Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dobro je, kako je * Kod Murića novac i oružje za likvidaciu * Od septembra ignorisali žarišta epidemije * Graditelj Možure duguje 1,4 miliona za poreze * Nova vlada da ispuni uslove iz poglavlja 23 i 24 * Zatvaraju kafiće do ponedjeljka * Sud pozvao Tačijeve žrtve da se prijave, moguća hapšenja u Albaniji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Andrija Mandić, lider DF-a i predsjednik Nove:
– Mandatar nam je predstavio spisak novih članova vlade sa koga poznajem samo jednog čovjeka. Ne znam ko su ti ljudi, ne znam ko je za njih glasao. Ispostavlja se samo jedno – da je za tim foteljama trčao neko drugi.

Vic Dana :)

Napala Fata Muju: - Mujo, zašto me varaš s komšinicom? - Ja imam tebe, ti mene, a ona nema nikoga, jadnica - odgovara Mujo.


Dolazi Muž kući i sa vrata pita ženu:
- Draga, šta ima za ručak?
- Ništa! odgovara žena.
- Kako ništa? I juče je bilo ništa!
- Pa kuvala sam za dva dana.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-11-05 JUGOSLAVIJA I BUGARSKA – HRONIKA NEUSPJEŠNOG PRIJATELJSTVA 8
Todor Živkov Novo zahlađenje odnosa sa Bugarskom Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića i dr Olivere Dragišić „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980, hronika neuspješnog prijateljstva“, koju je izdala Stella Polare iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

–Poboljšanje odnosa Jugoslavije i Sovjetskog Saveza poslije Staljinove smrti nije bilo dugog vijeka: stvari su ubrzo krenule nizbrdo, odbijanjem jugoslovenskog rukovodstva da potpiše deklaraciju 12 komunističkih partija novembra 1957. godine. Potpisivanje ovakvog dokumenta bi, smatralo se u Beogradu, približilo Jugoslaviju socijalističkom lageru, na šta Jugoslavija nije bila spremna. Dodatne tenzije u odnose Jugoslavije i Moskve (i posledičnolagera i NR Bugarske) donijelo je usvajanje programa Saveza komunista Jugoslavije na Sedmom kongresu SKJ aprila 1958. godine u Ljubljani. U Moskvi je ocjenjivano da je program „protivan ideji jedinstva međunarodnog radničkog pokreta“ i „da se njime pretenduje na rukovodeću ulogu SKJ u međunarodnom radničkom pokretu“.

Kao i 1948. godine, bugarski komunistički establišment promptno je slijedio kurs Moskve prema Jugoslaviji. Kako su se gotovo trenutno opredijelili za normalizaciju odnosa sa Jugoslavijom poslije Staljinove smrti, tako su i krajem pedesetih godina u novom jugoslovensko-sovjetskom disputu bez ostatka stali na stranu Moskve. Posledica je bila novo zahlađenje odnosa jugoslovenskih i bugarskih komunista. Bugarska je snažno napala Program Saveza komunista Jugoslavije, bojkotovala (poput KPSS-a i ostalih lagerskih partija) Sedmi kongres SKJ, da bi se jugoslovenska strana „revanširala“ odbijanjem da pošalje delegaciju na Sedmi kongres Bugarske komunističke partije, koji je održan jula 1958. godine.

Već poslije odbijanja jugoslovenskog rukovodstva da potpiše Deklaraciju 12 komunističkih partija u Bugarskoj su se pojavili napadi na „jugoslovenski revizionizam“, da bi maja 1958. godine, nedugo po okončanju inkriminisanog Sedmog kongresa SKJ, jedan od najistaknutijih predstavnika komunističke političke klase u Sofiji, član Politbiroa BKP Dimitar Ganev, optužio jugoslovensku stranu za „izdaju mira i komunizma“. U napad na jugoslovensko „revizionističko“ rukovodstvo uključila se i bugarska štampa. Bugarski komunistički establišment u potpunosti je podržao politiku Moskve prema Jugoslaviji. Kao što se gotovo trenutno opredijelila za normalizaciju odnosa sa Jugoslavijom poslije Staljinove smrti, tako je i krajem pedesetih godina Bugarska u novom jugoslovensko-sovjetskom disputu bez ostatka stala na stranu Moskve. Posledica je bila novo zahlađenje odnosa jugoslovenskih i bugarskih komunista. Bugarska je snažno napala Program Saveza komunista Jugoslavije, bojkotovala (poput KPSS-a i ostalih lagerskih partija) Sedmi kongres SKJ, da bi se jugoslovenska strana „revanširala“ odbijanjem da pošalje delegaciju na Sedmi kongres Bugarske komunističke partije, koji je održan jula 1958. godine.

Odluka Bugarske komunističke partije da u Jugoslaviju ne pošalje delegaciju donijeta je, ipak, neposredno pred početak ovog partijskog skupa jugoslovenckih komunista. Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije je, naime, pozvao BKP da na Sedmi kongres pošalje svoju delegaciju, da bi bugarska partija na taj poziv pozitivno reagovala pismom od 8. marta 1958. godine. U pismu je navedeno da BKP „sa zahvalnošću prihvata poziv” CK SKJ na Sedmi kongres, a pobrojani su i članovi relativno visoke delegacije, koji su trebali da prisustvuju kongresu u Ljubljani. Samo mjesec dana kasnije i desetak dana prije početka kongresa uslijedio je preokret, odnosno već pomenuta odluka Sofije da bojkotuje Sedmi kongres. U pismu Centralnog komiteta BKP Centralnom komitetu Saveza komunista Jugoslavije od 11. aprila 1958. godine, koje je potpisao Todor Živkov, ocijenjeno je, između ostalog, da se nacrtom programa SKJ „revidiraju osnovna pitanja marksističko-lenjinističke teorije i socijalističke prakse“. U zaključku je navedeno da Centralni komitet Bugarske komunističke partije neće poslati svoju delegaciju na kongres Saveza komunista Jugoslavije, te da će kongresu prisustvovati samo bugarski ambasador u Beogradu Nikolov, ali kao posmatrač. Istovremeno je izražena nada da najnovija afera neće uticati na odnose dvije države i dvije partije. Stvari su, naravno, krenule pogrešnim tokom, pa je narednih godina došlo do zahlađenja odnosa rukovodstava u Beogradu i Sofiji.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"