Vlasnik Vektra Boke biznismen
Dragan Brković koji je 2007. godine privatizovao to preduzeće nakon 14 godina je rekao da mu je kriva država što nije realizovao investicioni program. Brković 14 godina nije javno kritikovao nikoga iz prethodne izvršne vlasti, zbog toga što mu nije omogućeno da realizuje investiciju u Herceg Novom. Brković je kum predsjednika države i DPS-a
Mila Đukanovića.
Na jučerašnjoj sjednici skupštinske Komisije za kontrolu i praćenje postupka privatizacije Brković je najavio da će tužiti državu, ako imovinu hotelsko-turističkog preduzeća (HTP) Boka ne oslobodi od tereta restitucije i ne riješi radne sporove iz pretprivatizacionog perioda, kako bi se omogućilo investiranje.
– Ako mi pođemo bez nekog zaključka, neće biti da je država izgubila 50 miliona, nego će država dobiti tužbu od Vektre Montenegro za 50 miliona i više, jer od 2007. godine do danas nije oslobodila imovinu da bi se u nju moglo investirati – rekao je Brković. Dodao je da će se tek nakon toga stvoriti uslovi da se u kratkom roku, od šest mjeseci ili godinu, krene s investicijama u hotele tog preduzeća.
– To je i bila obaveza iz privatizacionog ugovora od 64 miliona, što će sada biti najmanje 120 do 140 miliona – precizirao je Brković na sjednici.
HTP Boku je prije 14 godina kupila Vektra Montenegro, prvorangirana kompanija na tenderu za prodaju državnih 59,4 odsto akcija. Većinski udio je koštao oko 22 miliona eura. Brković je rekao da je Vektra Montenegro kod NLB banke podigla kredit od 27 miliona za kupovinu tih akcija.
– To je najveći promašaj u mojoj 48-godišnjoj poslovnoj karijeri. A zašto? Zato jer sam vjerovao državi i institucijama sitema – poručio je Brković.
On smatra da je sklopljen nezakonit ugovor, jer država nije smjela da na takav način uđe u proces privatizacije, nego da prethodno „očisti preduzeće” koje daje na tender. Brković, koji je napustio sjednicu prije njenog kraja, naveo je da do danas nijesu skinuti tereti restitucije.
Vršilac dužnosti izvršnog direktora HTP Boka
Milić Popović kazao je da je prodaja tog preduzeća bila najupješnija privatizacija ostvarena u Crnoj Gori, sa najbolje ostvarenim prihodom za državu. On je dodao da su, nakon privatizacije, sagledali dokumentaciju kompanije i suočili se sa njenim realnim problemima.
– Tada smo uvidjeli da je država trebalo prevashodno da uvede stečaj u kompaniju, riješi nagomilane dubioze iz tog sistema i onda, ako postji nešto što je čista imovina, to ponudi na tender – kazao je Milić Popović.
Zdenka Popović (DCG) rekla je da je kompanija Vektra Montenegro pravi primjer „pobjednika tranzicije i kumovske privatizacije”.
– Kompanija je pravi primjer kako jedan mali preduzetnik, koji je radio u Podgorici, postaje multimilioner zahvaljujući kumovskim i prijateljskim vezama i tome što je imao bezrezervnu podršku Savjeta za privatizaciju, Privrednog suda i cijele Vlade od 2007. godine do promjene vlasti – rekla je Zdenka Popović.
Vl.O.
Socijalni program nije poštovanPopovićeva je kazala da je preduzeće HTP Boka prodato po neuporedivo nižoj cijeni od tržišne, odnosno za 22,2 miliona eura, a vrijedila je preko 70 miliona.
– Dakle, 50 miliona ste dobili, odnosno Savjet za privatizaciju vam je omogućio da za 22,2 miliona kupite kompletan Herceg Novi – navela je Zdenka Popović. Istakla je da je Brković jedan od najvećih poreskih dužnika i da je, gdje god je ušao, uveo stečaj i napravio problem.
Petar Ivanović (DPS) kazao je da ima utisak da je sjednica vrsta jednog prijekog suda, a ne rasprava u odboru Skupštine.
Predsjednik nevladine organizacije (NVO) Bivši radnici Boke i predstavnik radnika,
Đorđe Rajak, kazao je da socijalni program nije ni do 30 odsto ispoštovan, kao i da su radnici uskraćivani po pitanju plata. Od 63 radnika 27 je otišlo u prijevremenu penziju, koja iznosi ispod 150 eura.