Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Podgoričanin pao u Argentini zbog milionskih pljački * Podgoričanin pao u Argentini zbog milionskih pljački * Kontrolisali Milov kredit, ali ćute o mogućim nepravilnostima * Svjedok otkucao vođe „kavačkog klana“ * Pedofili će robijati do 40 godina * Porfirije i Krivokapić potpisuju Temeljni ugovor * Pacijenti pokušali da provale u Klinički
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Božena Jelušić, poslanik GP URA:
Rušenje ograde u Miločerskom parku nije dovoljan razlog za pokretanje arbitraže od strane zakupca hotela na Svetom Stefanu.

Vic Dana :)

Vratio se sin s ispita. Pita ga otac:
- Kako je bilo?
- Veličanstveno i božanstveno! - odgovori sin.
- Kako to?
- Pa veličanstveno jer smo i profesor i ja bili u odijelu, a božanstveno, kad je profesor postavljao pitanje ja sam se krstio, a kad sam ja odgovaro on se krstio!

- Zašto Perica nosi stube u školu?
- Jer želi visoko obrazovanje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2021-04-21 PREMA ISTRAŽIVANJU MEDIJSKE KUĆE „DOJČE VELE“, U BRISELU SE NEĆE RASPRAVLJATI O NEFORMALNOM DOKUMENTU KOJI JE UZBURKAO BALKAN
“Non pejper” izazvao nove strahove na Balkanu „Non-pejper“ – tekst bez uticaja i politika bez „buđenja“ Treba imati na umu i razlog koji je doveo do tih ratova. Zato je veoma opasno vjerovati da promjene granica, koje bi vodile i u etničke razmjene, mogu dovesti do rješenja na Zapadnom Balkanu, kaže Aleksandra Štiglmajer
Dan - novi portal
Ideje o „finalnom raspadu Jugoslavije“ i novom pomjeranju granica na Zapadnom Balkanu neće promijeniti postojeću politiku Evropske unije.

Ali to ne znači da evropskom angažmanu u regionu nije potrebno hitno buđenje, piše „Dojče vele“.

Koliko je Zapadni Balkan još rovita regija, i dalje sklona brzoj destabilizaciji zbog još otvorenih rana iz prošlosti, a koje se politički korektno danas nazivaju „otvorena bilateralna pitanja“, pokazala je informacija o jednom tekstu, koji se, zbog svog nezvaničnog karaktera ne može nazvati ni dokumentom, pa čak ni papirom. Takozvani non-pejper, bez zaglavalja i potpisa, pripisan je od strane medija slovenačkom premijeru Janezu Janši.

On je svojim ambivalentnim stavom niti priznavanjja, niti demantija, dalje podstakao iskru koja je, kako smo već ranije bili svjedoci, brzo „zapalila“ čitav region, a prenijela se, sasvim očekivano, i preko granica EU.

U tekstu se predlaže „završetak raspada Jugoslavije“ odnosno „finalno“ pomjeranje granica na Zapadnom Balkanu u cilju stvaranja raskomadane, ali „održive i funkcionalne“ Bosne i Hercegovine, Albanije sa priključenim Kosovom i djelovima Sjeverne Makedonije, Srbije sa priključenom Republikom Srpskom.

Iz institucija EU do ovoga trenutka nisu potvrdili prispjeće takvog teksta u Brisel i vjerovatno nikad i neće. Zvanični Brisel samo je ponovio svoju poziciju da „ništa ne bi trebalo da se mijenja kada su u pitanju granice na Zapadnom Balkanu“.

– Treba da se radi na regionalnom pomirenju i saradnji, što je i logika evrointegracionog procesa. Sva otvorena pitanja među državama trebalo bi rješavati u procesu koji ne zalazi u opasne teritorije, a koji se oslanja na EU zakone i principe – poručio je portparol EU Peter Stano.

Da je crtanje novih granica opasan put“, a regionalno pomirenje i saradnja ključ za mir, demokratiju i prosperitet na Zapadnom Balkanu ponovio je i njemački državni sekretar za Evropu Mihael Rot.

