Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Katnić da ispita kašnjenje vakcina * Katnić da ispita kašnjenje vakcina * Gvozdenović i Simović neće biti u vrhu stranke * Vještak povukao nalaz, tužilaštvo optužnicu * Više od dvadeset uboda po glavi i grudima * Za penzije falilo 102,6 miliona eura * Fond nema para za vakcine, ministarstvo kupuje kinesku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse:
Situacija na političkoj sceni vrlo brzo biće dodatno zagrijana.

Vic Dana :)

Umro je basnoslovno bogat milijarder. Na sahrani gomila svijeta.Jedan čovjek rida tako gorko da to onima oko njega prosto kida srce. Njegovi nezadrživi jecaji u grčevitim talasima postaju još očajniji dok se kovčeg s pokojnikom spušta u raku.
Najzad mu prilazi neko od prisutnih, pun saosjećanja, ne bi li pokušao da ga malo primiri:
– Nemojte tako, zaboga, pozliće vam. Razumijem vaš bol, ali ipak, priberite se malo... Jeste li pokojnikov blizak rođak?
– Nisam - odgovori očajnik - zato i plačem.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-01-17 KOMUNISTIČKO OSVAJANJE VLASTI NA BALKANU 1944–1947 4
DR OLIVERA DRAGIŠIĆ Čerčilov sin u Titovom štabu Feljton smo priredili prema doktorskoj disertaciji dr Olivere Dragišić, naučnog saradnika Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO:MILADIN VELjKOVIĆ

Ko su bili glavni saveznici u Drugom svjetskom ratu, odnosno, ko su bili donosioci novih sistema na Balkan? Na to pitanje je samo naizgled jednostavno odgovoriti – glavni saveznici su bili Sovjetski Savez, Britanija i Sjedinjene Američke Države. Međutim, za razliku od Prvog svjetskog rata, oni nikada nijesu objedinili svoje visoke komande, pa su do kraja rata, u vojnom aspektu, ostali podijeljeni na Zapadne saveznike i Sovjetski Savez. Ta činjenica je bila važna za tok pregovora među njima o sudbini istočnoevropskih zemalja poslije rata, posebno onih koje su bile sateliti nacističkog Rajha: Italije, Bugarske, Rumunije i Mađarske. Problem se svodio na strah zapadnih Saveznika, sa jedne strane, i Sovjetskog Saveza, sa druge strane, da bi „ona druga strana“ sa zemljama koje su bile nacistički saveznici u završnici rata mogla potpisati separatni mirovni ugovor. Na taj način bi Rumunija, Bugarska i Mađarska, umjesto pred svim saveznicima, mogle položiti oružje pred samo jednom savezničkom stranom koja bi time značajno ojačala i odnijela prevagu nad drugom.

Dogovor Zapadnih saveznika i Sovjetskog Saveza oko pridobijanja Bugarske, Rumunije i Mađarske na savezničku stranu je prevashodno bio posledica straha da bi se te zemlje ipak mogle opredijeliti da, uprkos gotovo izvjesnom porazu u ratu, ostanu vjerni saradnici Trećeg Rajha. Otuda je Ruzvelt morao popustiti pred zahtjevima, kako Sovjetskog Saveza, tako i svojih vojnih savjetnika, da se pred Rumuniju, Bugarsku i Mađarsku ne smije postavljati pitanje njihove bezuslovne predaje, kakva je bila planirana samo za glavne protivnike – Njemačku, Italiju i Japan.

Početkom 1944. godine, Saveznici su sa potencijalnim političkim i vojnim saveznicima unutar zemalja „nacističkih satelita“ počeli pregovarati o uslovima predaje, što je uticalo na proces izgradnje vlasti u njima. Na primjer, rumunskom vođi Narodne seljačke stranke Juliju Maniuu, Zapadni saveznici i Sovjetski Savez su ponudili niz pogodnosti (suverenitet države, Besarabiju...) kako bi državnim udarom zemlju izveo iz Osovine i priključio je savezničkom bloku. Zapadni saveznici i SSSR su na kraju i sa Rumunijom i sa Bugarskom potpisali primirje po uzoru na ono koje je prethodno bilo potpisano sa Italijom, za koju su smatrali da se bezuslovno predala i pred zapadnim Saveznicima i pred Sovjetskim Savezom.

Takav vid savezništva između Zapadnih saveznika i Sovjetskog Saveza, koji na nivou svojih visokih komandi nijesu bili objedinjeni, ali u ideološkom smislu – kao antifašisti – jesu, stvorio je niz problema poslije rata. Uz dozu međusobnog nepovjerenja, rivalstvo je bilo prikrivano na susretima njihovih zvaničnika najprije u Teheranu, a potom i na Jalti i u Potsdamu, te na nizu konferencija ministara spoljnih poslova na kojima su bila razmatrana pitanja potpisivanja mira sa ratnim protivnicima po okončanju rata. Na tim susretima, Zapadni saveznici i Sovjetski Savez postigli su dogovor oko najvišeg ratnog cilja – kako najefikasnije pobijediti Hitlera, ugrađujući u taj najvažniji cilj istovremeno i svoje državne interese. Već poslije Teheranske konferencije saveznici (sa malim s) u javnosti su počeli izgledati kao Saveznici (sa velikim S). Primjera radi, odmah poslije Teheranske konferencije Čerčilov sin je, stigavši u Jugoslaviju, na putu ka Titovom štabu, mještanima dijelio postere sa Teheranske konferencije. Na tim posterima se nalazila čuvena fotografija „velike trojice“, na čemu mu je Tito posebno zahvalio. „Duh Teherana“ je u Evropi zaživio odmah po okončanju Konferencije.

Takav vid prezentacije trebalo je da ima mobilizacionu i kohezionu funkciju među evropskim antifašističkim borcima, stvarajući istovremeno iluziju o odsustvu bilo kakvih nesuglasica. Isti taj poster sa Teheranske konferencije, kao simbol savezništva između „trojice velikih“, prikrivao je nepovjerenje između dva saveznička bloka, koje je već u prvim godinama poslije rata na Balkanu, u „miru“, odnijelo mnoge žrtve. Otuda je riječ „saveznik“ u jezicima balkanskih naroda počela da dobija najrazličitija značenja.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"