Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlasniku budvanskih „Havaja” pet godina zatvora * Vlasniku budvanskih „Havaja” pet godina zatvora * Manite se svađa, dobri odnosi vode ka EU * Kandidati Žižić, Radović i Radulović * Sveto se od depresije „liječi” u elitnom hotelu * Bez pomoći ostalo 80 odsto OSI * Virus hara u Ulcinju, Nikšiću i na Cetinju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Ivančević, direktor Turističke agencije:
– Trenutno su svima usta puna održivog turizma, a sadašnje stanje se može nazvati neizdrživi turizam.

Vic Dana :)

Pita Haso Muja:
- Bolan Mujo, da li znaš ti kako se zove čovjek koji prati rad vulkana?
- Naravno da znam, Haso, pa vulkanizer.


Hvali se upravnik restorana gostu:
- Specijalitet našeg restorana su puževi.
- Znam. Jedan od njih me juče posluživao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2021-03-12 CRNA GORA I PROŠLE GODINE OSTALA REKORDER PO BROJU PRITUŽBI EVROPSKOM SUDU ZA LJUDSKA PRAVA, PODNIJETO 218 PREDSTAVKI
Sa suđenja u Strazburu Pravda iz Strazbura građane koštala 4,5 miliona Pred nekom od formacija suda se do sada našlo ukupno 3.213 predstavki podnijetih protiv naše države
Dan - novi portal
Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu prošle godine podnijeto je 218 predstavki protiv Crne Gore, a zbog izgubljenih sporova država je morala da plati 4,5 miliona eura. To pokazuju podaci iz godišnjeg Izvještaja o radu kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu za 2020. godinu, koji je juče usvojila Vlada.

Taj dokument pokazuje da je Crna Gora i dalje rekorder u Evropi po broju predstavki tom sudu na 10.000 stanovnika, sa indeksom 3,5, dok je državni prosjek 0,5.

Od 1959. godine do 31. decembra 2020. godine, od kada je Evropski sud ustanovljen kao međunarodni sud, ukupno je ispitivano oko 921.200 predstavki. U navedenom periodu ukupno je donijeto 23.406 presuda od čega se čak 40 odsto odnosi na svega tri države –Tursku, Rusiju i Italiju. U 84 odsto od ukupno donijetih presuda sud je utvrdio povredu najmanje jednog člana Konvencije od strane odgovorne države.

– Kada je u pitanju Crna Gora, pred nekom od formacija suda se do sada našlo ukupno 3.213 podnijetih predstavki. Od toga broja, 3.087 predstavki je proglašeno neprihvatljivim ili skinuto sa liste predmeta. Ukupno je odlučeno u 3.174 predstavke od čega je u 87 predstavki donijeta presuda – navodi se u izvještaju.

Evropski sud je u odnosu na Crnu Goru odlučio u 63 predmeta putem presude, dok je u 67 odlučio putem odluke.

– U predmetima u kojim je odlučeno putem odluke sud je našao da takve predstavke nakon izjašnjenja zastupnika nijesu prihvatljive ili je potpisano prijateljsko poravnanje, odnosno jednostrana deklaracija. U predmetima u kojima je odlučeno putem presude, u 58 slučajeva je utvrđena povreda barem jednog konvencijskog prava, u dvije presude je odlučivao o pravičnom zadovoljenju, dok je u tri presude Evropski sud utvrdio da nije došlo do povrede nijednog Konvencijom zaštićenog prava. U jednoj presudi je utvrdio povredu člana 2 Konvencije (prava na život), zbog izostanka djelotvorne istrage, dok je u šest presuda utvrdio povredu člana tri Konvencije i to zbog nečovječnog i ponižavajućeg postupanja i dva zbog nedostatka djelotvorne istrage – navodi se u izvještaju.

Kada je u pitanju član pet Konvencije (pravo na slobodu i sigurnost), sud je utvrdio povredu u pet presuda. Najveći broj povreda je utvrđen kada je u pitanju član šest Konvencije (pravo na pravično suđenje). Sud je utvrdio povredu ovog prava u 42 presude, od kojih je u devet predmeta utvrđena povreda aspekta člana šest koji se odnosi na pravično suđenje, 27 na dužinu trajanja postupka i šest na neizvršenje sudskih odluka. Povreda člana osam Konvencije (pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života) utvrđena je u četiri presude, dok je povreda člana 10 Konvencije (sloboda izražavanja) utvrđena u dvije. Kod člana 13 Konvencije (pravo na djelotvorni pravni lijek) utvrđena je povreda u pet presuda, dok je u jednoj presudi utvrđena povreda člana 14 Konvencije (zabrana diskriminacije). Sud je utvrdio povredu člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju (zaštita imovine) u sedam presuda.

M.S.


Dali preporuke za prevenciju
Vlada je sinoć saopštila da izvještaj, pored predstavljanja aktivnosti koje su neposredno vezane za osnovnu nadležnost Kancelarije zastupnika, sadrži i informacije o svim aktivnostima koje je preduzimala u afirmaciji zaštite ljudskih prava i implementacije standarda Konvencije u nacionalnom pravnom sistemu.
– Posebno je naglašeno da je Evropska komisija (EK) iznijela pozitivne ocjene o radu Kancelarije i ocijenila kao pohvalan nivo saradnje koji se ostvaruje sa Evropskim sudom, ukazujući posebno da se nijedan predmet nije nalazio pod posebno pojačanim nadzorom Komiteta ministara Savjeta Evrope – kaže se u saopštenju Vlade.

Prema njihovim riječima, izvještaj sadrži i preporuke za preventivno uklanjanje slabosti unutar pravnog sistema koje bi mogle biti povod za nove predstavke protiv Crne Gore pred Evropskim sudom.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"