Od 11,5 miliona eura skupljenih neustavnom taksom po kojoj su građani plaćali sedam centi dodatno po litru goriva, Ministarstvo finansija opredijelilo je 8,68 miliona za izgradnju autoputa Bar–Boljare, ali bez konkretnog navođenja za koju namjenu i kojim subjektima je namijenjen ovaj novac, navodi se u dokumentu u koji je „Dan” imao uvid. Prema tvrdnjama Ministarstva finansija, za afirmaciju vrhunskog sporta, od sredstava skupljenih po osnovu takse za gorivo, opredijeljeno je 2,8 miliona eura.
Ministar finansija Radoje Žugić kaže da je od 2.828.764 eura, namijenjenih za potrebe vrhunskog sporta, 400.000 dato Vaterpolo, a 750.000 Rukometnom savezu Crne Gore. Košarkaškom savezu je dato 750.000, a Odbojkaškom 250.000 eura. Prema podacima koje je „Danu” dostavio poslanik i funkcioner Demokrata Velizar Kaluđerović, Ministarstvo je Fudbalskom savezu opredijelilo 200.000 eura, Džudo savezu Crne Gore 100.000 eura. Atletski savez dobio je takođe 100.000. Crnogorskom olimpijskom komitetu od sredstava od takse za gorivo dato je 200.000, a Paraolimpijskom 78.764 eura.
-Izmjenama Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata propisana je naknada za izgradnju autoputa i reprezentativni sport i to za BMB 98, BMB 95, eurodizel i lož ulje po 0,07 eura po litru. Odredbom citirane uredbe uvedena je obaveza plaćanja naknade za izgradnju autoputa i reprezentativni sport, a koju su dužni da obračunavaju i plate svi uvoznici derivata nafte, sa napomenom da samo prvi učesnik u prometu plaća naknadu. Od početka do kraja primjene citirane uredbe ostvaren je prihod od naknade za izgradnju autoputa i reprezentativni sport u iznosu od 11.510.889,93 eura – navodi se u dopisu Žugića, u odgovoru na pitanja Kaluđerovića.
Do sada se u medijima pominjalo da je od takse naplaćeno oko 10,5 miliona.
Kaluđerović je za „Dan” kazao da Žugić nije konkretno odgovorio na njegovo pitanje kojim subjektima i u kojim iznosima je preneseno 8,68 miliona eura za izgradnju autoputa.
– Iz odgovora se vidi podatak da je primjenom neustavne Uredbe Vlade Crne Gore na osnovu koje su građani i pravna lica na svaki litar goriva plaćali dodatno sedam centi država naplatila 11,5 miliona eura. Za iznos od 8,68 miliona eura namijenjenih za izgradnju autoputa Bar–Boljare, Ministarstvo finansija je izbjeglo da mi odgovori za koju konkretnu namjenu, kojim subjektima i u kolikim iznosima su ta sredstva isplaćena – kazao je Kaluđerović za „Dan”.
On kaže da ga raduje što je za potrebe vrhunskog sporta opredijeljeno 2,8 miliona eura.
– Vjerujem da će ukupna javnost, a posebno zainteresovana sportska javnost s posebnom pažnjom analizirati da li su ova sredstva realno i pravedno raspodijeljena po sportskim savezima. Vjerujem, takođe, da će informacije o dodijeljenim sredstvima predstavljati dragocjene podatke i sportistima i sportskim radnicima u svakom od sportskih saveza, posebno onim koji dosad nijesu imali ove informacije pa će se, nadam se, potruditi i pobrinuti da se od odgovornih dobiju detaljne informacije o tome za koje namjene su dodijeljena sredstva usmjerena, odnosno potrošena – poručio je Kaluđerović.
Neustavnu uredbu Vlade ukinuo je Ustavni sud, nakon njene šestomjesečne primjene. U odluci je navedeno da je Ustavni sud nakon razmatranja sadržine uredbe utvrdio da ona nije u skladu sa Ustavom i zakonom.
Inicijativu za ocjenu ustavnosti uredbe Vlade podnijeli su prvo grupa samostalnih poslanika i MANS, a kasnije i grupa poslanika SNP.
A.T.
Suprotna zakonima
Ustavni sud je utvrdio da Zakonom o energetici, Zakonom o putevima i Zakonom o sportu, kao ni nekim drugim zakonom nije uvedena osporena naknada, niti je zakonima o budžetu određena njena svrha, odnosno da u zakonima ne postoje odredbe, na osnovu kojih bi Vlada mogla propisati osporeni namjenski prihod, njegovu visinu i utvrditi je kao obavezan elemenat cijene naftnih derivata.
Ustavni sud je utvrdio, kako piše, da osporena uredba u cjelini nije u saglasnosti sa načelom legaliteta, iz odredbe člana 145 Ustava, a time i sa načelom vladavine prava.