Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blažov šura ne naplaćuje pet miliona Milovog duga * Manjine ne smiju biti diskriminisane * Kockarski lobi nije jači od države * Pripravnici mjesto šefa uprkos protivljenju Uprave za kadrove * Budžetska rezerva nije rezervoar glasova * Nema otpremnina, plan u izradi * Nestručnost i nemar ugrozili plaže
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zdravko Krivokapić, mandatar za sastav vlade:
Crnu Goru čekaju teški i istorijski izazovi, koje samo vlada sa ekspertskim karakterom može prevazići.

Vic Dana :)

Perica se obraća ocu:
- Tata,tata kako leti avion?
- Ne znam,sine.
- A kako brod ne potone?
- Ne znam,sine.
- Tata,a kako tadi televizor?
- Ne znam,sine.
Malo kasnije:
- Tata,da li ja tebi dosađujem kada te stalno nešto pitam?
- Ne, sine, jer ako ne pitaš ništa nećeš naučiti!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-10-25 SLIKARKA NATALIJA ĐURANOVIĆ ČIJA SE DJELA MOGU VIDJETI NA PLATFORMI „ART AMRKET” ZA „DAN” O SLIKARSTVU U VIRTUELNOM PROSTORU, KAO I KLASIČNOM IZLAGANJU UMJETNIČKOG DJELA
Natalija Đuranović na otvaranju izložbe Slika počinje da „živi” uz prisustvo posjetioca Ova umjetnička samoizolacija na mene je uticala veoma pozitivno. Otkrila sam nema nova pitanja. Svaki slikar mora da ima stvaralačku energiju koja ga nosi i daje mu snagu da izdrži. Slikarstvo je za cijeli život
Dan - novi portal
Osobeni potez kistom i spoj boja na slikarskom platnu učinili su slikarku Nataliju Đuranović prepoznatljivom na našoj likovnoj sceni. Njeni radovi poslednji put su fizički vidjeli samo nekoliko dana uoči zvaničnog početka epohe korone, a od ove nedjelje njene slike krase i virtuelni svijet. Slike Natalije Đuranović mogu se naći u ponudi platforme Onlajn Market (#OnlineArtMarket).
Natalija Đuranović završila je Školu primjenjenih umjetnosti u Sarajevu, a slikarstvo diplomirala na FLU na Cetinju, u klasi profesora Nikole Gvozdenovića, a magistrirala je kod prof. Branislava Sekulića. Dobitnica je mnogobrojnih priznanja u oblasti likovnog stvaralaštva među kojima se izdvajaju nagrada za slikarstvo galerije „Spinaker”, kao najbolji diplomac, nagrade kao član grupe „8 nezavisnih” i godišnja nagrada za mlade talente Centra savremene umjetnosti Crne Gore (CSUCG), zatim Hercegnovskog zimskog salona, nagrada ULUCG „Milunović, Stijović, Lubarda”. Radove je izlagala na mnogobrojnim kolektivnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Članica ULUCG, a zaposlena je kao kustoskinja i muzejski savjetnik u CSUCG.
Vaši radovi se odsad mogu vidjeti putem platforme „Art Marketa”. Šta ovaj vid izlaganja znači danas za likovne umjetnike, s obzirom na okolnosti koju diktira pandemija?
– Ovakav vid izlaganja, putem interneta, u okolnostima koje je pruzrokovala pandemija korona virusom već nekoliko mjeseci je nužan i neizbježan. Platforma „Art market” je dosadašnji način predstavljanja umjetničkih djela zamijenio virtuelnim što je masovnu publiku zainteresovalo, informisalo i uputilo u aktuelnu umjetničku scenu. Potreba za prezentacijom umjetničkih djela implicira neophodnost da se umjetnost predstavi na najbolji mogući način putem interneta I ovakvim interaktivnim vidom informiše publiku, potencijalne klijente. Pokazalo se da i ne moramo uvijek biti fizički prisutni u galeriji da bi doživjeli neko likovno djelo. Internet kao današnji vid komunikacije 21. vijeka je moćan u smislu povezivanja cijelog svijeta i omogućava da se izložbe i njihove prezentacije transformišu iz jednog tradicionalnog načina u novi medij, povezujući se sa korisnicima, ljubiteljima umjetnosti, klijentima... Ovakav alternativni način plasmana umjetničkih proizvoda uz mogućnost elektronskog plaćanja je svakako prednost u novim uslovima. To podstiče umjetnike i umjetnost da živi, da je neprekidno dostupna svima u svakom trenutku a „virtuelna galerija” je zamijenila u tradicionalnom smislu ekspoziciju umjetničkih djela u dosadašnjem izlagačkom ambijentu.
