Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Raznesen dinamitom u obračunu klanova * Najviše povjerenja u SPC, u Vladu sve manje * Država dužna 2,76 milijardi * Od penzionera uzeli 5,8 miliona * Raznesen dinamitom u obračunu klanova * Sarkoziju će da sude * „Brodolomci” ljetnji hit u najavi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milika Čeko Dačević, svjedok u slučaju ̶:
- Po zanimanju sam četnik.

Vic Dana :)

Pita učiteljica Pericu:
- Perice kako ćemo znati da je mrkva dobra za vid?
- Pa jeste li ikad vidjeli zeca sa naočarima.
Ispred fakulteta stoji Mujo i drži tele na povocu. Dolazi policajac...
- Molim vas gospodine, ovdje ne smijete držati tele, usred grada smo...
- Ma nije to tele.
- Kako nije, nisam valjda slijep.
- Ma gospon policajac, ovo je mito, a tele je gore na ispitu.
Došao Mujo u kafić i sjeo za šank. Uskoro on, konobar i još par gostiju pričaju o tome što su njihovi očevi.
Mujo kaže:
- Moj otac je bio mađioničar
Konobar odgovori:
- Vadio zečeve iz šešira?
Mujo kaže:
- Ne, pilao je ljude.
- Pilao je ljude?
- Da. Zato imam jednog polubrata i dvije polusestre.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2018-03-24 POČELO „ČIŠĆENJE” U ČETIRI FAZE
Dževad Galijašević Po receptu Makedonije, slomiti kičmu Srpskoj Prisutna su tri obavještajna konglomerata – američke obavještajne službe, kojih ima 17 i koje troše 60 milijardi dolara godišnje na svoje aktivnosti, plus NATO službe, koje su takođe u funkciji te američke obavještajne službe. S druge strane, prisutne su i ruske obavještajne službe, i na kraju, kineska obavještajna zajednica. Sve te službe imaju svoje metode rada i neke se bave stabilizacijom, a neke destabilizacijom stanja u regionu, precizira Pašanski za Sputnjik
Dan - novi portal
Zapadne obavještajne službe koriste i javne i tajne metode sa ciljem destabilizacije prilika u Republici Srpskoj i smjene rukovodstva kako bi prokrčili put BiH ka NATO-u.
„Nema sumnje da bi zbog pojačanog djelovanja obavještajnih službi na teritoriji Balkana, a posebno Srbije i Republike Srpske, jedan od mogućih scenarija podrazumijevao i politička ubistva u funkciji izazivanja haosa i smjene vlasti”, rekao je dugogodišnji pripadnik Kontraobavještajne službe u penziji, potpukovnik Ljuban Karan za portal „Vesti”.
Stručnjaci iz oblasti bezbjednosti tvrde za taj portal da su obavještajne službe vodećih zapadnih zemalja i do sada bile uključene u razne operacije s ciljem rušenja aktuelne vlasti u Republici Srpskoj.
Bitka za Balkan uveliko je počela i, prema tvrdnjama profesora Milana Pašanskog, prisutna su tri obavještajna konglomerata.
„To su prije svega američke obavještajne službe, kojih ima 17 i koje troše 60 milijardi dolara godišnje na svoje aktivnosti, plus NATO službe, koje su takođe u funkciji te američke obavještajne službe. S druge strane, prisutne su i ruske obavještajne službe, i na kraju, kineska obavještajna zajednica. Sve te službe imaju svoje metode rada i neke se bave stabilizacijom, a neke destabilizacijom stanja u regionu”, precizira Pašanski za Sputnjik.
Školski primjer destabilizacije je počeo sa Makedonijom, gdje je, kako napominje taj profesor, nelegalnim metodama izveden scenario koji je na kraju doveo do destabilizacije zemlje i nametanja kolonijalnog odnosa, pri čemu američka strana diktira uslove razvoja te zemlje.
„Sad ima nastojanja da se ta situacija proširi na čitav region, a Srbija, odnosno Republika Srpska, zapravo se nalaze između dvije tektonske ploče. S jedne strane je ruska služba i njen obavještajni sistem, a sa druge strane je kompleks NATO-a. Geopolitički položaj Srbije, zajedno sa Republikom Srpkom, nalazi se na obodu tog sistema NATO-a koji naravno želi i Srbiju i Republiku Srpsku da inkorporira”, sugeriše Pašanski.
Pošto su rukovodstva i narod koji živi na tim prostorima protiv ulaska u NATO, prije svega zbog loših istorijskih iskustava, ta strategija, prema mišljenju Pašanskog, ne prolazi, ali to ne znači da nije veoma prisutna.
Činjenica je da je i u širem smislu Balkan nestabilno područje, ukazuje za Sputnjik stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević, i napominje da je ta destabilizacija više izvedena spolja nego što je posledica nekih unutrašnjih odnosa.
„Dakle, vidimo ekonomski raspad hrvatske države i njene najveće kompanije `Agrokor`, koji je zavisio od Zapadne finansijske podrške, a koji su u stvari na kraju podržali finansijski centri u Rusiji. Vidimo likvidaciju Olivera Ivanovića na Kosovu i pritisak na makedonsku državu da mijenja osnovna obilježja i osnovne simbole svog nacionalnog i državnog identiteta. Istovremeno, u BiH se ponavlja priča iz 2014, kad su Britanci pred izbore ubacili po 500, 600 specijalaca, kao što su i sad ubacili 600 specijalaca, a onda su kretali neredi”, podseća Galijašević za Sputnjik.
S druge strane, profesor Pašanski pominje četiri obavještajne faze. Prva je targetiranje najslabijih tačaka, druga saradnja i finansiranje, kako kaže, kriminogene opozicije koja je prethodno bila na vlasti, pa ih na bazi ucjena i drugih aranžmana angažuju, potom se ide na zauzimanje medijskog prostora da bi se ušlo u treću fazu, a to je rušenje demokratskih institucija kvazidemokratskim metodama. Zatim ide pojavljivanje mirotvorca poput Hojt Jija, a u četvrtoj fazi dolazi do takozvanog sistema paks-amerikana, odnosno etabliranja stranih mirotvoraca i pretvaranje te države u koloniju.
To je oprobani sistem koji još od Aljendeovog Čilea primjenjivan, pa je, kako kaže Pašanski, sad najsvježiji slučaj Makedonija, a slično je pokušano i sa ubistvom Ivanovića koji je, obavještajnim rječnikom, meta široke upotrebne vrijednosti.
„To pruža široke mogućnosti dijaloga sa sve tri strane. Sa međunarodnom zajednicom u jeku stvaranja suda za ratne zločine i taj kosovski kompleks je uvijek aktivan kad im stvari idu nizbrdo, pa pribjegavaju različitim metodama. To nije destabilizovalo Srbiju koja je bila u jeku izbornih događanja, a onda je u Beogradu uhapšen specijalac, navodno pripadnik `Blek voter` organizacije, koji je možda bio potencijalni atentator na neku političku ličnost, a koja bi u toj predizbornoj atmosferi aktivirala čitav niz događaja čiji ishod ne bi mogao da se predvidi”, navodi profesor Pašanski.
Isto tako, vrlo je moguće da se sad kad su prošli izbori u Srbiji koriste metode za destabilizaciju Republike Srpske jer je strani faktor vrlo zainteresovan da promijeni političko rukovodstvo RS i da taj prostor inkorporira u NATO, sugeriše Pašanski. A to je, navodi, situacija koja je pred nama, gdje se koriste takozvani strani plaćenici da to ne bi ni na koji način bilo povezano sa zvaničnim obavještajnim sistemom Amerike ili NATO-a ili neke druge institucije koja je zainteresovana za političke promjene, koje bi direktno imale za cilj potpuno mijenjanje rukovodstva u Republici Srpskoj.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je, prema mišljenju Dževada Galijaševića, najbolje organizovana i najfunkcionalnija bezbjednosna struktura u BiH i kad bi bilo saznanja da je ugrožena bezbjednost bilo kog pojedinca, Ministarstvo unutrašnjih poslova bi reagovalo.
„Kad je riječ o stavu potpukovnika Karana, jasno je da bez obzira na to koliko su bezbjednosne agencije sposobne, organizovane i obaviještene, udarac na nepoznatom mjestu koji može biti napad na nezaštićene mete – a to je ogromna mogućnost u specijalnim operacijama – prosto se ne može spriječiti”, jasan je Galijašević.
Stručnjak za Sputnjik kaže da čak ne vjeruje da je cilj da nužno bude ubijena bitna ličnost, već da je bitno pokazati u praksi da je sistem nefunkcionalan, nebezbjedan i da se dešavaju likvidacije. Potom, ukazuje, da se za sve to optuži rukovodstvo Srpske, pa onda da se pokrenu međunarodni procesi i u medijima i u međunarodnim institucijama koji bi na određen način bili pritisak na Srpsku. Prije svega u smislu njenog slabljenja političkog i ustavno pravnog, ali i u smislu mogućnosti da se sankcioniše rukovodstvo Srpske koje bez sumnje vodi samostalnu politiku.

