Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlasniku budvanskih „Havaja” pet godina zatvora * Vlasniku budvanskih „Havaja” pet godina zatvora * Manite se svađa, dobri odnosi vode ka EU * Kandidati Žižić, Radović i Radulović * Sveto se od depresije „liječi” u elitnom hotelu * Bez pomoći ostalo 80 odsto OSI * Virus hara u Ulcinju, Nikšiću i na Cetinju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Ivančević, direktor Turističke agencije:
– Trenutno su svima usta puna održivog turizma, a sadašnje stanje se može nazvati neizdrživi turizam.

Vic Dana :)

Pita Haso Muja:
- Bolan Mujo, da li znaš ti kako se zove čovjek koji prati rad vulkana?
- Naravno da znam, Haso, pa vulkanizer.


Hvali se upravnik restorana gostu:
- Specijalitet našeg restorana su puževi.
- Znam. Jedan od njih me juče posluživao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Nauka - datum: 2021-02-16 NASIN ROVER SLIJEĆE 18. FEBRUARA U KRATER NA MARSU NAZVAN PO GRADU U REPUBLICI SRPSKOJ
Rover „persevirens” Jezero čeka slijetanje putnika sa Zemlje „Persevirens”, prvi i jedini rover svih vremena, koji ima vještačku inteligenciju da pročita teren ispod sebe i sam izabere bezbjedno mjesto za slijetanje bez ljudske intervencije
Dan - novi portal
Rover „persevirens” koji je NASA u junu prošle godine lansirala na Mars, trebalo bi 18. februara da sleti u krater Jezero, koji je ime dobio po istoimenoj opštini u Republici Srpskoj.
Načelnica opštine Jezero Snežana Ružičić je rekla da se u toj lokalnoj zajednici, u skladu s mogućnostima i epidemiološkom situacijom, spremaju da obilježe ovaj događaj.
– Planiramo da postavimo video-bim na kojem bismo pratili NASA prenos, a kao i prilikom lansiranja, planiramo da okupimo djecu i da zajedno ispratimo taj događaj – rekla je ona.
Kako je istakla, uprava grada Jezero želi da u ovaj događaj uključe tri univerziteta, u Banjaluci, Sarajevu i Mostaru, i da povežu mlade ljude i studente koji se bave naukom.
U NASA kažu da će početak prenosa uživo slijetanja rovera biti 18. februara u 11.15 prije podne po pacifičkom vremenu, što znači da bi prenos počeo u 20.15 po našem vremenu. Ako sve bude išlo prema planu, rover bi na Mars sletio oko sat kasnije. Oni ističu da će slijetanje trajati oko sedam minuta, a raketa će u gornje slojeve Marsove atmosfere ući brzinom od oko 30.000 kilometara na sat ili oko osam kilometara u sekundi. Ono što je izazovno u ovom slijetanju je činjenica da zbog velike daljine između Zemlje i Marsa inženjeri NASA neće moći upravljati slijetanjem, već će rover morati da sleti potpuno sam.
Rover će, kako kažu, prvo usporavati toplotni štit, koji će se ugrijati do temperatura od oko 2.200 stepeni Celzijusa, i usporiti rover na oko 1.500 kilometara na sat ili oko pola kilometara u sekundi. U tom trenutku bi trebalo da se otvori najjači i najotporniji padobran koji je ikad napravljen, a paralelno s otvaranjem padobrana, rover mora odbaciti toplotni štit kako se konopci na padobranu ne bi prekinuli. Nakon odbacivanja štita, radar će na donjoj strani rovera očitati visinu i brzinu i poslati kompjuteru u roveru podatke koji su potrebni radi pripreme slijetanja. Padobran će pad rovera prema Marsu usporiti na brzinu od oko 300 kilometara na sat. Nakon toga nastupa najkritičnija faza spuštanja, jer rover mora uključiti vlastite rakete ne samo da bi usporio, nego i upravljao na tačno mjesto slijetanja u krateru Jezero, koje je najteže i najzahtjevnije mjesto slijetanja na Marsu. Inženjeri NASA su na pres-konferenciji izjavili da je „Persevirens” prvi i jedini rover ikada napravljen koji ima vještačku inteligenciju da pročita teren ispod sebe i sam izabere bezbjedno mjesto za slijetanje bez ljudske intervencije.
Oko 20 metara iznad površine, rover bi trebalo da automatski bude spušten kranom na površinu Marsa jer bi na manjoj visini raketni mlaz mogao podići prašinu i kamenje s tla koji bi mogli oštetiti rover. Nakon spuštanja na tlo, sajle bi se automatski prekinule, a raketa koja je spustila rover bi se automatski podigla i kontrolisano srušila na tlo nekoliko stotina metara dalje od rovera.
Iako su u NASA uvjereni da je sistem testiran da savršeno funkcioniše, priznali su da postoji opasnost da neki od sistema zakaže, a rover se sruši na Mars.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"