Novoizabrana predsjednica Ljekarske komore Crne Gore dr
Žanka Cerović kazala je za „Dan” da je novo rukovodstvo u nezavidnoj situaciji, jer fali dokumentacija o radu Komore u prethodnom periodu, odnosno nema finansijskog izvještaja niti podataka u kompjuteru. Cerovićeva ističe i da zbog poznatih dešavanja u Komori, doktori tri mjeseca nijesu mogli da obnove i dobiju licence za rad.
Predstavnici ljekara su u decembru prošle godine izabarali novu skupštinu Komore koja je u februaru smijenila predsjednika
Aleksandra Mugošu i za vršioca dužnosti postavila
Milenu Popović Samardžić. Nakon toga su uslijedile tužbe i sukobi između bivšeg i sadašnjeg rukovodstvao. Mugoša je smatrao da je nezakonito smijenjen i da ima još jednu godinu mandata. On je Cerovićevu i Popović Samardžić prijavio zbog navodnog napada na službenice Komore, dok su ga one optužile da je nezakonito zaključao službene pečate kako bi ih spriječio da se zavedu odluke Skupštine o njegovoj smjeni.
Cerovićeva ističe da će u narednom periodu pod posebnom pažnjom biti trošenje novca u Komori. Prema njenim riječima, većina dokumentacije i podataka iz računara je nedostupna, a situacija u Komori se negativno odrazila na zdravstveni sistem.
– Moramo uvesti kontrole jer smo od Aleksandra Mugoše tražili da nam objasni gdje je potrošen novac za službena putovanja i imamo odgovore o tome koliko je novca utrošeno za određeni period. Bez bilo kakvih računa i potvrda. Moramo uvesti eksternu reviziju i upoznati se sa stanjem u instituciji. Bilo je obustavljeno izdavanje licenci ljekarima, odnosno dozvolama za rad koju mora da ima svaki ljekar u Crnoj Gori. U ovom slučaju licence nijesu mogli dobiti ljekari koji su završili medicinu ili kolege koje su završili specijalizaciju. Možete zamisliti koja je to opstrukcija za naš sistem, u trenutku kada imamo pandemiju virusa korona. Nijesu mogli doći ljekari konsultanti iz inostranstva, kojima treba dozvola za rad, zbog čega je Klinički centar bio u velikom hendikepu jer nije mogao angažovati subspecijaliste. Mi u KCCG smo tražili da se omogući dobijanje tih dozvola, ali je Komora svih ovih mjeseci bila pasivna. Ministarstvo zdravlja je napravilo nadzor i oni su na sebe preuzeli izdavanje licenci, tako da se nadamo da će to biti brzo aktivirano. Mi smo sada u Komori u nezavidnoj situcaiji, jer su izbirsani podaci iz kompjutera, što će biti i stvar nadležnih organa. Nije urađen finansijski izvještaj. Prilikom preseljenja u nove prostorije izgubila se dokumentacija: moramo da napravimo elektronsku bazu podataka, gdje će biti evidentirani svi ljekari. Svi oni će imati svoj personalni dosije i Komora će moći da učestvuje u planiranju zdravstvene politike. Na taj način ćemo utvrditi gdje nedostaje kadra, u kojim ustanovama i u kojem regionu. Znamo koliki je deficit kadra, recimo u bolnici u Pljevlja kada sam ja završila medicinu bilo je 66 specijalista, sad ih ima 22 – ističe Cerovićeva.
Ona navodi da je vrlo važan korak poboljšanje socio-ekonomskog statusa doktora.
– Mladi doktori su posebno ugroženi i ako to riješimo imaće manju potrebu da idu u inostranstvo. Sada čekamo odluku Skupštine i nadamo se da će plate ljekara biti uvrštene u zakon o zaradama u javnom sektoru. To je jedini način da se poboljša socio- ekonomski status doktora. Moramo raditi na tome da se ljekarima riješi stambeno pitanje, da opštine obezbijede placeve za izgradnju stanova po povoljnim uslovima – kaže Cerovićeva.
D.B.
Fale protokoli za liječenje i zaštita na radu Cerović kaže da moraju izraditi normative i protokole za liječnje u svim ustanovama kako bi uticali da se izjednače uslovi rada.
– Na taj način ne bi imali „privilegiju” da dođemo u Klinički centar, već da imamo potpuno iste uslove u svim ambulantama. Nigdje ne postoji podatak koliko doktora radi u sistemu, posebno u privatnom sektoru, koliko je bez ugovora na neodređeno, a koliko njih je bez angažovanja. Sve mora da se analizira i promijene stvari. Ono što je još važno je da obezbijedimo stalno usavršavanje i status službenog lica za doktore, kako bi bez pritiska mogli da rade svoj posao. Mnogi ljekari su upravo otišli iz zemlje jer se ne osjećaju bezbjedno na radnom mjestu. Treba obezbijediti i zaštitu od ljekarske greške, jer nijedan kolega ne želi da pogriješi, nijedna struka ne odgovara za grešku bez naša – kaže Cerović.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.