Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Joanikije: Sramni i smišljeni udar na Crkvu * Vlast uhvatio virus autokratije * Ana duguje 150 hiljada eura bivšem partneru * Za tri podmetanja požara nema suđenja * Sačuvati zdrav razum je važno kao i čuvanje od virusa * Zbog korone domaćice ostale bez svježeg kvasca * Država potrošila 360 miliona eura depozita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kristin Tudik Gaborit, ambasador Francuske u Crnoj Gori:
Nije vrijeme za politička sučeljavanja, već za zajedničku borbu protiv virusa korona

Vic Dana :)

Plavuša rješava ukrštene riječi i mršti se. Prilazi joj druga plavuša i sarkastično pita:
- Ne znaš?
- Ma teško je! Ne znam. Da nisi ti pametnija? Piše, pribor za jelo, tri slova? A? Ne znaš ni ti!
- Ma nemoj, kaže druga plavuša, baš si glupava. Piši - ZUB

Pita Mujo Hasu sav bijesan:
- Kako si mogao pred onolikim svijetom da kažeš da sam idiot!
- Izvini jarane, nisam znao da je to tajna.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

COVID-19 - datum: 2020-04-01 PRVI NA  UDARU SU LJEKARI I MEDICINSKO  OSOBLJE KOJI SU  PO PRIRODI POSLA U  NEPOSREDNOM KONTAKTU SA  PACIJENTIMA
dr  Vladan Knežević, specijalista ORL Simptomi COVID-19  slični simtomima  prehlade i običnog   gripa PIŠE: dr  Vladan Knežević, specijalista ORL i stručni saradnik PZU Novi Ceneks Medical
Dan - novi portal
Za ljudsku populaciju izvor zaraze su virusi, gljivice, bakerije, paraziti, ali samo mali broj njih je štetan po zdravlje. Svi oni žive sa nama, u nama i na nama, tako je u prirodi uspostavljena ravnoteža. Kad god se poremeti ta ravnoteža u bilo kom pravcu, dođe do ispoljavanja bolesti odnosno potrebe - odgovora organizma koji se bori da ponovo uspostavi ravnotežu.

Po ulasku virusa u organizam još uvijek nijesmo bolesni

Sada u ovom trenutku se pojavio jedan potpuno nov virus (bilo da se sam izmijenio ili je da je napravljen uz asistenciju u labarotorijskim uslovima, što je sada potpuno nebitno) kojeg naš odbrambeni sistem orgnizma ne prepoznaje kao opasnost sve dok se on dovoljno ne razmnoži u našem organizmu (gdje mu je idealno mjesto da se razmnožava) mi smo već zaraženi i možemo širiti bolest, a da na to i ne pomišljamo. Po ulasku virusa u organizam još uvijek nijesmo bolesni, postoji mogućnost i da ne budemo bolesni ali najvjerovatnije ćemo se razboljeti. Taj period za ovaj virus je duži od uobičajenog i on je po sadašnjim saznanjima minimum 14 dana a postoje podaci da može biti i duži.

Ovaj virus je otporniji od ostalih, duže vrijeme može da se zadrži u spoljašnjoj sredini što predstavlja i opasnost za lakše i veće širenje infekcije od uobičajenog.

Maske i rukavice obavezna zaštita

Kao i ostalim nosiocima zaraze osnovno ulazno mjesto u organizam su sluznica nosa, usta i oka. Virus može ući i preko kože koja ima brojne mikro porvede tj koža ima antigene pa se virus ne vezuje, ali zato mikropovrede predstavljaju ulazna vrata.

Masku treba nositi zbog samozaštite, a ujedno i zaštite drugih ljudi od nas kao svojevrstan filter Kapljice u kojima se nalaze čestice virusa se govorom, kašljem i kijanjem prenose metar do metar i po, zbog čega je i propisana socijalna distanca od 2 metra. Naravno maske nijesu potpuna zaštita tj. 100% zaštita, ali u stanju su da zadrže najveći broj sitnih golim okom često nevidljivih čestica.

