Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Iz Brisela stiglo 17 zahtjeva zbog sumnjivih firmi u Baru * Iz Brisela stiglo 17 zahtjeva zbog sumnjivih firmi u Baru * Vlasnici Porto Montenegra u minusu 76,4 miliona eura * „Škaljarac” izručen nakon pet godina bjekstva * U bezbjednosnom sektoru situacija alarmantna * Građevinski kamen mogu da koriste bez plaćanja koncesije * Milutin Đurović načelnik Generalštaba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade:
Ne mjerkam premijersku poziciju, tih ambicija nemam.

Vic Dana :)

Razgovaraju dvije žabe po povratku sa sistematskog...
- Bolujem od raka, reče prva.
- A ja od prošle zime, dodade druga.


- Koliko flamingosi imaju zuba?
- JEDAN LIJEVO, DESNO DVA.


Otišo gavran u kafanu i pio cijelu noć. Zaspao u kafani i budi se ujutro mamuran. Izađe iz kafane i protegne jedno krilo, pa drugo krilo i kaže:
- Bogami ću pješke kući.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2021-04-16 OBJAVLJEN „NON PEJPER“ KOJI JE UZDRMAO REGION
„Non pejper“ sa idejom o promjeni granica drma region Preko raspada BiH do Velike Albanije i Velike Srbije U dokumentu se predlaže ujedinjenje Kosova i Albanije, gde bi srpski dio Kosova dobio poseban status po uzoru na Južni Tirol, zatim ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom, pri čemu bi Srbija pristala na ujedinjenje Kosova i Albanije
Dan - novi portal
Slovenački portal „Necenzurisano“ objavio je nezvanični diplomatski dokument, takozvani „non pejper”, u kome se pominje ideja podjele BiH, pripajanje Republike Srpske Srbiji i Kosova Albaniji.

Portal podsjeća da se od ponedjeljka u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini spekuliše o tome da li je premijer Janez Janša zaista poslao u Brisel „non pejper“, u kome se pominje novo crtanje granica na području bivše Jugoslavije.

Zasad niko zvanično nije potvrdio da je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel od Slovenije dobio dokument takvog sadržaja, ali nezvanični diplomatski dokumenat koji predviđa raspad Bosne i Hercegovine, pripajanje Republike Srpske Srbiji i ujedinjenje Kosova sa Albanijom, zapravo postoji, tvrdi slovenački portal, prenosi Tanjug.

Portal dalje navodi da je kabinet Šarla Mišela dokumenat pod nazivom „Zapadni Balkan – put naprijed“ primio još u februaru.

– Ko je to napisao, ne može zvanično da se zna. Prema izvorima slovenačkih novinara, zasigurno nije napisan u slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova. Dio njegovog sadržaja mogao je biti napisan, prema nekim informacijama, u Budimpešti – piše portal i dodaje da se u diplomatskim krugovima dokument naziva „slovenačkim” jer je Janšin kabinet navodno učestvovao u njegovom slanju na razne adrese.

Ali, budući da se radi o nezvaničnom diplomatskom dokumentu namijenjenom komuniciranju različitih stavova i inicijativa bez zvaničnog karaktera, „nema ni glavu ni potpis“, a do Mišela je, navodi se, došao mimo zvanične diplomatske pošte, zbog čega se njegovo postojanje može u bilo kojem trenutku javno poreći.

Zbog toga, tvrdi portal, to nije zvanični stav Slovenije, već samo jedan od neformalnih predloga za moguće rješenje pitanja koja se tiču zemalja bivše Jugoslavije.

– Ali, njegov sadržaj je u potpunoj suprotnosti sa svim važećim dokumentima na kojima se temelji spoljna politika Slovenije. Dokument je prilagođen srpskim i hrvatskim nacionalističkim krugovima, koji već tri decenije rade na komadanju Bosne i Hercegovine – piše portal.

U uvodu dokumenta spominju se „neriješena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata”, koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije, a autori dokumenta ističu da čak ni nakon uspostavljanja mira nakon završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Sjeverne Makedonije i Crne Gore u ovom pravcu u regionu, ključna pitanja ostaju neriješena.

U tekstu se kao glavno neriješeno pitanje ističe da je Dejtonski sporazum 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, praktično prepoznao ono što je postignuto u ratu, ali ne u principu, da je trenutno teško zamisliti evropske perspektive Srbije i Kosova, a da se članstvo BiH u EU može u potpunosti isključiti.

Takođe, pominje se i da je prazan prostor u međuvremenu iskoristila Turska, koja je povećala svoj uticaj u BiH i Sjevernoj Makedoniji, te da osim Turske i nekoliko političara naklonjenih toj zemlji, niko nije zadovoljan situacijom u BiH.

Autori dokumenta naglasili su da Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade i da su njihovi izabrani političari sposobni da donose strateške odluke.

U ključnom dijelu „non pejpera“ kao rešenja za probleme predlaže se ujedinjenje Kosova i Albanije, gdje bi srpski dio Kosova dobio poseban status po uzoru na Južni Tirol, zatim ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom, pri čemu bi Srbija pristala na ujedinjenje Kosova i Albanije.

Predlaže se i da se hrvatsko nacionalno pitanje riješi spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH sa Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom dijelu BiH, takođe po uzoru na Tirol.

Sva ova rješenja, smatraju autori „non pejpera“, ubrzala bi pregovore o članstvu zemalja zapadnog Balkana u EU i NATO-u.

Ipak, ocjenjuje „Necenzurisano”, to su predlozi kojima se oštro protive u SAD, Njemačkoj, Francuskoj i drugim evropskim zemljama, a međunarodna zajednica naglašava važnost teritorijalnog integriteta BiH i protivi se novom iscrtavanju granica na prostoru bivše Jugoslavije.

– Zeleno svjetlo za raspad Bosne i Hercegovine i ujedinjenje Kosova sa Albanijom dalo bi novi zamah srpskim nacionalistima u Crnoj Gori i albanskim nacionalistima u Sjevernoj Makedoniji, dvjema članicama NATO-a – navodi portal.

Ocjenjuje se da je to što se u dokumentu spominju Slovenija i Janša vjerovatno najveći udarac za predstojeće slovenačko predsjedavanje EU. Ipakj dodaje se da Janša nije izričito porekao postojanje dokumenta, već je naglasio da bi bilo teško predati nešto Šarlu Mišelu u februaru ili martu, budući da ga je poslednji put sreo prošle godine.

Ali, postoji mnogo mogućih načina na koje je dokumenat mogao stići do Brisela, navodi portal i kao primjer navodi sastanak Višegradske grupe sredinom februara u Poljskoj, kojem je prisustvovao Mišel, i gdje je Janšin najbliži politički saveznik u EU Viktor Orban mogao da mu dostavi dokumenat.

U dokumentu se govori i o budućim „koracima“, odnosno o „tihoj provjeri” kod donosilaca odluka u regionu i međunarodnoj zajednici da li se plan može sprovesti.

– Ako se dokaže da se ne može postići sporazum, dokumenat će zadržati status „non pejper“ – zaključuje portal.

Prema informacijama portala Necenzurisano, poslednjih mjeseci o BiH su postojala tri „non pejpera” u kojima je Slovenija na ovaj ili onaj način učestvovala.

politika,rs


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"