Iako je 21. vijek, praksa ugovorenih brakova i dalje je zastupljena u Crnoj Gori i njome su najviše pogođene djevojčice iz romske i egipćanske (RE) populacije, dobi do 15 godina. Ugovoreni „transfer” mlade između njene i mladoženjine porodice odvija se uz novčanu nadoknadu, koja se kreće i do 20.000 eura za takozvano „čuvanje nevinosti”. Međutim, ugovoreni brak za djevojčicu najčešće znači ulazak u svijet prosjačenja, a mlade nevjeste lako postaju žrtve trgovine ljudima, porodičnog nasilja i raznih vidova eksploatisanja.
Ako pobjegne od takvog života, djevojčicu, najčešće muški srodnici, ponovo stavljaju na „bračno tržište”, ali drugi i svaki naredni brak snižava „cijenu” djevojčice, koju u novu bračnu zajednicu prodaju i za manje od 500 eura.
Crnogorski ženski lobi (CŽL) je organizacija koja se već 17 godina bori protiv te pojave i pokušava da promjeni najteže – svijest žena i djevojčica da nijesu rođene i predodređene da se udaju sa 10 ili 12 godina, rađaju djecu do petnaeste i trpe nasilje i maltretiranje. Kako je za „Dan” kazala direktorica te NVO Aida Petrović, djevojčice iz takvih sredina su „edukovane” da već sa 10-11 godina završe sa školovanjem i da se posvete udaji i porodici.
– Same djevojčice nekada, pod pritiskom onoga što se decenijama dešavalo, „odlučuju” odnosno stupaju u kontakt sa maloljetnim licima RE populacije i zasnivaju brakove. Vrlo često su to i punoljetna lica, i to puno starija od tih djevojčica. Imali smo primjere da se djevojčica od 13 godina uda za muškarca od preko 30 ili 40 godina. Imali smo djevojčicu od 14 godina koja je zasnovala bračnu zajednicu sa čovjekom od 50 godina – kazala je Petrović.
To je ono što se, kako navodi, u praksi naziva rana udaja, što podrazumijeva da je svijest djevojčice od najranijeg djetinjstva oblikovana da ona mora da se uda. Kako dodaje, i ugovoreni dječji brak jeste rana udaja, ali je ugovara „glava porodice” – otac, brat ili stric.
– Djevojčice su nam priznavale da na to nijesu pristajale, ali su morale da se povinuju muškoj populaciji u njihovoj familiji ili čak „vijeću staraca”, koje i dalje postoji u romskoj i egipćanskoj populaciji. To su ljudi koji su najstariji, koji donose odluke za čitavo naselje ili bratstvo. Novac uzimaju pod izgovorom da treba praviti svadbu i da je to nagrada za to što su oni „sačuvali” njenu nevinost. Vrlo često se dešavalo da djevojčicu koja ima 13-14 godina, koja je već bila udata i koja je pobjegla jer je trpjela okrutno porodično nasilje, otac želi brže-bolje ponovo da proda. Tada joj je „cijena” mnogo niža. Na primjer, sjećam se slučaja djevojčice od 13 i po godina, koja je već imala brak iza sebe. U drugi brak je bila prodata za 1.000 eura. Prvi put, kaže, kada je bila nevina, bila je prodata za 7.000 eura. Boravila je jedan duži period kod nas u skloništu i njena jedina „briga” bila je kako će nju otac da uda treći put, kako će ona njemu na oči da izađe kad je sad ne može prodati ni za 500 eura. I drugi put je pobjegla jer je trpjela užasno porodično nasilje – pojasnila je Petrović, pri čijoj organizaciji godinama radi sklonište za žrtve trgovine ljudima.
Prema njenim riječima, bogatiji Romi, najčešće iz inostranstva, spremni su za mladu nevjestu da daju mnogo više novca.
– Ta cifra se kreće od pet, šest, sedam hiljada do 15-20.000 eura. Sve zavisi da li je ona zaista bila nevina i da li je porodica iz koje potiče ugledna – dodaje ona.
CŽL je u prethodne dvije i po godine spriječio 15 brakova koji su bili ugovoreni, a u kojima je mlada imala 12-15 godina. Petrović je kazala da su 2015. u sklonišu za žrtve trgovine ljudima zbrinuli četiri djevojčice RE populacije, zbog rane udaje, odnosno ugovorenih brakova.
– Na terenu, CŽL pomogao je u osam slučajeva da se spriječi rana udaja i ugovoreni brak – precizirala je ona.
U prošloj godini, kako navodi, imali su tri djevojčice štićenice skloništa, dok su radom na terenu, razgovorima i edukativnim programima spriječili da četiri maloljetnice budu žrtve trgovine ljudima, odnosno rane udaje i ugovorenih brakova.
– U ovoj godini, zasad imamo dvije potencijalne žrtve trgovine ljudima, od kojih je jedna imala 11 i po godina i žrtva je prosjačenja, što spada u okvir trgovine ljudima i porodičnog nasilja. Druga je bila potencijalna žrtva trgovine ljudima jer nije bila iz Crne Gore ali se nizom okolnosti našla ovdje. Na terenu smo zasad imali tri slučaja kad smo imali dojave da bi trebalo da dođe do rane udaje, odnosno ugovorenog dječjeg braka – navela je ona.
Nažalost, sprečavanje ugovorenih brakova kratkog je daha.
– Djevojčica kad napuni 16 godina može da se uda uz potpis roditelja. Uglavnom do toga dolazi jer oni tako žele. U svoj ovoj priči, prioritet je mijenjanje svijesti žena i djevojčica – poručila je ona.
Država je u prošloj i do marta ove godine registrovala 13 slučajeva ugovorenih brakova. Kako je konstatovano u Godišnjem izvještaju o nasilju Ministarstva za ljudska prava, NVO Centar za romske inicijative je registrovao četiri slučaja ugovorenih brakova. Podgorička policija je u tom periodu postupala u osam događaja koji su sadržali obilježja ugovorenog braka i vanbračne zajednice sa maloljetnikom. U izvještaju se navodi da je Centru bezbjednosti (CB) Berane prijavljen jedan slučaj ugovorenog braka sa maloljetnim licem, dok su Kancelariji za borbu protiv trgovine ljudima prijavljena četiri takva slučaja.
A.O.
Ni bigamija nije rijetkost
Aida Petrović iz CŽL prisjeća se slučaja djevojčice koja se udala, a da nije znala da njen suprug već ima ženu i troje djece.
– Priča je bila da će sve biti bajno i krasno, da će se slobodno kretati. Kako ju je uveo u kuću, tako je više niko nije vidio skoro godinu dana dok nije rodila prvo dijete – upozorila je ona.
Smatra da institucije često površno gledaju na ove stvari, apelujući da se svaki slučaj prati ponaosob. Petrović smatra da je obrazovanje žena ključno, te da bez njega nema ni ekonomskog napretka ni nezavisnosti.
– Krucijalno je ekonomsko osnaživanje žena i promjena načina razmišljanja da ne mora da se uda sa 10 ili 12 godina, a da sa 15 ima djecu. Mnoge takve djevojčice su prinuđene da prose, trpe sve oblike porodičnog nasilja, i što je najgore, smatraju da to tako treba jer su vaspitane da trpe. Ovi što iz fotelja daju podatke trebalo bi da izađu na teren da vide kakvo je stanje – smatra ona.