Investicioni projekti na Zapadnom Balkanu treba da se sprovode u skladu sa opredijeljenošću partnera da se pridruže EU i usklade sa politikama i pravilima Unije iz oblasti kao što su vladavina zakona, javne nabavke, konkurencija, životna sredina, energija i transport, kazao je evropski komesar za pregovore o pridruživanju
Oliver Varhelji. On je to rekao odgovarajući na pitanje poslanika Evropskog parlamenta
Elene Lizi o kineskim investicijama u Crnoj Gori i zabrinutosti u vezi sa „dužničkom zamkom“ i lošim uticajem na životnu sredinu.
Varhelji, koji će utorak zvanično posjetiti Crnu Goru, rekao je da EU sarađuje sa Kinom na način da slijedi najbolje principe saradnje.
– Za implementaciju projekata koje podržava Kina u centralnoj i istočnoj Evropi odgovoran je svaki njihov korisnik. Evropska komisija sistematski naglašava zabrinutosti u vezi sa stranim investicijama, kako bi se osigurala dosljednost u pripremama za pristupanje EU i poštovanje obaveza po međunarodnim ugovorima poput Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – naveo je Varhelji u odgovoru na poslaničko pitanje.
On je saopštio da ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan ima za cilj da zatvori ekonomski jaz između regiona i EU.
– Na primjer, da bi pristupili finansijskoj podršci u okviru investicionog okvira za Zapadni Balkan, predlagači projekata moraju da dokažu usklađenost sa ekonomskim i investicionim planom i u oblasti energetike. EU sve više postavlja kao problematično pitanje kineskih ulaganja u ugalj na bilateralnim i multilateralnim forumima –kazao je Varhelji.
Crna Gora je nedavno uputila zvaničan zahtjev Evropskoj komisiji u kojem traži pomoć evropskih institucija za poravnanje kineskog duga. Predstavnici EU su indirektno stavili do znanja da neće otplatiti kredit od milijardu eura koji je Crna Gora prije više godina, za vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista, uzela od Kine.
M.V.
Bilčik: Tražimo načine da pomognemo Crnoj Gori Šef Delegacije Evropskog parlamenta za Crnu Goru
Vladimir Bilčik rekao je da Evropska unija traži načine da pomogne Crnoj Gori da vrati kredit kineskoj banci. On je istakao da EU nije banka i da ne može da otplati inostrani dug, ali se traže načini da se pomogne u otplati kredita kako bi se ojačala finansijska stabilnost zemlje. Bilčik je upozorio na opasnost da Kina pokuša da zauzme dio imovine ili teritorije Crne Gore i podigne politički ulog, navodeći da se moraju pronaći načini da se to spriječi.
– EU je uz Crnu Goru i moramo pronaći odgovor u skladu sa evropskim putem zemlje i njenim institucionalnim okvirima – naveo je Bilčik.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.