Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šverc se nastavlja preko Crne Gore * Šverc se nastavlja preko Crne Gore * Abazović: Niko ne može biti iznad zakona
Stanković: Zakon usmjeren direktno protiv Katnića
* Prestonica odbila da plati dug od 3,7 miliona * Preminula porodilja, beba stabilno * Trošenje budžeta ispitati do poslednjeg centa * Novi amandmani biće podnijeti u maju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zlatko Vujović, politički analitičar:
Pregovori sa EU su već sada praktično zaustavljeni

Vic Dana :)

- Šta imaju podmornica i windows
zajedničko?
- Čim otvoriš prozor počinju
problemi!
Vozi plavuša auto i zgazi četiri
pješaka. Priđe joj policajac i
kaže:
- Gospođo, upravo ste zgazili
četiri čovjeka!
Plavuša odgovori:
- Pa koliko je dozvoljeno?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2021-04-19 PREKOMJERNA TEŽINA VELIKI PROBLEM DJECE MLAĐE OD SEDAM GODINA
Gojaznost veliki problem kod najmlađe populacije (ilustracija) Gojazana svaka deseta djevojčica Gojazna djeca često imaju povišene vrijednosti krvnog pritiska ili povećane vrijednosti masnoća u krvi, a u životu ranije i češće obolijevaju od hroničnih masovnih nezaraznih bolesti, upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje
Dan - novi portal
Prema podacima koje je Institut za javno zdravlje dostavio „Danu”, u Crnoj Gori je gojazno sedam odsto djece mlađe od pet godina. Rezultati Inicijative za praćenje dječje gojaznosti, koja je sprovedena 2016. godine u Crnoj Gori među 1.754 djece do sedam godina, nešto manje od jedne petine dječaka je predgojazno, tačnije 18,1 odsto, a nešto više od jedne petine je gojazno 22,8 odsto. Sličan je i procenat djevojčica sa prekomjernom težinom, jer je skoro jedna od deset djevojčica gojazna, tačnije 17,7 odsto.

Iz IJZ-a ističu da uhranjenost određene populacije predstavlja jedan od pokazatelja zdravstvenog stanja stanovništva i odražava poremećaje koji su nastali usled više faktora djelovanja.

– Prekomjerna težina i gojaznost dovode kratkoročno do kardiovaskularnih problema, povećane sklonosti infekcijama i lošem samopouzdanju, a dugoročno do gojaznosti, dijabetesa, drugih metaboličkih poremećaja i hroničnih nezaraznih oboljenja. Gojazna djeca često imaju povišene vrijednosti krvnog pritiska ili povećane vrijednosti masnoća u krvi, a u životu ranije i češće obolijevaju od hroničnih masovnih nezaraznih bolesti. Gojaznost djecu čini nesrećnom, stigmatizovanom i narušava i samopouzdanje – upozoravaju iz IJZ.

Direktorica OŠ „Savo Pejanović” iz Podgorice Biljana Krivokapić ocjenjuje za „Dan” da se temelj za cjeloživotno dobro zdravlje postavlja još u djetinjstvu.

– Međutim, na osnovu podataka IJZ-a da do godine ima 22,8 odsto gojaznih dječaka i 17,7 odsto djevojčica zaključujemo da zaista jeste u skladu sa onim sa čime se i susrećemo u praksi, tj. u školi. U današnje vrijeme sve više se poseže za brzim obrocima, čak i u školskim kantinama najčešće se prodaju slatkiši i grickalice. Takođe, sjedjenje ispred računara je pogubno po zdravlje, jer se djeca ne kreću, a boravak u prirodi je sve manje zastupljen u njihovim dnevnim aktivnostima – navodi Krivokapićeva.

Ona ističe da škola može znatno uticati na poboljšanje zdravlja mladih i suzbijanje gojaznosti u idealnom trenutku, prije nego što problemi zavladaju u mnogo većoj mjeri.

– Ono što vidimo kao glavni problem u ishrani djece, tokom boravka u školi, jeste što se u najvećom mjeri konzumiraju slatkiši, grickalice i sokovi. Takve „obroke” treba svesti na najmanju moguću mjeru i ne kupovati ih djeci. Na taj način će se spriječiti navikavanje djece da uživaju u slatkišima – savjetuje Krivokapićeva.

Ona navodi i da je u OŠ „Savo Pejanović” obezbijeđen produženi borakvak za učenike I, II i III razreda, koji u školi mogu boraviti u intervalu od 7 do 16 časova.

– Primijetili smo da dio roditelja pripremi obrok za svoje dijete, dok dio njih to nadomjesti nekim slatkišem ili grickalicom. Upravo vodeći računa o zdravlju učenika i razumijevanja da roditelji možda i ne stižu pripremiti obrok za svoje dijete, od nedavno smo u ponudu uvrstili i ručak koji se sastoji od glavnog jela, salate, hljeba i dezerta. Nakon nekog perioda, ono što smo mogli da primijetimo jeste da djeca nijesu ljubitelji salata, kao i nekih kuvanih jela, a da su banana i jabuka definitivno omiljeno voće – kazala je Krivokapićeva.

M.D.S.


Škole mogu pozitivno uticati na zdravlje djece

Krivokapićeva dodaje i da je uvođenje časova ishrane i fizičke aktivnosti, koji mogu biti sastavni dio i u učionici i van nje, jedan od glavnih načina koje škole mogu koristiti za pozitivan uticaj na zdravlje djece. – U cilju poboljšanja fizičke aktivnosti kod djece trebalo bi razviti sigurne pješačke i biciklističke rute do škole. Jedna od otežavajućih okolnosti koja je na snazi od marta 2020. godine, a zbog pojave virusa korona, jeste da se časovi fizičke kulture ne izvode u školi, što svakako ne ide u prilog zdravom razvoju i rastu djeteta – poručuje Krivokapićeva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"