Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore
Igor Noveljić prošle godine je od preduzeća na čijem je čelu dobio kredit pod povoljnim uslovima od 53.856 eura, iako mu je plata lani bila 3.036,78, od koje izdvaja 64,97 eura za otplatu zajma. U njegovom izvještaju o imovini koji je predao Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) navedeno je da on i njegova supruga
Ana imaju četiri nekretnine, a Noveljić objašnjava da je u pitanju porodična imovina, te da je morao da riješi stambeno pitanje.
U imovinskom izvještaju se precizira da se na njegovo i ime njegove supruge vodi stan od 74 kvadrata, dok se Noveljić vodi kao vlasnik stana od 52 kvadrata koji je naslijedio. Takođe, naslijedio je i građevinsko zemljište od 300 kvadrata i kuću od 30, dok je njegova supruga kupila garsonjeru od 22 kvadrata.
– Nekretnine koje navodite, a koje su u skladu sa zakonom transparento prijavljene i objavljenje u mom imovinskom kartonu, odnose se na stan naslijeđen od mog pokojnog oca i u kojem živi moja majka. Stara kuća, koja se takođe navodi u imovinskom kartonu, nasledstvo je od mog đeda i ista nema uslove za življenje. Nakon 40-ak godina mog i supruginog radnog staža, riješili smo stambeno pitanje podizanjem kredita i kupovinom stana u kojem živimo sa kćerkom – naveo je Noveljić u izjavi za „Dan”.
Napominje da je u skladu sa Pravilnikom o rješavanju stambenih potreba zaposlenih iskoristio pravo na kredit.
– Uslovi kredita su identični za sve menadžere i drago mi je da istaknem da su svi, prošle kao i prethodnih godina, riješili stambeno pitanje na isti način. Pored toga što kompanija prethodnih godina izuzetno dobro posluje, želim da istaknem i da smo jedna od rijetkih kopanija koja nastavlja decenijsku praksu da transparento dodjeljuje stambene kradite zaposlenima i takva praksa će se nastaviti – kazao je Noveljić.
On navodi da su samo u poslednje tri godine opredijeljena sredstava za dodjelu stambenih kredita iznosila preko četiri miliona eura, a 101 zaposlenom kompanije su ta sredstva raspodijeljena u pomenutom periodu.
– Na kraju podsjećam da se pravilnik i lista, sa rasporedom dobijenih kredita, javno objavljuje u kompaniji na svim internim komunikacionim kanalima, te da je svaki zaposleni može imati na uvid – istakao je Noveljić za „Dan”.
On navodi da pored toga što kompanija prethodnih godina izuzetno dobro posluje, želi da istakne i da su jedna od rijetkih kopanija koja nastavlja decenijsku praksu da transparentno dodjeljuje stambene kradite zaposlenima i takva praksa će se nastaviti.
– Tako su i preostala tri člana menadžmenta u prošloj 2019. godini dobli stambeni kredit u skladu sa pravilnikom. Ističemo da je protivzakonito iznositi te podatke i imena zaposlenih, jer se radi o ličnim podacima, uz napomenu da su članovi menadžmenta, koji su javni funkcioneri, svoje izvještaje predali u skladu sa zakonom koji tretira tu tematiku – navodi Noveljić.
Noveljići po primanjima koja su prijavili za 2019. ne spadaju u red građana kojima je ugrožena egzistencija jer je njegova supruga imala platu do preko 2.500 eura, plus bonuse i naknadu za zimnicu. Ona je takođe u novembru prošle godine napustila radno mjesto uz otpremninu od 62.040 eura. Na njeno ime vode se četiri kredita i to dva stambena od 90.244 i 41.000 eura, za koje joj je ukupna rata preko 900 eura, hipotekarni od 17.416 i dug na rivolving kartici od 3.600 eura.
Noveljić je prijavio da posjeduje akcije u Ulcinjskoj rivijeri, Daido metal Kotor, Jadranskom brodogradilištu u stečaju, Kombinatu aluminijuma, HTP Boka i Aktiva integra i likvidacija.
M.S.
Prosječna zarada u preduzeću 900 euraPrema ranijim podacima, prosječna plata u Elektroprivredi je oko 900 eura, a u taj iznos su uračunate i zarade članova menadžmenta koji primaju oko 3.000. Ranija analiza Monstata pokazala je da zaposleni u Elektroprivredi, Elektroprenosnom sistemu i Regulatornoj agenciji imaju najveće prosječne neto plate u Crnoj Gori. Na dan 19. septembar 2019. godine ukupan broj zaposlenih u EPCG bio je 914.