Savjet Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) juče je jednoglasno za direktora ASK izabrao Jelenu Perović, dosadašnju predsjednicu Osnovnog suda na Cetinju, koja je tokom intervjua istakla da je spremna da odlučuje i o ljudima koji su do sada uticali na njenu karijeru, a to su Sudski savjet, Vrhovni sud, kao i predsjednica te institucije Vesna Medenica, jer je zakon jednak za sve, a takav stav je, kako kaže, imala za dvije decenije rada u sudstvu. Iz nevladinog sektora su poručili da će Perovićeva imati priliku da pokaže tu doslednost zakonu, jer Akcija za ljudska prava, Institut Alternativa i MANS već 10 mjeseci očekuju da ASK konačno sprovede postupak po prijavi sukoba interesa kod predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, koja je kao članica Sudskog savjeta učestvovala u postupku izbora svoje kume za sudiju, svoje savjetnice iz kabineta i sina svog dugogodišnjeg zamjenika na svim najvišim funkcijama, i prof. dr Mladena Vukčevića, nekadašnjeg člana Sudskog savjeta, koji je učestvovao u izboru za sudiju ćerke kolege, profesora sa Pravnog fakulteta Univerziteta Mediteran, na kom je bio dekan.
– Medenica i Vukčević su u svojstvu članova Sudskog savjeta izabrali Jelenu Perović za predsjednicu suda na Cetinju. Kada je bivši direktor ASK Sreten Radonjić, protivno Zakonu o sprečavanju korupcije odbio da sprovede postupak i odbacio naše prijave, Savjet ASK mu je 27. septembra 2019. naložio da postupak sprovede i ispita naše navode. Radonjić je u novembru te godine podnio ostavku, a v.d. direktora ASK Savo Milašinović taj postupak do danas nije sproveo. Očekujemo sada da gospođa Perović taj postupak brzo i nepristrasno sprovede, donese argumentovanu i zakonitu odluku i Agenciju učini ustanovom od povjerenja – poručuju iz NVO.
Perovićeva je na intervjuu, odgovarajući na pitanje člana Savjeta Zlatka Vujovića, kazala da će u slučaju otkrivanja bilo kojeg krivičnog djela kroz kontrolne procedure ASK podnositi krivične prijave, te da neće čekati da tužilaštvo samo reaguje. Ona je istakla da na njen rad ne mogu uticati nikakve prijateljske ili kolegijalne veze, jer, iako je svjesna da je Crna Gora mala, nikako ne bi dozvolila da joj bilo koja konekcija poremeti zakonito postupanje.
– Što se tiče pritisaka, ne prihvatam ih – navela je Perovićeva, koja je obećala da će ASK raditi transparentno, te da želi da odluke koje donosi budu jasne svima i kvalitetno obrazložene.
Ona je dobila i pohvalu od Vujovića jer je u predlogu programa rada navela da bi se, što se tiče kontrole bankarskih računa, zalagala za kontrolu priliva, a ne odliva novca. Na pitanje člana Gavrila Čabarkape da ocijeni dosadašnji rad ASK, rekla je da ona može biti bolja, ali da i sada ima neke dobre odluke koje nijesu imale odjek u javnosti.
M.S.
Obećala otvaranje vrata Agencije
Predsjednik Savjeta Momčilo Radulović interesovao se da li dolaskom Perovićeve na čelo ASK možemo očekivati brže donošenje odluka. Ona mu je odgovarala da bi se zalagala za ubrzanje postupaka, ali da to ne bude nauštrb kvaliteta.
Radulović je pitao i da li Savjet može računati da će ona kao direktor raditi sinhronizovano s njima, na šta je dobio potvrdan odgovor. Radulović je kazao da su do sada imali problem u komunikaciji s menadžmentom institucije, ali je Jelena Perović obećala transparentnost i ukazala na mogućnost pokretanja dana otvorenih vrata ASK, kako bi građani bili što bolje upoznati s njenim radom.
MANS podnio 53 prijave
MANS je podnio 53 prijave ASK protiv institucija koje su sakrile svoju potrošnju u izbornom periodu. Navode da su najviše podataka sakrili ministarstva ekonomije, sporta i mladih, Uprava za imovinu i Univerzitet Crne Gore.
– Većina prijavljenih institucija uopšte nije objavila analitičke kartice o svojoj potrošnji, iako ih na to obavezuje zakon. Nakon što je MANS podnio prijave, 19 institucija je objavilo svoju potrošnju, ali u 18 slučajeva institucije i dalje nisu objavile informacije o troškovima u izbornom periodu na svojim internet stranicama na način propisan zakonom. U nekim slučajevima institucije su brisale iznose transakcija, informacije o dobavljačima i druge podatke. Međutim, ASK nam nije dostavila nijednu odluku, iako je u 14 slučajeva istekao zakonski rok da nam informacije budu dostavljene – navode u MANS-u.