Parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PSSE) raspravljaće danas o situaciji u Crnoj Gori, a nakon toga će i odlučiti da li će produžiti nadzor nad sprovođenjem ključnih reformi. Poslanicima je uoči rasprave ponuđen nacrt izvještaja o Crnoj Gori, u koji je uključeno šest amandmana koje je predao Komitet PSSE za nadzor nad sprovođenjem članstva u Savjetu Evrope.
Nekoliko amandmana tiče se ljudskih prava i sloboda, a jedan se odnosi na mirnu tranzciju vlasti, nakon izbora prošlog avgusta. Dva posljednja amandmana odnose se na Zakon o slobodi vjeroispovijesti, a u prvom se pozdravlja usvajanje izmjena tog zakona krajem prošle godine.
– PSSE pozdravlja usvajanje izmjena zakona od 28. decembra 2020. godine kao rješenja koje poštuje demokratiju i vladavinu zakona i usredsređuje se na kontroverzne odredbe, a zadržava one koje predstavljaju istinski napredak. Istovremeno žali zbog toga što konsultacije sa svim vjerskim zajednicama o ovim amandmanima nisu bile potpuno inkluzivne – piše u tom amandmanu.
U drugom amandmanu je navedeno da će PSSE pratiti primjenu zakona.
– Što se tiče Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Parlamentarna skupština će nadgledati da li će primjena zakona biti u skladu sa evropskim standardima, kao i sa preporukama Venecijanske komisije – navodi se u tom amandmanu.
Izvjestioci PSSE u nacrtu izvještaja ocjenjuju da su u Crnoj Gori neophodna brojna poboljšanja, posebno kada je u pitanju sprečavanje izbornih malverzacija i korupcije. Prema nacrtu dnevnog reda, tokom rasprave o postmonitoring dijalogu sa Crnom Gorom planirana su uvodna izlaganja izvjestilaca za Crnu Goru
Damijena Kotijera i
Emanuelisa Zingerisa. Tekst izvještaja o Crnoj Gori i nacrta, o kojima će se glasati nakon rasprave, dostavljen je članovima skupštine.
Prema navodima iz izvještaja, temeljna izborna reforma je neophodna, a ako je ne bude, prva žrtva će biti povjerenje građana u izborni sistem. Naglašeno je i da je neophodno ojačati borbu protiv korupcije.
Izvjestioci PSSE su pozdravili vladinu odluku da pošalje zahtjev Venecijanskoj komisiji da da ekspertsko mišljenje o setu pravosudnih zakona, koji, ako bi bili usvojeni, znatno mijenjaju strukturu tužilaštva.
– Takođe smo primijetili da je trenutna većina nestrpljiva da primijeni svoj program. Međutim, politička volja za reformama ne bi trebalo da nadjača potrebu za širokim konsultacijama, posebno kada su u pitanju ključna pitanja. Već smo istakli važnost konsultacija nakon ishitrenog usvajanja zakonodavnog paketa u decembru 2020. godine – naveli su Zingeris i Kotijer.
Komitet za nadzor nad sprovođenjem obaveza podnio je amandman koji se tiče pravosudnih zakona.
– EP pohvaljuje odluku crnogorskih vlasti da zatraže mišljenje Venecijanske komisije o nacrtima zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu i Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju i da obustave njihovo usvajanje do izdavanja mišljenja i poziva ih da u potpunosti primijene preporuke formulisane od Venecijanske komisije – naveli su iz PSSE.
Jedan od amandmana se odnosi i na dešavanja u zemlji nakon smjene vlasti na izborima prošle godine.
– EP pohvaljuje političku zrelost koju su pokazali i nova većina i nova opozicija neposredno nakon izbora održanih u avgustu 2020. godine, a koja je omogućila mirnu smjenu vlasti, i poziva ih da nastave s tim pozitivnim trendom. Istovremeno žali što je izborni pravni okvir ostao uglavnom nepromijenjen tokom poslednjih opštih izbora – navodi se u tom amandmanu.
M.V.
Pojačan nadzor nad sprovođenjem reformiCrna Gora je postala član Savjeta Evrope 2007. godine, a Parlamentarna skupština Savjeta Evrope je 2015. godine donijela odluku da olakša nadzor nad sprovođenjem reformi, otvarajući takozvani postmonitoring. Pojašnjeno je da je taj postmontoring fokusiran na četiri ključna pitanja – nezavisnost sudstva, povjerenje u izborni proces, borba protiv korupcije i situacija u medijima.
Skupština SE je dužna da prati i razvoj događaja na polju prava manjina i borbe protiv diskriminacije, kao i na polju položaja izbjeglica i interno raseljenih lica. Kako je,,Dan" već pisao, postmonitoring za Crnu Goru neće biti ukinut ni ove godine, što znači da će reforme u Crnoj Gori biti pod pojačanim nadzorom SE.