Porota na suđenju
Dereku Šovinu, bivšem policajcu iz Mineapolisa optuženom za ubistvo
Džordža Flojda prošle godine, povukla se da razmotri i donese presudu.
Tužilaštvo je porotnicima reklo da je Šovin ubio Flojda, ali odbrana je navela da je njihov klijent ispravno pratio policijsku obuku, prenio je BBC.
Sud je zaštićen bodljikavom žicom, visokim barijerama, a tu su i naoružani vojnici Nacionalne garde.
U ulicama oko suda je mirno, ali lokalni stanovnici čekaju da vide šta će se dogoditi nakon donošenja presude. Gradovi širom zemlje spremaju se za proteste bez obzira na presudu.
Ako porotnici odluče da Derek Šovin nije kriv po svim tačkama optužnice ili je kriv samo za nenamjerno ubistvo, aktivisti najavljuju da će organizovati protestne marševe.
Ali čak i ako Šovin bude proglašen krivim po svim tačkama, aktivisti kažu da će i tada izaći na ulice kako bi marševima pokazali zadovoljstvo presudom i zatražili pravdu za ostale koji su umrli u policijskom pritvoru ili od policijskog nasilja.
Tužilaštvo je od sudije
Pitera Kejhila tražilo da odstupi od toga i Šovina, ako bude proglašen krivim, osudi na dužu kaznu zatvora.
Ako ga porota proglasi krivim izjasniće se i da li se slaže sa predlogom tužilaštva da se Šovin osudi na dužu kaznu.
Prethodno je u završnoj riječi predstavnik tužilačkog tima
Stiven Šlajker zatražio je od porotnika da, kako je rekao, vjeruju svojim očima i pustio video-snimke privođenja Džordža Flojda tokom kojeg je preminuo.
– Ovo nije proces protiv policije koja treba hrabro da štiti i bude saosjećajna u službi. Džordž Flojd nikome nije bio prijetnja. Za suočavanje s njim tog dana nije bila potrebna hrabrost, koja nije ni iskazana. Sve što je bilo potrebno bilo je malo saosjećanja, koje je takođe izostalo – poručio je Šlajker.
Tokom izlaganja podsjetio je i na poslednje riječi preminulog Flojda „molim vas, ne mogu da dišem“ i ocijenio je da se ono što je Šovin učinio može označiti kao težak napad na Džordža Flojda.
Tužilaštvo je poroti poručilo da će, iako odlučuje o sudbini jednog čovjeka, ova presuda biti viđena mnogo šire – kako policija u Americi tretira Afroamerikance.
RTRS-RTV
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.