Britanske podmornice na kopnu

Stručnjak za bezbjednost navodi da je pred prošle izbore na području sela Ošve britanska specijalna jedinica, poznata po vehabijskoj zajednici, organizovala veliku operaciju „Padobran” u saradnji sa pojedinim er-soft klubovima iz BiH, što je bila simulacija združenog djelovanja jedinica i iz vazduha i jedinica na zemlji.
„Kad se sve to uzme u obzir i kad se vidi način na koji zapadna štampa poput `Gardijana`, `Vašington posta`, `Njujork tajmsa`, `Dojče velea` tretira pojave i način na koji dijabolizuju, odnosno satanizuju samu Republiku Srpsku pripisujući njoj paravojne formacije. Ili, pripisujući Ministarstvu unutrašnjih poslova, kako oni kažu, bezrazložno i enormno naoružavanje. Vidimo da su u toku očito određene vrste specijalnih operacija koje u načelu kao krajnji cilj imaju promjenu ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine, dakle slamanje te državotvorne kičme same Republike Srpske”, smatra Galijašević.
Način izvođenja, napominje Galijašević, može biti udarac na pojedinca, na uticajne predstavnike vlasti, ali krajnji cilj je smanjivanje državotvornog kapaciteta Republike Srpske i udaljavanje Republike Srpske od Rusije i hitno uvođenje BiH u NATO bez mišljenja naroda poput onog u Crnoj Gori.
„Specijalne operacije su već pokazale tu tendenciju i na Kosovu, likvidacijom Olivera Ivanovića, što je trebalo odvuče pažnju od stvarne činjenice da je Zapad na Kosovu napravio kriminalnu, paradržavnu tvorevinu, koju samo oni priznaju i da je trebalo jedan događaj da odvuče stvarnu pažnju i kritike javnosti od događaja na cijelom Kosovu”, podvlači Galijašević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"