Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Policija tražila zakopano oružje „zagoričkog klana” * Saradnik „škaljaraca” ubijen u Beogradu * Plaćamo najskuplju struju u regionu * Medojević štrajkuje glađu, DF sprema proteste * Atva * Vašar u Argentini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goranka Vučinić, predsjednica Savjeta ASK:
– U Crnoj Gori i regionu ne postoji transparentnija institucija od Agencije za sprečavanje korupcije.

Vic Dana :)

- Svaka udata žena mora znati 70 stvari:
- Da kuva i 69.

Djeca pitala učitelja koji je sjedio pored peći razne stvari. Njemu dosadilo pa im kaže:
- Kad hoćete nešto da mi kažete prvo u sebi izbrojte do 100.
Mali Mujo to ozbiljno shvati pa ga učitelj vidi da miče ustima i pita ga šta mu je?
A Mujo:
-..., 97, 98, 99, 100, učitelju gori vam kaput.

Pita Ciganka Cigu:
- U koji WC ja treba da uđem?
- Jesi ti ženo glupa. Ti trebaš ući u M jer si MADAM, a ja u Ž jer sam ŽENTLMEN!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ZA ČETIRI GODINE PROTIV 31 GRAĐANINA PODNIJETE KRIVIČNE PRIJAVE Zbog napada na LGBT osobe troje u zatvoru
Dan - novi portal
U Crnoj Gori od 2014. do aprila ove godine podnijeta je 31 krivična prijava protiv lica zbog pričinjenih krivičnih djela učinjenih na štetu LGBT populacije, pri čemu su samo u tri slučaja izrečene zatvorske kazne, a najviše je oslobađajućih i uslovnih, pokazuju podaci koje je Crna Gora dostavila Komitetu Ujedinjenih nacija za borbu protiv torture. Napadi na pripadnike seksualnih manjina nijesu rijetka pojava u našem društvu, a izvršni direktor LGBT foruma Progres Džon Barac kaže da se i ne može utvrditi tačan broj prijava, jer on varira od institucije do institucije.
– U protekle četiri godine, prema informacijama sa kojima mi trenutno raspolažemo, bilo je više desetina krivičnih prijava protiv lica koja su ugrožavala bezbjednost i sigurnost LGBTIQ osoba. Ovdje primarno mislimo na prijave za napade na pojedince iz LGBTIQ zajednice, kao i prijave za širenje netolerancije i pozivanja na nasilje. Precizan broj slučajeva djelimično varira od institucije do institucije, što ukazuje na to da cjelokupni sistem i dalje nije efikasno uvezan i da međusobna komunikacija između institucija nije na zadovoljavajućem nivou. Možda najbolji pregled brojki daje institucija Ombudsmana, koja objedinjuje informacije iz više nadležnih organa i pravi njihov presjek. Dok za ovu godinu još nema kompletnih podataka, na osnovu izvještaja Ombudsmana vidimo da su tokom prošle godine bile četiri krivične prijave, a tokom 2016. godine tri koje kao osnov imaju seksualnu orijentaciju oštećenih. Značajno je napomenuti da ni u jednom od slučajeva koji su se našli u crnogorskom pravosudnom sistemu nije primijenjen član 42a Krivičnog zakona, koji karakteriše djelo počinjeno iz mržnje kao otežavajuću okolnost, što napadi na LGBTIQ osobe svakako da jesu – ističe Barac.
Dodaje da ne postoje tačni podaci o tome koliko LGBTIQ osoba je preživjelo nasilje u Crnoj Gori u bilo kom periodu.
– Podaci sa kojima institucije sistema raspolažu su daleko od reprezentativnih i ne ukazuju na realno stanje stvari. Činjenica da LGBTIQ osobe žive u konstatnom strahu od nasilja, diskriminacije i odbacivanja zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta znači da je jako mali broj LGBTIQ osoba spreman da slučajeve nasilja prijavi bilo kome. Često se dešava da se LGBTIQ osoba javi LGBT forumu Progres ili nekoj drugoj organizaciji i ispriča probleme sa kojima se suočava, ali da ne želi da preduzima dalje korake i uključi neku od institucija. Dodatno, a ovo mogu iz ličnog i profesionalnog iskustva da potvrdim, većina nas se gotovo svakodnevno suočava sa psihičkim nasiljem u raznim oblicima – psovke, prijetnje, dobacivanja na ulici, izrugivanja i brojni drugi ispadi mržnje i netolerancije – naglasio je Barac, dodajući da je Progres podnio stotine prijava, a ujedno je registrovano nekoliko desetina hiljada negativnih komentara i izjava.
Što se tiče saradnje sa Upravom policije, Barac je rekao da su zadovoljni kako samom komunikacijom, tako i kvalitetom postupanja policijskih službenika i centara bezbjednosti.
– Policija u Crnoj Gori je postala jedan od najvećih i suštinski najboljih saveznika LGBTIQ zajednice i pokreta, o čemu svjedoči njihov dosadašnji rad na konkretnim slučajevima. – kaže Barac.
M.S.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"