Upravni sud Crne Gore poništio je odluku Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) kojom je utvrđeno da je reditelj
Nikola Vukčević prekršio Zakon o sprečavanju korupcije, zbog čega je on i razriješen sa funkcije. Sud je treći put zaredom utvrdio da Vukčević nije prekršio zakon, te iz toga proizlazi da ga je Skupština nezakonito razriješila sa funkcije i to na osnovu nezakonitog rješenja ASK, koje je donijeto u vrijeme mandata,
Sretena Radonjića.
Vukčević je u izjavi za „Dan” kazao da mu je drago što je sud uvijek dosad imao jasan stav da on nije prekršio zakon.
– Nakon tri i po godine po sudovima, nemam potrebu za puno komentara jer je sud svaki put veoma jasno i decidno rekao presudama: Nikola Vukčević nije bio u konfliktu interesa i nezakonito je razriješen sa pozicije u Savjetu RTCG. Ukupne odgovornosti radi, podsjetiću, zbog nezakonite odluke Agencije za sprečavanje korupcije, razriješen sam sa mjesta člana Savjeta RTCG. Imajući u vidu da je, na moje zadovoljstvo, Upravni sud prilikom donošenja svih odluka po mom pitanju imao identičan stav u moju korist, te da je u ovoj trećoj presudi dao konačnu odluku da nijesam prekršio zakon, najmanje što očekujem je izvinjenje Agencije za sprečavanje korupcije – kazao je u izjavi za naše novine Vukčević.
Upravni sud je utvrdio da je ASK pokrenula postupak utvrđivanja kršenja Zakona o sprečavanju korupcije Nikole Vukčevića, kao člana Savjeta RTCG, u vezi sa istovremenim obavljanjem javne funkcije i članstvom u privrednom društvu „Galileo production”, čija je djelatnost proizvodnja filmova, video-zapisa i televizijskog programa, od kojeg je ostvario korist od 2.600 eura u junu 2016. „čime je kao javni funkcioner javni interes podredio privatnom”.
Ustanovljeno je da je u vrijeme Vikčevićevog mandata kuća „Galileo” na RTCG emitovala, bez naknade, dokumentarnu reportažu „Na putu ka EU”. Sud nalazi da ovi razlozi koje je ASK navela u odluci kojom tereti Vukčevića da je prekršio zakon nijesu jasni i ne sadrže razloge o odlučnim činjenicama, dok nije konkretizovan privatni interes koji bi upućivao na nepristrasnosno postupanje tužioca prilikom vršenja javne funkcije, što je tuženi (ASK) bio dužan da utvrdi.
– Sud je, odlučujući u sporu pune jurisdikcije, utvrdio da tužilac nije prekršio član 7 Zakona o sprečavanju korupcije. Naime, prema citiranoj odredbi, sukob interesa postoji kada je privatni interes javnog funkcionera u suprotnosti sa javnim interesom, odnosno kada privatni interes javnog funkcionera utiče ili može uticati na njegovu nepristranost u obavljanju javne funkcije. Nije sporno da je u periodu dok je tužilac obavljao funkciju člana Savjeta RTCG, dokumentarni film „Na putu ka EU” čiji je autor tužilac, emitovan na Televiziji Crne Gore. Uvidom u ugovor o ustupljivanju reportaže, utvrđuje se da je „Galileo production” ustupio na besplatno emitovanje RTCG dokumentarnu reportažu – navodi se u presudi.
Ističe se da besplatno ustupanje dokumentarnog filma „Na putu ka EU”, od „Galileo production” za RTCG, ni na koji način ne ukazuje na postojanje bilo kakvog privatnog interesa Vukčevića, niti se ustupanje tog djela može dovesti u vezu sa funkcijom koju je on obavljao.
M.S.
Optužbe na osnovu netačnih podatakaU presudi se konstatuje da je uvidom u Centralni registar privrednih subjekata Poreske uprave utvrđeno da je 13. marta 2014. izvršena promjena podataka za „Galileo production”, da je pretežna djelatnost proizvodnja filmova, video-zapisa i televizijskog programa, a da je osnivač i jedino lice u društvu
Ilija Bogićević. Navodi se i da je Vukčević za člana Savjeta izabran na sjednici Skupštine 19. juna 2014. godine.
– Iz ovako postavljenog činjeničnog stanja proizilazi da su netačni navodi iz zahtjeva od 29. septembra 2017. na osnovu kojeg je pokrenut postupak utvrđivanja kršenja Zakona o sprečavanju korupcije, tako što je tužilac istovremeno obavljao javnu funkciju i članstvo u privrednom društvu „Galileo production” i da je od istog ostvario korist po osnovu ugovora o djelu i prihodovao 2.600 eura u junu 2016. čime je javni ineters podredio privatnom – navodi se u presudi. Dodaje se da Vukčević u vrijeme stupanja na javnu funkciju nije imao članstvo u „Galileo production” te da je prigod od 2.600 eura ostvario za film „Romi, neke sretne priče”, koji nije prikazan na RTCG, a što nije suprotno zakonu jer je funkcioneru dozvoljeno da se bavi umjetničkom djelatnošću i po tom osnovu stiče prihode od autorskih i sličnih prava.