U Crnoj Gori je juče od posledica virusa korona preminulo osam osoba, dok je Savjet za borbu protiv zaraznih bolesti, i pored najava iz Ministarstva zdravlja, odlučio da ne uvede totalno zatvaranje, tzv. lokdaun na teritoriji čitave države, već da u narednih deset dana tri novoformirana tima policije, inspekcije i vojske intenzivnije kontrolišu sprovođenja mjera. Nadležni su istakli da će policijski tim biti zadužen da kontroliše mjere na javnim površinama, nošenje maski i poštovanje distance, tim inspekcijskih službi će kontrolisati poštovanje mjera u zatvorenom prostoru – javnim ustanovama, privrednim društvima, ugostiteljskim objektima. Pripadnici vojske, kako je saopšteno, imaće punktove u najpogođenijim gradovima, dijeliti zaštitne maske, savjetovati i upozoravati građane da poštuju epidemiološke mjere.
Premijer
Zdravko Krivokapić juče je upozorio da će, ukoliko mjere u narednih 10 dana ne budu dale efekat, biti primorani da potpuno zatvore Crnu Goru.
Ministarka zdravlja
Jelena Borovinić Bojović je dan ranije kazala da su se Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje usaglasili da se uvede totalno zaključavanje zbog teške epidemiološke situcije, ali da ne može reći da li će lokdaun uslijediti narednog dana ili 10. marta, jer konačnu odluku donosi vladin Savjet za borbu protiv zaraznih bolesti.
Ona je juče u Vladi saopštila da je Savjet odlučio da nadležne službe uvedu rigoroznije kontrole. Članovi Savjeta, na čijem je čelu Borovinić Bojović, su ministarka odbrane
Olivera Injac, ministar finansija i socijalnog staranja
Milojko Spajić, ministar ekonomskog razvoja
Jakov Milatović, ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta
Vesna Bratić, ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija
Tamara Srzentić i epidemiolog dr
Igor Galić.
Zbog povećanja broja zaraženih i hospitalizovanih, Klinički centar Crne Gore (KCCG) je juče preventivno opremio dio stare Medicinske škole u krugu te ustanove za potencijalni rast prijema pacijenata sa lakšim simptomima korone.
Juče je stiglo 30.000 doza kineskih „sinofarm” vakcina, dok je do kraja sedmice najavljena isporuka novog kontingenta doza iz Rusije.
Borovinić Bojović je ponovila da je još juče zagovarala uvođenje lokdauna i još strože mjere.
– Međutim, zajedničkim konsenzusom je donesena odluka da se još u narednih desetak dana pokušaju prevazići postojeće stanje i kriza tako što ćemo pooštriti već postojeće mjere – kazala je Borovinić Bojović.
Ona je podsjetila da je opterećenost zdravstvenog sistema na veoma visokom nivou i upravo iz tog razloga su povećali kapacitete za kovid pacijente primarno u KCCG, gdje je formirano novih 30 postelja.
– Isto toliko postelja postavljeno je u Opštoj bolnici Nikšić – ističe Borovinić Bojović.
Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić rekao je da je ključna poruka – primjena mjera.
– U ovom trenutku je najbitnije strogo sprovođenje mjera. Pandemija i finansijski problem – zdravlje i ekonomija, ne možemo da biramo jedno od to dvoje, nego mora oboje da se desi – poručio je Spajić.
Ministar Spajić je podržao inicijativu Borovinić Bojović da se zdravstvenim radnicima povećaju plate.
– Prva mjera je jednokratna isplata od 250 eura svim zdravstvenim radnicima koji su direktno uključeni u borbu protiv kovida. Taj novac će biti isplaćen u martu – kazao je Spajić.
Direktor Instituta
Igor Galić kazao je da će posebne mjere koje važe za Budvu, Tivat i Herceg Novi važiti i za opštinu Ulcinj. Saopštio je da se u Ulcinju obustavlja rad škola, vrtića, parkova, sportskih igrališta i teretana.
