Na račune opština Plav, Gusinje, Andrijevica i Berane, Vlada Crne Gore danas će uplatiti 190.000 eura kao interventnu podršku za sanaciju štete od zemljotresa. Opredijeljenim iznosom nezadovoljni su u opštinama Plav, Andrijevica i Berane jer smatraju da tim iznosom ne mogu ni blizu sanirati nastalu štetu.
Vlada je 70.000 eura opredijelila za saniranje štete na teritoriji opštine Plav, 50.000 za Gusinje, 40.000 za Andrijevicu i 30.000 za Berane. Ovim opštinama dosad je pristiglo oko 3.000 zahtjeva građana za sanaciju štete.
Ministar bez portfelja Marija Vučinović kazala je nakon sjednice da je Vlada usvojila Predlog za dodjelu interventne finansijske pomoći lokalnim samoupravama, istakavši da je riječ o hitnoj pomoći i da će sredstva biti namijenjena za najugroženije porodice sjevernog regiona.
– Vlada je usvojila Predlog za dodjelu interventne finansijske pomoći lokalnim samoupravama, za saniranje štete prouzrokovane potresom iz tekuće budžetske rezerve i to – za Opštinu Plav 70.000 eura, za Opštinu Gusinje 50.000 eura, Opštinu Andrijevica 40.000 i Opštinu Berane 30.000 eura. Ova sredstva biće namijenjena za hitne intervencije najugroženijim porodicama, a naknadno ćemo čekati izvještaj Komisije za procjenu štete sa lokalnog nivoa, kad će redovna vladina Komisija za procjenu štete dalje opredijeliti sredstva na osnovu pristiglih zahtjeva. Dakle, ova sredstva su kao što sam rekla namijenjena za interventnu pomoć najugroženijim porodicama – pojasnila je Vučinovićeva.
Predsjednik Opštine Plav Orhan Šahmanović kazao je za „Dan” da je nezadovoljan iznosom koji je opredijelila Vlada s obzirom na nastali obim šteta. Kazao je da to može poslužiti samo za interventne poslove, pa vjeruje da će nakon završetka rada komisije i donošenja punog obima šteta, shodno tome Vlada i postupiti.
– Šta da se kaže za iznos od 70.000 eura. To je, što se kaže, za prvu ruku, da se pomognu najugroženiji, da se nešto sanira na brzinu i da se ljudi koji su iseljeni vrate u svoje domove i da im je život siguran, dok je u odnosu na nastale štete to ništa. Ni nekoliko puta toliko neće biti dovoljno za saniranje ukupnih posledica. Vlada i svi drugi morali bi znati da je epicentar zemljotresa bio u Plavu i da je u toj opštini više šteta nego u svim drugima zajedno, u kojima se zemljotres osjetio. Ako je to za prvu pomoć, onda nije loše, ali kad budu gotovi rezultati komisija onda ćemo imati i ukupni obim šteta, pa je tek onda i moguće govoriti o stvarnim odštetama. Tolikim iznosom nikako ne možemo biti zadovoljni – kazao je Šahmanović.
Potpredsjednik u Opštini Gusinje Huso Brdakić smatra da je realan iznos od 50.000 eura namijenjen za Gusinje, ocjenjujući da će biti potrebno još novca, što će se, kaže, znati nakon zaključenja rada komisije.
– Jeste da je sa područja opštine Gusinje podneseno oko 450 zahtjeva za odštete, ali koliko vladamo stanjem, može biti da ih ima oko 15-20 stvarno oštećenih, gdje su pomjereni zidovi ili su se na njima stvorila znatnija napuknuća, te oštećeni krovovi i slično. Dakle, onih gdje se mora intervenisati da bi se u njima moglo sigurno živjeti, a ne pojavila se nekome neka crta na zidu, pa traži obeštećenje. Sve u svemu, iznosom od 50.000 zasad smo zadovoljni, a kasnije vidjećemo – istakao je Brdakić.
Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić smatra da je Vlada opredijelila izuzetno malo sredstava za hitne intervencije porodicama koje su pretrpjele štete od zemljotresa.
– Evidentno je da su brojni stambeni i drugi objekti na području beranske opštine pretrpjeli znatna oštećenja usled jakog zemljotresa koji je pogodio sjever Crne Gore. U takvoj situaciji opredijeliti Beranama svega 30.000 eura pomoći je zaista ponižavajuće. Tim prije kad se zna da opština Berane ima više stanovnika nego sve druge ugrožene opštine zajedno. Tim novcem ne možemo ništa da uradimo. Pored toga, ne želimo da isplaćujemo štete selektivno, već svim oštećenim domaćinstima u skladu sa procjenom nadležne komisije. Nadaću se da će Vlada ubrzo shvatiti da je napravila grešku i da će našoj opštini opredijeliti znatno više sredstava kako bi bar donekle mogli da saniramo postojeće stanje – naglasio je Šćekić.
I prvi čovjek Andrijevice Srđan Mašović navodi da opredijeljena sredstva ni izbliza ne mogu da nadomjeste štete koje je zemljotres izazvao na prostoru opštine na čijem se čelu nalazi.
– Dosad smo dobili preko 500 zahtjeva za pomoć. Zato opredijeljenih 40.000 eura mogu samo djelimično da nadomjeste nastale štete. Problem je u tome što je sada vrlo teško rasporediti prispjeli novac jer svi smatraju da su najpreči. Uostalom, nadležna komisija još nije izašla na teren tako da je, do konačne procjene, nezahvalno baratati ciframa kad je novonastala šteta u pitanju – kazao je Mašović.N.V.– D.J. – A.O.
Otvoren račun
Opština Plav otvorila je poseban žiro račun za pomoć u sanaciji šteta od zemljotresa, na koji se može uplaćivati novac iz zemlje i inostranstva (Evropa i Amerika).
– Obavještavamo sve zainteresovane, u zemlji i inostranstvu, da je otvoren poseban žiro račun 510000000009618172 za pomoć u sanaciji nastalih šteta od zemljotresa, koji je pogodio opštinu Plav 4. januara. Građani svakodnevno prijavljuju nastalu štetu i na današnji dan Komisiji je pristiglo preko 1.500 zahtjeva za procjenu šteta – navedeno je u obavještenju.