Rukavice se nose kao zaštita od dodirivanja kontaminiranih predmeta a ujedno će se spriječiti dodirivanje očiju,nosa, usta jer kada ih imamo na rukama mnogo ređe ili gotovo nikada se nećemo potrljati po očima ili nosu. Tako pored zaštite ulaska mikroorganizama na mjestima brojnih mikropovreda po koži, koja na oko izgleda potpuno uredna, one služe da se mnogo manje dodiruju sluznice. Prilikom skidanja rukavica treba voditi računa da se pravilno skidaju i odlažu, odnosno da se ne dodiruje koža sa navučenom rukavicom, odnosno po skidanju rukavice sa golom kožom da ne dodirujemo spoljašnju stranu rukavice.

Simptomi

Simptomi COVID-19 infekcije su isti kao i simptomi svake druge vrste gripa. Oni mogu biti respiratorni tj. disajnog puta i ređe digestivnog, odnosno sistema organa za varenje. Vrlo su slični simtomi prehlade, običnog gripa i koronavirusa.

Kod prehlade rijetki su simtomi kao što su groznica, kašalj, kratak dah, glavobolja, gubitak osjećaja mirisa, gubitak osjećaja za ukus. Ponekad pacijenti osjećaju opštu slabost, ponekad imaju blage bolove u mišićima, ponekad imaju curenje iz nosa. Dok su bolovi u grlu česti kao i kijanje.

Kod običnog gripa imamo kašalj, kratak dah, opštu slabost i glavobolju, a vrlo čestu groznicu i bolove u mišićima, ponekad kijanje, bolove u grlu i curenje iz nosa.

Kod infekcije koronavirusom, prema za sada poznatoj simptomatologiji, imamo groznicu, suv kašalj, kratak dah, opštu slabost, bolove u mišićima, ponekad glavobolju kao i bolove u grlu, rijetko curenje iz nosa, vrlo rijetko kijanje, a primijećeno je da se kod izvjesnog broja pacijenata često prvo javlja osjećaj gibitka čula mirisa, a ređe ukusa.

Sva ova simtomatologija može da bude prisutna, ali i ne mora i može da postoje slični simptomi.

Liječenje je individualno i simptomatsko

Ne postoji specifičan lijek za virusne bolesti, koji bi spriječio širenje virusa u organizmu odnosno kojim se liječe virusne infekcije. Liječenje je individualno i simptomatsko. U organizmu se kod virusnih infekcija počnu ubrzano od strane bijelih krvnih zrnaca lučiti interferoni i na taj način počinje borba organizma protiv virusa.

Davanje antibiotika kod virusnih obolenja može da bude i kontraproduktivno, odnosno oni na neki način slabe imuni odgovor organizma i daju se kod bakterijskih superinfekcija. Najbitnije je sačuvati sebe, a time i ljude oko sebe. Do sada najsigurnije rezultate dala je porodična izolacija i socijalna distanca od 2 metra.

Prvi na udaru su ljekari i medicinsko osoblje, posebno ORL specijalisti te pulmolozi i infektolozi koji su po prirodi posla u neposrednom kontaktu sa pacijentima.

Liječenje treba prepusti ljekarima koji rade po preporukama naučnih timova, a ovi sigurno i predano danonoćno rade na pronalasku lijeka odnosno vakcine koja će spriječiti ovaj smrtonosni virus.

Ne uzimajte ljekove na svoju ruku

Kod samoliječenja treba voditi rač,una da koristimo više tečnosti da nam sluznice ne budu suve jer suva sluznica je prijemčivija za viruse a mukusni sloj na sluznicama sprečava ulazak mikroorganizama i predstavlja prvi vid odbrane organizma. Treba znati da smo svi različiti i što je pomoglo nekom čovjeku ne mora pomoći nama i drugima. Možda on i nije imao simptome koronavirusa već jače prehlade ili slično. Vrlo je opasno koristiti ljekove na svoju ruku, kako to naš narod voli da kaže, jer treba znati i činjenicu da je svaki lijek otrov u određenoj dozi a svaki otrov u određenoj dozi je i lijek. Treba voditi računa o dezinfekciji. Redovno više puta prati ruke a obavezno poslije svakog ulaska u kuću prije nego što drugo dodirnete. Držati socijalnu distancu ne grupisati se i poštovati poruke. OSTANI DOMA.





"Davanje antibiotika kod virusnih obolenja može da bude i kontraproduktivno, odnosno oni na neki način slabe imuni odgovor organizma i daju se kod bakterijskih superinfekcija

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"