ZAGREB – Hrvatski premijer Andrej Plenković objavio je da će narednog mjeseca predsjedniku Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru i svim njegovim povjerenicima objasniti hrvatske stavove i pristup u rješavanju graničnog spora sa Slovenijom u okviru „svih relevantnih pitanja koja su bitna za Hrvatsku... u odnosima sa susjedima”.
– Sredinom februara u dogovoru sa predsjednikom Evropske komisije Junkerom imam dogovoren poseban sastanak sa njim i cijelim kolegijumom Komisije, gdje ćemo staviti na sto sva relevantna pitanja koja su bitna za Hrvatsku u odnosu na naše članstvo u EU, pa i odnosima sa susjedima – kazao je Plenković, prenosi Hina.
Plenković je dodao da će na toj sjednici Evropske komisije „još jednom imati priliku da rastumačiti hrvatske stavove i pristup rješavanju graničnog spora sa Slovenijom”.
Hina podsjeća da je sa Junkerom prije nekoliko dana razgovarao i slovenački predsjednik Borut Pahor.
Navodi se da je Plenković u uvodnom dijelu jučerašnje sjednice vlade još jednom istakao da su hrvatske pozicije o graničnom sporu jasne i „čvrsto su komunicirane svim partnerima, pa i Sloveniji”.
– Ostajemo pri poziciji koja teži pronalaženju dogovornog rješenja za pitanje granice. Te poruke smo komunicirali našim partnerima u EU – rekao je Plenković.
On je kazao i da je „Hrvatska svim svojim potezima pokazala i visoku odgovornost i suzdržanost i čvrsto zastupanje hrvatskih interesa uz istovremeno uvažavanje dobrosusjedskih odnosa i izbjegavanje bilo kakvih jednostranih poteza koji mogu dovesti do incidenata”.
Plenković je naveo i da je komunikacija sa ribarima u Savudrijskoj vali (Piranskom zalivu) jako dobra i da njihovi komentari „daju za pravo da je (hrvatska) država pristupila odgovorno na najbolji način”.
Ljubljanski list „Djelo” objavio je juče da će predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker pozvati do kraja januara na razgovore u Brisel premijere Slovenije i Hrvatske, Miru Cerara i Andreja Plenkovića.
Vodeći slovenački dnevnik piše da se Junker uključio u rješavanje arbitražnog spora između Slovenije i Hrvatske, pošto je zvanični Zagreb odbacio ranije predloženu predsjedničku misiju potpredsjednika Komisije Fransa Timermansa sa kojim Hrvatska nije željjela da razgovara.
List piše, pozivajući se na izvore, da je to u Komisiji izazvalo nezadovoljstvo.
Slovenački predsjednik Pahor boravio je u utorak u Briselu i zatražio da EU zatraži sastanak dvojice premijera, koji bi se dogodio uz posredovanje Unije.
Pahor je novinarima rekao da je sagovornike u Briselu opomenuo da Hrvatska neprihvatanjem sprovođenja arbitražne odluke zapravo krši pristupni ugovor s Evropskim unijom i pravo Unije, što što bi moglo biti osnov za eventualnu tužbu protiv Hrvatske.
Slovenija ne odustaje od primjene arbitražne presude i smatra da je i Hrvatska u obavezi da je poštuje.
Ukoliko, međutim, Hrvatska odbije da primijeni arbitražni sporazum, Slovenija nema izbor i u tom slučaju bi Evropskoj komisiji uputila pismo, što bio uvod u moguće pokretanje postupka pred sudom EU u Luksemburgu.
Prema predviđenoj proceduri, Komisija ima obavezu a na takvo pismo bi trebalo da odgovori u roku od tri mjeseca.