– Zbog smanjenja gužvi koje se javljaju pri izdavanju doznaka i dozvola do 24. marta neće raditi prvostepene socijalne i ljekarske komisije u oblasti socijalne i dječje zaštite u centrima za socijalni rad – rekao je Galić.
Janko Odović, državni sekretar u Ministarstvu finansija, poručio je da će prvi tim za kontrolu poštovanja mjera činiti predstavnici Uprave policije koji će sprovoditi kontrolu vani: nošenje maske i držanje distance, opominjaće i kažnjavati nesavjesne građane.
Premijer Zdravko Krivokapić je nakon onlajn sastanka sa predsjednicima opština istakao da desetodnevna akcija prevencije, zaštite i striktnog sprovođenja propisanih mjera, koja se očekuje od predstavnika vlasti i njihovih službi na lokalnom nivou, može biti odlučujuća, kako Vlada ne bi došla u situaciju da naloži totalno zaključavanje.
– Procijenili smo da je neophodno da Crnoj Gori damo šansu da se mjere sprovode kako treba, da apelujemo na stanovništvo, pa ćemo vidjeti kako će se situacija u narednih deset dana razvijati. Trend rasta broja oboljelih i preminulih mora da se zaustavi i da krene silaznom putanjom, kako zbog samog biološkog opstanka građana Crne Gore, tako i radi privrednog oporavka koji je prijeko potreban – kazao je Krivokapić.
Medicinski direktor KCCG
Zoran Terzić rekao je za „Dan” da čitavi sistem funkcioniše na način da oboljele sa blažom slikom upućuju na liječenje u bolnice u Beranama i Bijelom Polju, dok najteže slučajeve primaju u Klinički centar. On kaže da u svakom trenutku na raposolaganju imaju do 15 kreveta za najteže sluačajeve. U KCCG se trenutno liječi 126 osoba, od kojih je 64 životno ugroženo.
– U isto vrijeme, dio pacijenata KCCG sa lakšim simptomima biće upućivan u beransku ili bjelopoljsku bolnicu s obzirom na to da u njima ima slobodnih mjesta. Poslednjih dana imamo povećanje broja zaraženih i medicinski radnici u KCCG su pod velikim pritiskom – kazao je Terzić.
Iz Instituta je saopšteno da je juče registrovano 625 novopozitivnih slučajeva.
– Novooboljeli su iz Podgorice 221, Nikšića 90, Bara 49, Ulcinja 41, Herceg Novog 36, Bijelog Polja 32, Pljevalja 26, Budve 19, Berana 18 Cetinja i Tivta po 17, Danilovgrada 15, Kotora 10, Mojkovca 9, Rožaja 7, Tuzi 5, Andrijevice 4, Kolašina i Plužina 3, Plava, Gusinja i Šavnika po jedan. Ukupan broj preminulih je 1.031, a zaraženih od početka epidemije 77.493 – navode iz Instituta.
D.B.
Zaraženo 28 pacijenata u Specijalnoj bolnici u DobrotiIz IJZ je saopšteno da je u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Kotoru infekcija potvrđena kod 28 pacijenata.
– Inficirane osobe su dobrog opšteg zdravstvenog stanja i izolovane su od drugih pacijenata. Redovno se obavljaju pregledi od strane infektologa, a po potrebi i u dogovoru sa Opštom bolnicom Kotor radi se i laboratorijska i RTG dijagnostika. Ekipa Instituta za javno zdravlje je posjetila bolnicu 25. februara, kada je sugerisano da se sve mjere za kontrolu, sprečavanje i suzbijanje infekcije podignu na još viši nivo. Takođe, tom prilikom su službe Instituta za javno zdravlje izvršile dezinfekciju tri paviljona, nakon čega su zaposleni nastavili sa svakodnevnim dezinfikovanjem prostorija bolnice – kazali su iz IJZ.