Liči bodljikavi paradajz (Solanum sisymbriifolium) naziva se i 'Morelle de Balbis', u mediteranskom podneblju može se brati i u decembru.
Rađa plodove velicine 2-3 cm koji su u zreli i beru se od septembra. Plodovi imaju bodljikavu ljusku, ali kada sazru odbacuju ljusku kojom je uvijen i lako se bere. bodljikavi paradajz ima prijatanu slatku i voćnu aromu.
Koristi se za pravljenje salate, marmelade, raznih poslastica, a sve više se upotrebljava za pravljenje likera koji je veoma cijenjen.
Agronomi kažu da se bodljama liči paradajz prirodno štiti od životinja koje bi ga rado konzumirale. Prija mu sunčano ili polusunčano mjesto i bogata zemlja.
Sije se kao i ostali paradajz u tople leje u martu-aprilu, ali se može rasaditi i ranije u odnosu na paradajz, jer podnosi dobro i hladnoću. Tokom cvjetanja biljka je pokrivena bijelim ili lila cvjetovima sa žutim prašnicima, pa podsjeća na cvjetove krompira.
Krajem ljeta se pojavljuju mali crveni plodovi poput paradajz višnje. Meso je svijetlo žute boje, sa sitnim žutim sjemenom. Listovi po obliku nalikuju na lubenicu.
Biljka dostiže visinu od 2.10 metara i obavezno uz nju se postavlja debeli kolac (pritka), uz koji je treba vezati.
Kao visoki paradajz, liči formira jedno glavno stablo, pa savjetuju agronomi, treba orezati sve bočne izbojke. Ako na biljci ostavite ekstra grančice, na kraju ljeta kroz ove trnovite šikare teško ćete doći do zrelih plodova.
Uprkos tome što je zaštićen bodljikavim trnjem, paradajz i dalje ima opasnog neprijatelja - krompirovu zlaticu. Ova štetočina brzo jede sve djelove biljke, zajedno sa plodovima koji nemaju vremena ni da da sazre, navodi se, između ostalog, na sajtu bezogrodek.com.
S.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.