Kovid 19 se obično pojavljuje sa respiratornim manifestacijama, ali i sistemskim jer obuhvata i ostale organe. Imajući u vidu da se radi o novoj, zasada nedovoljno poznatoj bolesti, teško je govoriti o simptomatologiji. Cijeli spektar kliničkih manifestacija ostaje da se tek utvrdi. Trebalo bi praviti razliku između infekcije i bolesti, jer svi inficirani ne moraju imati kliničku manifestaciju bolesti.
Covid 19 inficirani, mogu biti na izgle zdravi,a pri bliskom kontaktu su prenosioci infekcije.
Najčešši simptomi su: povišena tjelesna temperatura, suvi kašalj, malaksalost, nedostatak daha. Mogu se javiti bolovi u mišićima, zglobovima, glavobolja, grlobolja, gubitak čula mirisa, čula ukusa, bolovi u plućnoj maramici, a ređe curenje iz nosa, mučnina, povraćanje, proliv, palpitacije i stezanje u grudima, crvenilo u očima, promjene po koži u vidu osipa.
Povišena tjelesna temperatura se javlja kao imuni odgovor našeg tijela na prisustvo virusa, ali visina temperature nije presudna. Kod pacijenata koji se imunokompromitovani (onkološki), temperatuira može biti niska ili da je nema. Kašalj se javlja zvog iritacije receptora za kašalj, nedostatak daha zbog prisustva tečnosti u plućima, a vjerovatno, zbog oštećenja nerava u nosu imamo gubitak čula mirisa.
Dijagnostika obuhvata kliničku sliku,snimak pluća, labaratorijske analize, CT.
Kod sumnje na COVID 19 –obavezno je TESTIRANjE.
Na rendgenskom snimku pluća kod većine inficiranih imamo normalan nalaz. Zato što je u 80 odsto slučajeva blag tok bolesti. Kada uočimo upalu na snimku pluća, to znači da je bolest uznapredovala i situacija je ozbiljna. Na rendgenu pluća obično se vide promjene obostranoatipične trakaste i mrljaste sjene. U zavisnosti od progresije bolesti, mijenja se i nalaz na rendgenu grudnog koša. CT grudnog koša je osjetljivija metoda za otkrivanje, jer se početne promjene mogu ranije uočiti.
Problem kod trijaže i dijagnostike u tom momentu pravilo je i postojanje sezonskog gripa, ali treba imati u vidu da obično simptomi kod gripa počinju naglo.
U ovom periodu korona virusna infekcija se vremenski poklapa s početkom sezonskih polenskih alergija i kijavica,ali ključna razlika je u tome što alergije ne pratipovišena tjelesna temperatura.
Kod korona virusne infekcije pluća, bitno je da se pravovemeno postavi dijagnoza, napravi izolacija i da se na vrijeme uključi rehidratiacija, oksigenacija i protokolom predviđena terapija.
U borbi protiv korona virusna pandemije, jedan od najvećih problema je postojanje velikog broja asimptomatskih slučajeva.
Najvažnije je djelovati preventivno, spriječiti prenos infekcije, odnosno poštovati donesene mjere i preporuke nadležnih institucija.
Na osnovu rendgenskog simka otkrila koronuSrednje teški i teški klinički slučajevi se javljaju kod pacijenata sa komorbiditetima (kardiovaskularni bolesnici, dijabetičari, onkološki slučajevi...), međutim postoje primjeri ovakvog razvoja kliničke slike i kod prethodno zdravih osoba, što je pokazalo i moje lično iskustvo iz ordinacije:
Muškarac, 53 godine starosti, prvih sedam dana bolesti imao je lako povišenu tjelesnu temperaturu do 37,2, malaskalost i povremenu glavobolju, bez prisustva kašlja. Sledeća tri dana imao je postepeni porast tjelesne temperature do 39C, praćen gubitkom čula mirisa i ukusa. Pio je antibiotsku terapiju tri dana, nakon čega se, bez temperature, javio na pulmološki pregled zbog kratkog daha i osjećaja ‘‘hladnoće‘‘ u grudima pri dubokom udahu.
Na rendgen snimku grudnog koša uočene se atipične sjene, koje su stvorile sumnju na Covid 19, što je istog dana i potvđeno testiranjem. Pacijent je hospitalizovan i u ključena mu terapija, nakon koje se uspješno oporavlja.”Bitno je da se pravovemeno postavi dijagnoza, napravi izolacija i da se na vrijeme uključi rehidratiacija, oksigenacija i protokolom predviđena terapija