Da li klasični galerijski prostor gubi smisao?
– Galerija je, ipak, mjesto – prostor kontemplacije što utiče na sveobuhvatni doživljaj umjetničkog djela. Svaki posjetilac, korisnik u svojoj intimi, u svom „paralelnom svijetu” može da komunicira sa djelom, neuslovljen i neobavezan fizičkog prisustva. Publika je cijeli svijet, a reklama je umjetnički proizvod, brza informacija bez vremenskog ograničenja. Slika počinje da „živi” uz prisustvo posjetioca, korisnika. Ovakva pojava, postavljanja platformi je prisutna odavno kod nas i u svijetu. Usljed ove novonastale situacije – pandemije korona virusom umjetnost je još više dobila na značaju i čini mi se da su umjetnici postali još aktivniji i produktivniji. U ovom periodu, izmještanjem iz galerija u otvorene prostore, pod određenim uslovima uz poštovanje mjera zaštite, neke izložbe su otvorene bez prisustva publike, bez zvaničnih otvaranja i to nije predstavljalo nikakav hendikep. Ovakav vid prezentacije umjetničkih djela će vjerovatno postati praksa i u budućim vremenima. Internet je uticao na popularizaciju i uvid u umjetnička djela svim ljudima u svijetu. Publika koju pokriva internet je cijeli svijet, a umjetničko djelo kao gotov proizvod je takođe vidljiv cijelom svijetu, te i slika pronalazi svog kupca, kolekcionara. Internet kao otvoren i nezaobilazan vid komunikacije je potencijal u ovakvom aspektu predstavljanja platformi.
Kako planitare da se prezentujete u narednom periodu ljubiteljima slikarstva i publici, s obzirom da će korona-režim sigurno (na našu žalost) potrajati još jedan izvejstan period?
– Nisam razmišljala o prezentaciji novih radova i na koji način ih predstaviti kulturnoj javnosti. Za sada mi je koncentracija i energija usmjerena na novi ciklus koji je u toku, o ostalim tehničkim detaljima ne razmišljam, potrebna mi je određena vremenska distanca da sagledam i objektivizujem ono što sam uradila. Uvijek otkrivam nove izazove i rješavam problem na svoj način. Naravno episode i nijansiranja su uvijek poželjni. Ova umjetnička samoizolacija na mene je uticača veoma pozitvno. Otkrila su mi se neka nova pitanja suštinski važna za moj slikarski opus. Svaki slikar mora da ima stvaralačku energiju koja ga nosi i daje mu snagu da izdrži. Slikarstvo je za cijeli život.
Potičete iz prave umjetničke porodice, i i svi stvarate u okvkrima iste umjetnosti. Kako to utiče na vaše stvaralaštvo - da li konsultujete, razgovarate o onome što stvarate... Kako to izgleda u porodici Đuranović?
– Lični I sudbinski afiniteti prema umjetnosti, slikarstvu, provokacija, način na koji slikam. Budući da smo svi drukčiji, smatram da ima smisla naše brojno prisustvo. O umjetnosti razgovaram podjednako kao i sa ostalim slikarima sa kojima nisam u krvnom srodstvu.
S.ĆETKOVIĆ


Vrijeme korone koristi kreativno
Na koji način te iste okolnosti koje proživljavamo već sedam, osam mjeseci utiču na Vaše stvaralaštvo?
– Na moje stvaralaštvo korona nije imala nikakvog negativnog uticaja, čak naprotiv, vrijeme sam iskoristila za kontinuirani rad na novom ciklusu i uopšte na sve kreativne stvari sam bila upućena sve vrijeme, posjetila sam virtuelno mnoge svjetske izložbe muzeja, emisije iz umjetnosti, kulture...


Vrijeme korone koristi kreativno
Na koji način te iste okolnosti koje proživljavamo već sedam, osam mjeseci utiču na Vaše stvaralaštvo?
– Na moje stvaralaštvo korona nije imala nikakvog negativnog uticaja, čak naprotiv, vrijeme sam iskoristila za kontinuirani rad na novom ciklusu i uopšte na sve kreativne stvari sam bila upućena sve vrijeme, posjetila sam virtuelno mnoge svjetske izložbe muzeja, emisije iz umjetnosti, kulture...

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"