Iste poruke stigle su i iz Evropskog parlamenta, odakle izvjestilac za Srbiju Vladimir Bilčik poručuje da je mijenjanje granica i teritorija opasan put u eksplozivnu prošlost regiona.

Međutim, da pojava tog teksta nije slučajna, da to ima svoju predistoriju i da postoje ljudi koji rješenje za sve probleme na Zapadnom Balkanu vide u promjeni granica, za Dojče vele ukazuju Aleksandra Štiglmajer iz Evropske inicijative za stabilnost i Bodo Veber iz berlinskog Savjeta za demokratizaciju politike. U razgovoru za Dojče vele oni podsjećaju da je razmjena teritorija ne tako davno već bila tema u regionu i u EU kada se 2018. godine govorilo o razmjeni teritorija između Srbije i Kosova.

– Ovakve stvari stalno iskaču. One su bile prisutne i tokom rata u bivšoj Jugoslaviji. Ali treba imati na umu i razlog koji je doveo do tih ratova. Zato je veoma opasno vjerovati da promene granica, koje bi vodile i u etničke razmjene, mogu dovesti do rešenja na Zapadnom Balkanu – kaže Štiglmajer.

Tekst oko kojeg se digla prašina na Zapadnom Balkanu i širom EU navodno je dostavljen predsjedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu kao dio najave prioriteta koje će Slovenija zastupati kada od sredine godine preuzme mjesto predsjedavajuće Savjetu EU.

Štiglmajer smatra da poslije dobijenih reakcija slovenački premijer neće nastaviti sa insistiranjem na sličnim idejama i da ne bi trebalo očekivati bilo kakav radikalni zaokret u politici EU prema Zapadnom Balkanu.

– Ne vjerujem da bi ovo moglo da bude baza za bilo kakvu novu politiku EU prema Zapadnom Balkanu. Većina zemalja članica podržavaju multietničke države zasnovane na ljudskim i građanskim pravima. O tome se neće dalje zvanično raspravljati u Briselu – uvjerena je Štiglmajer.

Ona smatra da je neophodan zamah u politici EU prema Zapadnom Balkanu.

– Ali ne vidim da postoji stvarni poziv na buđenje. Dokle god se situacija na Zapadnom Balkanu bude „provlačila“, možda ne baš na zadovoljavajući način, ali svakako bez konflikata, zemlje članice EU to neće gledati kao prioritet – navela je Štiglmajer.

Ona poziva EU da konačno ponudi Zapadnom Balkanu „nešto stvarno kredibilno“, uključujući i funkcionalniji proces pristupanja, „na čemu i ka čemu bi Zapadni Balkan trebalo da radi“.

– U suprotnom, plašim se da može doći do konflikata.Dvije posebno problematične situacije su ona između Srbije i Kosova i ona u Bosni i Hercegovini – zaključila je Štiglmajer.

(B92)


Radikalan dokument
Iz Evropske inicijative za stabilnost podsjećaju na činjenicu da su, u procesu rješavanja, „kosovskog pitanja“ neki od lidera EU podržali opciju „bilo kog rješenja oko kojeg se dvije strane dogovore“. Dodaju i da navodni slovenački „non-pejper“ ide „mnogo radikalnije“, bez prethodne konsultacije sa zemljama koje su njime pogođene.

– Ne mislim da bi ni BiH, ni Sjeverna Makedonija, ni Kosovo na to pristali. Možda Albanija, ali to bi značilo njeno napuštanje puta u EU – kaže Štiglmajer.

Albanski premijer Edi Rama jedini je potvrdio da je i vidio dokument i da je o „ideji“ razgovarao sa svojim slovenačkim kolegom.
Analitičari iz Brisela i Berlina saglasni su u stavu da za takvu „ideju“ ni izbliza ne postoji većinska podrška.

– Ako takav dokument, u tom obliku kakav je objavljen u medijima, postoji, to bi pokazalo da gospodin Jašna u svojoj radikalnosti zapravo više djeluje kontraproduktivno za promovisanje svoje ideje. Vjerujem da je ovo vrlo surov način lobiranja za tako opasne ideje, ako je zaista istinit i autentičan dokument – rekao je Bodo Veber za „Dojče vele“.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"