Kod kupovine pilića treba biti oprezan, pogotovo ako se kupuju od nepoznatih prodavaca. U prvim sedmicama najbitnije je grijanje. Pilići nemaju pravo perje od šest do sedam sedmica starosti pa ne mogu da regulišu tjelesnu temperaturu, zato je potrebno u tom razdoblju da se griju. Stručnjaci savjetuju da tokom prve sedmice temperatura bi trebala da bude 35 stepeni i postupno bi trebalo da se smanjuje za 5 stepeni svaku sedmicu dok se ne postigne temperatura okoline. Da li im je dovoljno toplo zna se po njihovom položaju. Ako su zgrčeni u gomili previše im je hladno, ako su raspoređeni na ivicama prevruće im je. Ako su svuda podjednako raspoređeni, tada im temperatura odgovara.
– Treba imati na umu da pilići rastu vrlo brzo pa ne treba kupovati veće količine istovremeno, jer može da se dogodi da nemaju dovoljno prostora. Bitno je odabrati vrstu pilića koja vam odgovara i ne kupovati nekoliko vrsta istovremeno jer neke nije dobro uzgajati zajedno.Početnici često u uzgoju živine pogrešno izračunaju koliko će im trebati prostora jer se dolaskom potomaka prostor smanjuje.Jednom piletu srednje veličine potrebno je najmanje tri kvadrata podnog prostora u zatvorenom i 8 do 10 kvadrata na otvorenom. Kokošinjac bi trebao da bude suv i provjetren, a pilići da se drže na suvom i toplom kako se ne bi razboljeli. Pileće đubrivo i njegovo nepravilno odlaganje, stvaraju idealne uslove za razvoj štetočina i patogena pa je potrebno redovno čišćenje. Slama koja se koristi, trebalo bi da se češće mijenja, jer se kod živine brzo kontaminira i razvija plesan, a umjesto nje može da se koristi piljevina ili treset – kažu stručnjaci a prenosi agronovinite.com.
Živina nije probirljiva što se tiče hrane. Pilići i kokoši su svaštojedi. Mogu da jedu žitarice, voće, povrće i insekte. Mogu da konzumiraju ostatke sa stola, samo treba paziti da hrana ne sadrži toksine. Toksične namirnice za njih su pasulj, nezreli paradajz, kakao... Obroci treba da sadrže sve potrebne vitamine i minerale. Ukoliko se koke uzgajaju zbog jaja dodatno ih treba hraniti kalcijumom. One će da legu jaja od proljeća do jeseni, sve dok imaju oko 12 do 14 sati dnevnog svijetla.
Priredila: A.D.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.