da razlika u zaradama između muškaraca i žena iznosi 13,9 odsto, odnosno da žene u našoj zemlji zarađuju 86,1 odsto od prosječne zarade isplaćene muškarcima za isti rad. Pojednostavljeno, na svakih 100 eura koje prosječno zaradi zaposleni muškarac, žena zaradi tek 86,1 euro – pojasnila je Oluić.

Na to da ravnopravnost polova na tržištu rada još nije postignuta ukazuju i podaci prema kojima žene najčešće obavljaju poslove koji nose niži stepen odgovornosti i manje su plaćeni.

– Zabrinjava i činjenica da ženama bolje obrazovanje nije obezbijedilo i bolje plaćena radna mjesta. Takav zaključak nameće zvanična statistika (Monstat) po kojoj među studentima oba pola koji su 2017. godine stekli diplomu osnovnih studija, žena ima 57,6 odsto, dok je magistarske završilo 56,4 odsto studenata ženskog pola – ocijenila je Oluić.

Prema podacima Poreske uprave s kraja 2017. godine, udio žena u preduzetništvu iznosi 25 odsto, odnosno svako četvrto preduzeće je u vlasništvu žene. Ovaj podatak pokazuje pozitivno kretanje, jer je 2011. svako deseto preduzeće bilo u vlasništvu žene.

– Od ukupnog broja, u Crnoj Gori ima 2.865 registrovanih preduzetnica, u vlasništvu žena je i 5.480 mikro preduzeća, 319 malih preduzeća, te 21 veliko. Poređenja radi, nivo zastupljenosti ženskog biznisa u zemljama EU iznosi oko 30 odsto, a slično je i u zemljama regiona – Hrvatskoj, BiH, Makedoniji i Srbiji – gdje se kreće od 29 do 33 odsto – istakla je Oluić.

Predsjednica Udruženja preduzetnica Edita Dautović kaže da žene teže dolaze do kreditne podrške, te da je potrebna promjena tradicionalnog pristupa imovini i vlasništvu nad njom.

– Žene u Crnoj Gori su vlasnice imovine u samo malom broju slučajeva, što odražava tradicionalne stavove o tome da samo muškarac nasleđuje i posjeduje imovinu i samim tim teže dolaze do kreditne podrške – kazala je Dautović.

Ona nam je dostavila podatke u vezi sa vlasništvom nad imovinom iz 2011. godine. Oni pokazuju da su žene bile vlasnice četiri odsto kuća, osam odsto zemljišta i 14 odsto vikendica. Na svjetskom nivou žene su vlasnice jedan odsto imovine, a isti procenat je i u Podgorici.

Navela da žena u biznisu ima najviše u sferi usluga, ali da se bave i specifičnim oblastima proizvodnje namijnjene ženskim mušterijama i ženskoj publici.

– Pretežno su to mikro preduzeća započeta sa bračnim partnerom, od jednog do 10 zaposlenih. Sada se preko 75 odsto žena bavi finansijama i računovodstvom, nižim i srednjim menadžmentom, dok se 14 odsto žena bavi poslovima posredovanja u nekretninama – kazala je Dautović.

D.M.




Muškarci upravljaju
Istraživanje UPCG o ženama u menadžmentu pokazalo je da kompanije u Crnoj Gori karakteriše dominacija muškaraca u odnosu na žene na svim nivoima upravljanja i rukovođenja – izuzev na srednjem nivou gdje žene predstavljaju većinu sa 50,1 odsto.

– Učešće žena na pozicijama top menadžmenta kompanija iznosi tek 36,6 odsto, funkciju CEO obavlja 26,4 odsto, a predsjednice upravnog odbora samo 6,1 odsto žena. Žene su dominantno zastupljene na pozicijama menadžerki za komunikacije i menadžerki za odnose sa javnošću, kao i na pozicijama menadžerki za ljudske resurse 75,6 odsto – navela je Oluić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"